Mit csinál egy kerekes, ha mindent hó borít? Leteker a sípályán – mármint ha elég mersze és ügyessége van ahhoz, hogy résztvegyen a Hókirály versenyen. A harmadik, utolsó futam helyszíne a norvégiai Kvitfjell volt, ahol a leggyorsabb kerekes 124 km/h-val száguldozott.
Harc a centiméterekért Forrás: snowking.upsolutmv.com |
A héten olvashattatok az extrem.hu oldalain arról a kanadai versenyről, ahol mountain bike-kal, sílécekkel vagy gyalogosan is rajzhoz állhattak az indulók. Ott egy kerékpáros teljesítette leggyorsabban a közel 500 km-es jeges/havas távot. Ennél is extrémebb azonban a sílécek és a montik versenye lejtőkön.
A sípályán bonyolított MTB verseny ötlete Michael Veith nevéhez fűződik. Veith 1978-ban Garmisch-Partenkirchenben, a sívilágbajnokságon nyert lesiklásban. Öt évvel ezelőtt a világbajnok úgy döntött, hogy szervez egy mountainbike versenyt élete legnagyobb sikerének helyszínén. 2003-ban már a világ legjobbjai szálltak harcba Garmischban a Snow King címért. A verseny nagy sikert aratott, így az idei évadra már komoly szponzorokat sikerült megnyernie, így egy három állomásos mini-sorozat keretében hirdettek idén királyt.
12 bátor harcos Forrás: snowking.upsolutmv.com |
Vagyis csak szerettek volna, mert Bormióban, az első megmérettetés helyszínén olyan hóesés lepte be napokig a lejtőket, hogy a riderek legfeljebb a hegy alján gyűlhettek össze a bringákat tisztítgatni.
Mivel a Snow King még viszonylag ismeretlen sorozat, Veithék rájöttek, hogy egy másik verseny mellékprogramjaként nagyobb esélyük van a nagy közönségszám elérésére. Sikerült meggyőzniük a Nemzetközi Síszövetséget, hogy a sívilágkupa három futama után közvetlenül lezúghassanak a montisok is. Bormióban együtt nézhették a hóesést a világ legjobb síelőivel december legvégén, de február 1-én, Garmischban már sikerült síelésre és montis száguldásra alkalmas időt kifogniuk.
Gracia a koronázás után Forrás: snowking.upsolutmv.com |
A világhírű Kandahar lejtőn a francia Cedric Garcia diktálta a legőrültebb iramot, mögötte a német Guido Tschugg igyekezett a németek becsületét menteni, harmadikként pedig a finn Matti Lehikoinen robogott be a célba. 2070 m hosszú pályán, ahol a fiúk nem ritkán a 100 km/h-s sebességet is elérték, Gracianak 1 perc 36 másodperc sikerült lejutnia. Ugyanez a szuper-óriásműlesiklás győztesének, az osztrák Hermann Maiernek 1 perc 18 szekundum alatt sikerült. Vagyis 18 mp-cel tudtak többet a lécek a kerekeknél. (Összehasonlításként: A Snow King 2003-as győztese, David Vázquez 12 másodperccel lassabban gyűrte le a Kandahar távját, mint a szuper-óriásműlesiklás akkori legjobbja, Marco Büchel.)
A 2004-es minisorozat utolsó versenyét a norvégiai Kvitfjellben rendezték, március 7-én. Ez volt az a lejtő, ami 1994-ben a Lillehammeri Téli Olimpia síversenyeinek otthont biztosított. Amint a Super-G-s síelők leértek, már indították is a Hókirály meghívott 12 indulóját. Garmisch-hoz hasonlóan itt is az volt a kérdés, hogy meg tudja-e valaki szorítani Cedric Graciát. A németországi dobogósok, Tschugg és Lehikoinen nagyon fogadkoztak, de a végén mégis Gracia fejére került a korona, ami – ismerjük el – elég furán hatott a síszemüveggel. A finn lett a 2., Tschugg a 4., közéjük ékelődött be a brit George Atherton. (A britek de örülnének, ha egy óriásműlesikló világkupa futamon végezne ilyen jó helyen egy síelőjük!)
A norvég verseny végeredménye |
Gracia győzelme mellett két rekordot is megdöntött. A valaha volt legkisebb különbséggel végzett a legjobb lesikló, az amerikai Daron Rahlves mögött. Rahlves 1 perc 34 mp alatt, Gracia 1 perc 45 mp alatt ért le ugyanazon a nyomvonalon. Emellett a francia kerekes azzal is büszkélkedhet, hogy 123,8 km/h csúcssebességet ért el a lejtőn. Ez alá szokták kiírni a tévében, hogy Otthon ne próbáld ki!
Ehhez már a legmodernebb montik, különleges gumik, no és persze rendkívül vakmerő riderek kellenek. A nézők Németországban és Norvégiában is örültek a sífutam utáni montis különlegességnek, így nagy esély van rá, hogy a sorozat jövőre is folytatódik. A szervezőknek most már csak arra kell vigyázniuk, nehogy úgy járjanak, mint a Crashed Ice létrehozói. Az icecross downhillra keresztelt sportágban, ahol korisok robognak le egy félcső pályán egymás és az idő ellen harcolva, évek óta remek versenyeket rendeznek. Legutóbb, a moszkvai döntőbe egy magyar jéghokis is bejutott. Nyerni azonban még csak egyetlen embernek sikerült: a svéd Jasper Felder eddig minden kiírást megnyert.