Hányszor hallottad már, hogy valakinek a torkában ver a szíve. Namost, ez a szűkös anatómiai ismereteim szerint nem lehetséges. Ám maga az érzés, az, hogy kezdesz túlpörögni, hogy lüktet a vér a füledben, hogy dörömböl a szíved, hogy kapkodva veszed a levegőt, nagyon is valós. De nem mindig jó. A megoldás: figyelj a pulzusodra.
Mérted már a pulzusodat maraton közben? |
A pulzusszám árulkodik arról, hogy éppen mennyire terheled magad, hogy milyen a kondíciód, hogy milyen az edzettséged. Hogy milyen állapotban vagy.
– A pulzusszám minősítése, az, hogy éppen magas-e, vagy alacsony, sok tényezőtől függ – nyilatkozta az extrem.hu-nak dr. Petrekanits Máté, a Bp. Honvéd terhelésélettani laboratóriumának vezetője, akit ezen a szakterületen az ország első számú szaktekintélyének tartanak. – Nem mindegy például, hogy a vizsgált személy hány éves, milyen nemű, milyen az edzettsége, beteg-e éppen, vagy sem, van-e túlsúly, vagy nincs.
Petrekanits Máté hosszú ideje vizsgálja terheléses tesztlaboratóriumában az élsportolókat ugyanúgy, mint az átlagembereket, speciális sportokat űzőket, gyerekeket. Az országban az elsők között szerezte be a speciális Polar órákat, amelyek az első perctől nagy segítséget nyújtanak a munkájához. Így mára több tízezer mérési mintával rendelkezik.
A szíved a torkodban ver |
– Egy statikus terhelésre szakosodott szervezetnek más pulzusszámot kell produkálnia, mint egy dinamikus sportot űzőnek – így a szakértő. – Aki például hosszútávfutó, annak a csúcsteljesítményt hosszú időn keresztül kell leadnia, míg a sprinter pillanatok alatt adja ki magából az energiát. Ez pedig tökéletesen nyomon követhető a pulzusszámmal. Természetesen megvannak a szélső értékek, amelyek felett folyamatosan nem lehet a pulzusszám, mert az károsodáshoz vezethet. Ugyan nincs tökéletes kiszámítási mód erre, de alkalmazható a 220 mínusz testsúly képlet.
Kevesen viselnek el a versenysportban nagyobb terhelést, mint Kropkó Péter, az ország legnevesebb triatlonistája. Az Ironman versenyek rendszeres indulója egy-egy futamon több kilométeres úszás, száz kilométeres biciklizés után még képes lefutni a marathoni távot. Természetesen neki is nagy segítség egy ilyen óra, amellyel nem csupán éppen aktuális állapotát figyelheti, hanem az edzéstervek készítésénél is nagy hasznát veheti.
– Egy kicsit olyan ez, mint a kocsikkal – vélekedett Kropkó Péter. – Ha kisebb motor van benne, akkor pörgetni kell, hogy gyorsan menjen. Hamar felgyorsul, de hosszú távon legyőzi az a kocsi, amelyiknek nagy motorja van, pedig kisebb fordulaton dolgozik. A szívkapacitás is hasonlóképpen működik. A kitartott, hosszú terhelésre, a pulzusszám állandó szinten tartására azok képesek, akiknek nagyobb a kapacitásuk.
A pulzusszám megemelkedhet fokozott terheléstől, de megemelkedhet az adrenalin szintjének emelkedésétől is. Mert például az, aki fél, úgy érzi, hogy a torkában ver a szíve…
– Persze, félünk mi is ugrás előtt – mondta Szörényi Csaba, a Ciganyz bázisugró csapat tagja. – Aki mást mond, az hazudik. Amolyan természetes izgalom ez. Szoktam figyelni a szívverésemet, mielőtt levetem magam, pörög rendesen. Készültem már arra, hogy egyszer megmérem a pulzusom, de eddig nem tudtam erre sort keríteni. Amikor viszont leérünk, az hihetetlen jó, oldott érzés.
Dr. Petrekanits Máté prakszisa során dolgozott már ejtőernyősökkel is.
– Mértem őket egy teljes ugrási periódusban. Még csak ültek a földön, de ahogy közeledett a felszállás, úgy emelkedett a pulzusszámuk is az adrenalinnak köszönhetően.
A lovakra is vigyázni kell! |
Vannak olyan sportok, amelyekben a teljesítményt nem az ember adja le. Ilyen például a lovaglás. Itt ugyanis az ember csak másodlagos szereplő, a siker elsősorban attól függ, hogy milyen a ló felkészültsége.
– A ló edzettségi állapotát a legkönnyebben a pulzus-lépsszám méréssel lehet meghatározni, ami tulajdonképpen egy egyszerű megfigyelés – mondta dr. Molnár Gábor, a világhírű bábolnai lótenyészet főállatorvosa. – Szoktuk alkalmazni a Cooper-Roberts tesztet is. Ez egy bizonyos feladat előtti pulzusmérést, a feladatot követő pulzusmérést, majd a feladat után negyedórával újabb pulzusmérést jelent. Azt mutatja meg, hogy a ló hogyan regenerálódik, milyen az edzettsége. Bár tudom, hogy ma már például a távlovasok rendszeresen használnak edzéseken pulzusmérőt a lovaikon. Erre azért volt szükség, mert ezeket a lovakat sokszor túlhajtották, ezzel a lovat le is lehetett írni… Ma már nem rendezhetnek távlovagló versenyt úgy, hogy ne lennének kontrollpontok, ahol egy pici pihenő van, itt állatorvosok mérik a lovak pulzusát, és adott esetben a kimerült állatot kizárhatják a versenyből.
A pulzusmérés legegyszerűbb módja a pulzusmérő óra használata. A Polar által kifejlesztett speciális órák (a legújabb típus az S720-as modell) nem csak a pulzusszámot méri és regisztrálja, hanem sok egyéb adattal is szolgál a szervezetről – nem véletlen, hogy ma már az élsportban igen sokan rendelkeznek ilyen műszerrel. Ha viszont neked még nincs ilyened, akkor marad a jól bevált korábbi gyakorlat: ujj a nyakra, számolni – ugye, hogy a torkodban ver a szíved?