Gyorsasági rekord: 42 nap alatt a Déli-sarkra

Az angol Fiona Thornewill 42 nap alatt ért az Antarktisz széléről a Déli-sarkra, ezzel minden eddigi gyorsasági rekordot megdöntött. A segítség nélkül, egyedül végrehajtott gyorsgyaloglás után a kalandornő most a Déli-sarkon várja be férjét, aki sokkal lassabban hoz egy „turistacsoportot”.


Fiona, induláskor
Forrás: polarchallenge.org

Ahogy ez a legtöbb leküzdendő akadálynál lenni szokott, először az a cél, hogy valaki eljusson a kívánt helyre, legyen ez egy hegytető, egy eddig járatlan ösvény vagy az egyik Sark. Ha ezt valaki már letudta, akkor vagy több kalandot fűznek egybe (mindkét Sark, minden kontinens legnagyobb csúcsa) vagy pedig a gyorsaság válik a fő tényezővé. Az Everest gyorsmászási rekordja 2003-ban már 11 óra, persze ebben még a serpák a legjobbak. A két pólusnál is hasonló a helyzet, a kalandorok mindig találnak maguknak egy kategóriát, amiben elsők vagy a legjobbak lehetnek.



2004. január 10-én például Fiona Thornewill írta be magát az Antarktisz aranykönyvébe. Az angol hölgy 2003. november 30-án érkezett a hetedik kontinens szélére, méghozzá egy másik brit kalandnő társaságában. Rosie Stances, az angol királynő 43 éves unokatestvére aznap indult neki a Déli-sarknak mint Fiona, csak egy másik útvonalon. (Ő még csak félúton járt, mire Fiona célba ért.)



Fiona eredetileg kb. 60 naposra tervezte az expedícióját, végül azonban minden eddigi rekordot megdöntve 42 nap alatt ért a Föld legdélebbi pontjára. A csapatcsúcs, 44 nappal egy koreai team nevéhez fűződött. Az eddigi női, szóló rekordot pedig a norvég Liv Arnesen tartotta még 1994-ből, 50 nappal. (Friss hír, hogy Liv sem pihen. Nemrég jelentette be, hogy társával, Ann Bancrofttal 2005 elején megpróbálnak eljutni Oroszországból Kanadába az Északi-tengeren, úgy, hogy közben az Északi-sarkot is érintik).


Fiona útvonala
Forrás: polarchallenge.org

Fiona mostani, gyorsasági útjáról a családtagjai és a segítői sem tudtak sokat útközben, ugyanis tíz nappal az indulás után bedöglött a kalandornő napelemes szatelit-telefonja, és onnantól csak az Argos műholdas nyomkövető segítségével voltak információik Fiona tartózkodási helyéről. Így persze nagy volt az örömujjongás, amikor 42 nappal az indulás után, egy 130 kg-os, felszereléssel és élelmiszerrel teli szánt maga után cipelve, sokszor a –50 fokos, szeles idővel harcolva megérkezett kedvencük a Déli-sarkra. A zord körülmények között naponta több mint 25 km-t tett meg.



Persze nem ez volt Thornewill asszony első expedíciója. 2001-ben ő volt az első nő, aki megjárta mindkét sarkot. Akkor azonban nem egyedül gyalogolt, hanem férjével. Így az első, mindkét sarkot megjárt házaspár címe is hozzájuk került. És ha már a Déli-sarkon jártak, ott meg is erősítették házassági fogadalmukat.

Mike Thornewill, Fiona férje most sincs messze. Egy hattagú, „turistacsoportot” kalauzol a Déli-sark felé. Ők azonban lényegesen lassabban haladnak, mint felesége tette azt, így Fionának még mintegy két hetet várnia kell az Amundsen-bázisnál, mire befut férjura is.

Comments

comments