Papírzacskóból szabadulás, pitizés, tejivás, pusziadás – ilyen versenyszámokban is megmérkőztek a görények Közép-Európa első Görényolimpiáján, Törökbálinton.
Európa számos pontjáról érkeztek hazánkba gazdák és görények, hogy összemérjék tudásukat az I. Görényolimpián.
Október 14-én több versenyszámban mérték össze tudásukat a jószágok: tojásevés, tejivás, papírzacskóból szabadulás – ezek voltak a fő kategóriák.
Ezek mellett egyéni versenyszámban is lehetett nevezni, mint például csőben futásban, kupakhorgászásban, pusziadásban, ásításban és pitizésben is.
A magyar verseny szervezőinek az a célja, hogy elismert fesztivált hívjanak életre.
Fésülködés még nem versenyszám, de erre is képesek |
A nem mindennapi állati sport nagyszámú versenyzői mezőnyt hozott, hiszen 250-en prémes állat versengett, a díjakat pedig nemzetközi zsűri ítélte oda.
A legtöbb versenyző izgatottan várta, hogy sorra kerülhessen a különböző versenyszámokban. Amikor éppen nem szerepelt, akkor vagy pórázon sétált, vagy éppen a ketrecében pihente ki a megmérettetés fáradalmait.
Az állatoknak vélhetően tetszett, hogy megmutathatják tudásukat, sőt versenybe is szállhatnak, mert – mint egykori görénygazda – én is tudom, hogy nem mindennapi kíváncsiságuk felett nagyon nehéz, sőt mondhatni, lehetetlen úrrá lenniük. Azt pedig imádják, ha a gazdi csak rájuk figyel.
Csőben futás időre, papírzacskóból szabadulás
A Görényolimpiát 1996-ban rendezték meg először az USA-ban, azóta hatalmas népszerűségnek örvend. A versenyeknek komoly szabályai vannak. Például a csőben futás versenyszámban (ahol a feladat lényege, hogy a versenyző görény minél előbb végigmenjen a csövön) az állatot nem szabad a csőbe beletuszkolni, vagy éppen a végén abból kivenni.
Ezen kívül nem lehet az állatokat jutalomfalattal buzdítani. Sőt, még időlimit is van, ami 2 perc. Ha ez alatt az idő alatt a versenyző nem teljesíti a távot, a gazdi megkérhető, hogy vegye ki görényét csőből. Az idő mérése pedig akkor kezdődik, amikor a görény mellső lábaival belép a csőbe, és akkor ér véget, amikor teljesen kijött belőle, egyetlen testrésze (a farka) sincs már bent.
Nagy verseny, nagy pihenés |
Papírzacskóból szabadulás: a versenyző görényeket egy barna papírzacskóba helyezzük, betekerjük a zacskó száját, majd rajtra indulhat a szabadulás!
Itt az a feladat lényege, hogy minél előbb ki kell jutni a zacskóból. A feladat akkor teljesített, ha a görény teljesen kint van a zacskóból egy testrésze (a farka) sincs már bent. Miután a görény a zacskóban van, a gazdi már nem érhet hozzá, csak a zacskó száját foghatja, a rajtjel után pedig már egyáltalán nem érhet a zacskóhoz.
Ásító, pitiző és pusziadó versenyszám
A tojásevő verseny sajátossága, hogy az akkor teljesített, ha a tojást tartalmazó edény teljesen üres, tisztára van nyalva, egy csepp tojás sincs már benne.
A pusziadó versenynél a vadászgörény és gazdája versenyeznek.. A verseny lényege: minél tovább kell puszit adni, vagyis a gazdi arcát (fülét, nyakát) folyamatosan nyalogatni. Míg az ásítóversenynél a versenyzőknek egy perc alatt kell minél többet ásítaniuk. Igen ám, de csak a teljesen nagyra tátott szájjal történő ásítások számítanak, vagyis a hátsó fogaknak is látszódniuk kell.
A pitizőversenynél pedig a gazdinak arra rávennie görényét, hogy minél tovább pitizzen, vagyis minél tovább álljon két lábon.
Mássz bele az extrem.hu-n: Állati sportok Dosszié