Gördeszka: ha törik a lap

Van-e fémszál, kevlár a deszkában? Bírja-e a lépcsők ollie-zását vagy törik, mint a fogpiszkáló. Technikai tanácsok deszkatörés ellen

Ugyanis, nem mindegy, hogy egy deszkás rider milyen grafikával megfestett deszkán csúszik, és az sem, hogy meddig. Mert, mint egy deszkás elmondta: nagyon





Danny Way: Frontside Ollie Tail Grab. Ez nem deszkát óvó trükk
megszokható, megszerethető egy lap, ami a sok sportolás során szinte hozzánő a sportolóhoz. Ezért is féltve őrzött kincs. Hiszen, kiismerik egymást, és eggyé válnak a csúszásban.

Persze, addig, amíg a lap nem törik. Mert, akkor megy a kukába. Illetve, ez azért mégsem igaz, mert sok rider miden törött lapját őrzi, mint a szép csúszások emlékét.


De, miből készül egy deszkalap?


“A lapok általában hét rétegűek, mely rétegek külön összeragasztottak, és főként juharfából készülnek” – tudtuk meg Kernács Ákos Bulcsú, aliasz “Töky” gördeszka oktatótól, akinek sportmúltja már számos lapot követelt.

Ez a sport nem éppen olcsó mulatság, hiszen egy deszka ára 10 és 20 ezer Ft körül mozog, márkájától függően. Ami igaz, nem tűnik megfizethetetlennek.

De, ha rosszul érkezik egy trükkből, ugrástól a rider, akkor könnyen törik alatta a léc.


Deszkatörő trükkök







Badics Attilának volt már pár lapja
Hogy melyik trükk a leginkább a deszkatörő, arra nincs recept. Elég egy rossz érkezés. Persze, nem feltétlenül kell a csavarokra érkezni, lehet a léc elejére vagy hátuljára is, de ilyenkor tompítani kell, amiben egykönnyen letörhet a gördeszka eleje vagy hátulja.

Töky szerint a másik dolog, hogy minél nagyobb lépcsőkről, minél nagyobb gap-eket ugratnak a deszkások, ezáltal nagyobb terhelés is éri a gördeszkát, és így nő az esélye a törésnek.

Fémszálak a deszkában

A gördeszka gyártói folyamatosan próbálkoznak a lapok törésállóságának fejlesztésével,




Így nem törik a deszka
mégsem tökéletes az eredmény.

A deszkák “ráncfelvarrása” során ugyan beépítettek már fémszálakat lapba, de még kevlárt is, mégsem kerültek piacra törésálló deszkák.
Maradt a hagyományos fa gördeszka lap, aminek grafika van az alján, és ezt persze le kell csúszni.


Egy nap: 3 tört deszka


Aki naponta lépcsőket ollie-zik két-három lapot is eltörhet egy sportnapon. De, változó, hogy egy rider hány deszkát tőr sportpályafutása során.

Ez sajátos stílusától, és attól függ, hogy melyik ágát műveli a sportnak. Street-ezik, vagy parkban deszkázik.






Így sem a trükkben törhet a deszka
Gap-ek, ollie-k a laptörők?


Aki lépcsők, korlátok le ollie-zásával, gap-elésével tölti idejét nagyobb eséllyel deszkatörő.

Aki a technikai, egyensúlyi trükkökre megy, mint például a noise vili (amikor az első kerekeken gurul), vagy manuál és ezek különböző variációi flippekből, náluk nem olyan nagy az eséllyel sérül a lap.


Helyszínfüggő is a laptörés

És persze helyszínfüggő is a lap törése. Ha egy repedésben megakad a hátsó kerék, akkor a terhelés másként éri a gördeszkát, így letörhet a hátulja.







Ha kérdéses a “trükk” végkimenetele
“Azonban egy deszkás, ha trükköt tanul, vagy korlátot, lépcsőt soha nem arra koncentrál, hogy miként ne törjön a lap”
– emelte ki a lényeget a vérbeli deszkás Kernács Ákos Bulcsú.

És, mint a fotó is mutatja, nem csak helyszínfüggő lehet a laptörés, hanem sok olyan tényező is beleszólhat a sportba, amire nem is számít egy sportoló. Főként az, ha kibillen az egyensúlyából.

Azonban mégsem a törött lapok számától függ, hogy ki az igazán jó deszkás.

Comments

comments