Az egyik leggyakoribb kérdés, amit az olvasóktól kapunk az, hogy a barátokkal szeretnének egy Guinness-rekordot végrehajtani, de fogalmuk sincs, hogy ennek mi a módja. Mi már ezt egyszer végigcsináltuk (sikeresen) így most itt a várva-várt útmutató. Amolyan tennivaló lista.
1. Az elhatározás után nézz körül!
Ha úgy érzed, valamiben olyat tudsz, amit a világon senki más nem, és van merszed ezt be is bizonyítani, akkor a legfontosabb lépést már megtetted. A többi már csak szervezés kérdése.
Az első feladat megtudni, hogy az általad kiválasztott kategória létezik-e a Guinness Rekordok Könyvében. Ha igen, akkor egyszerűbb az eset, ha nem, az sem gond, csak kicsit több vele a munka. Mert hogy ilyenkor meg kell győzni a Guinness illetékeseit, hogy az általad kigondolt kategória érdemes arra, hogy foglalkozzanak vele. Ahhoz, hogy kiderítsd, hogy a kategóriád létezik-e már, el kell látogatnod a Guinness honlapjára, a www.guinnessworldrecords.com-ra. Itt kulcsszavakkal rákereshetsz a kategóriára és kiderítheted, hogy van-e ilyen. Azt is megtudhatod, hogy kb. mennyi a rekord. Azért körülbelül, mert a rekordok frissítésében azért lenne még mit fejlődniük. Szóval ne vedd készpénznek, amit ott látsz, de kiindulási alapnak nem rossz.
2. Jelentsd be a kísérletet!
Miután kiderítetted, hogy mi újság a kinézett kategóriában, ideje a Guinness felé is jelezni, hogy meg szeretnéd próbálni. Ehhez a Guinness honlap főoldalán balra fent meg kell találnod a MAKE A RECORD ATTEMPT feliratot és ráklikkelni. Ekkor feljön egy formanyomtatvány, amit értelemszerűen ki kell tölteni. Nagyon fontos tudnivaló: ahhoz, hogy egy Guinness-rekordot végrehajts, feltétlenül tudnod kell angolul, vagy be kell szerezned valakit, aki tud. Az összes hivatalos iratot (lesz belőlük bőven) angolul kell kitölteni, több oldalnyit, vagyis ha nem beszélsz angolul, ideje keresned egy barátot, aki igen.
Miután kitöltötted az űrlapot, és megnyomtad a SUBMIT CLAIM gombot, már úton is van a Guinness londoni központja felé a kísérleted rövid összefoglalója és a kontakt infóid. Küldenek egy visszaigazoló emailt, ami alapján mostantól az interneten, külön jelszóval bejutva figyelheted, hogy hogy áll az ügyed.
3. Böjtöld ki a várakozási időt!
Azért még nem érdemes elkezdeni izgulni, hogy nem lesztek kész időre, ugyanis mire megkapod azt az emailt, amiben pontosan leírják a kísérlettel kapcsolatos teendőket, elküldik a megfelelő nyomtatványokat, szabálykönyveket, te már rég el is felejtetted, hogy Guinness-rekordot akartál végrehajtani. Leghamarabb 6-7 hét múlva kezd el checkolni a leveleidet. De elképzelhető, hogy két hónap is bőven eltelik, mire megkapod a várt emailt. Ennek nem az az oka, hogy a Guinnessnél ritkán olvasnak emailt, hanem az, hogy boldog-boldogtalan Guinness-rekordot akar végrehajtani, és alig győzik.
Azonban a várakozásnak előnye is van. Addig is szervezhetitek a kísérletet. Aztán ha letelt a 6-8 hét és kezetekben az összes formanyomtatvány, csak jól át kell olvasni ezeket és akár mehet is a kísérlet.
4. Ellenőröket ne várj, inkább szerezz be videókamerát!
Elterjedt téveszme, hogy a Guinness majd ellenőröket küld, akik dopping kopók módjára jól körülszaglásznak, mindenhova benéznek. Szó sincs erről, a Guinness nem a WADA, ők megelégszenek a XXI. század modern vívmányaival. Vagyis ők azt vallják, hogy nem kell ahhoz személyesen ott lenni, hogy valamit ellenőrizni tudjanak. Pontosan leírt szabályok vannak arra vonatkozóan, hogy honnan, hány kamerával mit kell venni, hány tanunak kell ezt igazolnia, stb.
Vegyük az általunk szervezett Guiness-rekord esetét, a 24 órás futópados ultrafutást. Itt két kamerának kellett folyamatosan vennie megfelelő szögekből a futót. Ez nem kevés kazettát jelent, és ha az ember digitális videókamerát (mini-DV-t vagy Digital 8-ast) használ, akkor még arra is fel kell készülnie, hogy otthon majd napokig csak ez megy a tv-ben, ugyanis a Guinness csak VHS-t fogad el, vagyis az összes kazettát még át is kell írni.
5. Minél nagyobb a felhajtás, annál jobb
Ha már tisztában vagy a szabályokkal, és a felkészülés is jól halad, már van kitűzött időpont és a helyszín is biztosított, ideje nekiállni a média hivogatásának. Az aranyszabály ugyanis az, hogy minél nagyobb csomagot küldetek a Guinnessnek a végén, annál több az esélyetek. Vagyis ha három tv, és 5 újság volt kint, és ezek anyagait el is archiváltátok, akkor ez ugyanolyan bizonyítéknak számít, mint a szemtanúk. A kötelező videózás mellett érdemes mindent lefotóznotok is, és azt csatolni az anyaghoz. Minél több bizonyítékotok van, annál jobb.
6. Doppingvizsgálat – csak ha te is akarod
Bár a Guinness-t nem érdekli a doppingteszt, ha olyan kategóriában neveztek, ahol ennek jelentősége lehet, és el akarjátok kerülni a későbbi vádaskodást, kérhettek doppingvizsgálatot. Az azonban fontos, hogy a kísérlet után nyomban le kell venni a vizeletmintát, és beküldeni a megfelelő helyre. Ez azonban súlyos tízezrekbe kerül, döntse el mindenki, hogy szeretné-e.
7. Mindent ELŐTTE kell jól átolvasni
Nagyon fontos tanács, hogy minden papírt, nyomtatványt, szabályt a kísérlet ELŐTT át kell olvasni. Utána már hiába találjátok meg, hogy ezt vagy azt még meg kellett volna csinálni.
8. A csomagolás nemes feladata
Ha a kísérlet remekül sikerült, és úgy érzitek, hogy egy új Guinness-rekord tulajdonosai vagytok, akkor kezdődhet a gyűjtögetés. Minden bizonyítékot (fotókat, videókat, a szemtanuk aláírását, a táblázatokat, újságkivágásokat stb.) egy dobozba kell gyűjteni, és elküldeni a megadott londoni címre. Készüljetek fel arra, hogy jó pár ezer forintot ott hagytok a postán, de nem érdemes ezen spórolni, hisz ezeknek a bizonyítékoknak biztonságosan el kell jutniuk a Guinnesshez.
9. Újra várni kell!
Innentől kezdve a döntés már a Guinness illetékesek kezében van. Ők azok, akik kénytelenek végignézni mondjuk 48 órán keresztül, hogy egy futó egy futópadon fut, megállás nélkül, de őket ezért fizetik. Úgy két hónap elteltével előáll a kis boríték/nagy boríték ősi problematikája. Vagyis ha kis boríték jön, akkor komoly gondok voltak, még be kell küldeni valamit, vagy egyszerűen nem fogadták el a kísérletet. Ha azonban egy nagy méretű boríték jön, amire ráírták, hogy KÉRJÜK, NE HAJTSA ÖSSZE (persze angolul), akkor már szinte biztos, hogy a boríték egy kartonpapírt rejt, amit már lehet is vinni kereteztetni. Ez bizonyítja majd azt, hogy a kísérlet valóban sikerült, és hogy mostantól a Guinness rekorder megtisztelő jelzőt tűzhetitek a nevetek mögé.
Mindenkinek sok sikert kívánunk,
Kapornaki Anikó és Hegyi Áron
UI: Ha az olvasottak után még van kérdésetek, írjatok bátran az info@extrem.hu-ra. És persze annak is örülünk, ha megírjátok, hogy milyen rekordra készültök.