Június 21-e ünnep volt a deszkásoknak. Mi múltidézővel adóztunk e nap előtt
A Go Skateboarding Day a Gördeszkás Világnap (júni 21.), amit sportolók mi mással mint egy jó kis jam-mel vagy kisebb-nagyobb versennyel ünnepelnek.
Hazánkban a Zone, a Pepper, az Adrenalin SE szervezésében jönnek össze a deszkások a Városligeti Műjégpályán.
És ha már ott vannak, tartanak egy SKATE nevű versenyt is, 15 év alatt, és 15 felett is. Mi is ott leszünk!
A versenyről tudósítás lesz olvasható itt az extrem.hu-n.
De, ha már Gördeszkás Világnap, akkor némi deszkás múlttal adózzunkk e jeles nap előtt.
A jó deszkás ugyyanis nem csak jól csúszik, de a sport múltjáról is tájékozott, legalábbis némiképpen. Így gondolja az egyik hazai kitűnő deszkás, Kernács Ákos, „Töky” is.
Segítségével belenéztünk a sportág múltjába, megnézve azt, hogy például miként is nyerte el a gördeszka mai babapiskótára hasonlító alakját, mi a helyzet a kis méretű kerekekkel, és miként alakult a trükkök világa.
Kernács Ákos, deszkás nevén Töky ma már a hazai gördeszka sport nagyöregjének számít. 2003-ban az év gördeszkásának választották, számos verseny van mögötte, ma pedig már a Magyar Gördeszkások Egyesülete keretében tartott, saját Töky Suli-jában oktatja a kezdő ridereket.
Szerinte, egy valamire való deszkásnak nem elég jól nyomni a deszkázást, hanem nem árt a sport múltjával is tisztában lennie.
Deszkatörténelem
Az nem teljesen biztos, hogy honnan is ered maga a gördeszka sport. Sokan úgy tartják, az első deszkát egy kaliforniai hullámlovas alkotta meg, hogy vízi technikáját a szárazföldön tökéletesítse. Az azonban tény, az első gördeszka lapok messze nem így néztek ki, mint mai társaik. Jóval kisebbek voltak.
„A 80-as évektől jelentek meg a nagyobb deszkák, igaz az elejük keskeny volt és nem a trükkökre termedt” – mesélte Ákos. Aki szerint érdemes három részre bontani a sportágat, hiszen a különböző stílusokhoz alakultak a lapok, futóművek is.
Sándor Balázs street-re gyakorol |
Freesyle trükkök street-re
Kezdetben volt a street stílus, igaz, itt még nem jelentek meg a pörgős trükkök, csak az Ollie-k. De, már a nyolcvanas évektől beszélhetünk freestyle irányzatról is, amelynek deszka lapjai már nagyban hasonlítottak a mai babapiskóta alakra. Viszont sokkal kisebb volt a méretűk, de az elejük és végük már felhajtott volt. Ezekkel a lapokkal már flip-es trükköket is lehetett művelni.
Azonban, jelentősen fejlődésnek indult a street ág is, és lassan átvette a freestyle-ban született trükköket. Ehhez mérten pedig a gördeszkák formája is tovább alakult.
A street irányzatban pedig egyre inkább fokozódtak, és egyben letisztultak a trükkök, melyeket már lépcsőre, korlátra is átvittek a riderek.
Ma már múltidéző a kiskerék
A 90-es évek közepén az egészen kis kerekű futóműves deszkák is megjelentek, melyek kiválóan alkalmasak voltak flip-es trükkökre. Hiszen könnyebb volt a deszka, jól lehetett vele lejtőzni, és gyors volt. De, a kis kerekű deszkák egyre inkább kiszorultak a piacról, mert jöttek a Grind-olós trükkök, amelyekhez előnyösebb a nagy kerék, hogy ne akadjon be a felfüggesztés.
Ma a riderek főként 50-54-es kerekeket használnak. De, a kerekek piacán azért egyaránt megtalálhatóak a kis és nagy futóművek, éppen azért, hogy a 60-as és 80-as évek életérzését visszaadják.
Címoldal fotó: http://www.tonyhawk.com