Ládavadászok, cache keresők bakancsot elő! A május végi GPS Navigációs versenyhelyszín: N46 35.360 E17 54.070.
Rutinos geocachereket, kezdő játékostársakat és jövőbeni ládakeresőket is várnak a IX. Geocaching Fesztivál és Versenyre, melyet bonnyai bázissal, a Somogy dombjai között rendeznek meg május 27-én. A bázis koordinátái pedig a következők: N46 35.360 E17 54.070
A megmérettetésről
A versenyfeladat: 2,5 km sugarú körben 15 db pont felkeresése, tetszés szerinti sorrendben. A pontokat a rajtnál feltöltik a versenyzők GPS-eire, és az óra ettől a pillanattól kezdve indul. Csapatonként egy GPS használható, de ezen kívül bármilyen egyéb eszköz (notebook, PDA, térképek) igénybevehető.
A verseny szervezői azért is helyeznek ki 15-nél több állomást, hogy jobban széthúzzák a mezőnyt. A sikeres teljesítéshez elég lesz 15-öt meglelni, a többlet megtalálásokért ugyanis nem jár jutalom.
A találatok ellenőrzésének módja a beérkezett versenyzők trackjeinek letöltése lesz majd. A másik – a hagyományos, de sokak számára bizonyára új – MultiMatriX, vagyis, “ugrókódos” táblázat lesz.
A pontfeltöltésre nem alkalmas GPS-szel indulók a koordinátákat írásos formában kapják meg, számukra az óra a pontok bepötyögése után indul. (Fontos infó. versenyzőknek: aki nem GARMIN GPS-szel érkezik, az hozzon magával PC-kábelt.)
Például egy geoláda tartalma |
A geocachingról
A geocaching lényege, hogy a játékos egy felfedezésre érdemesnek ítélt terepen elrejt egy dobozt, gedoládát, amibe maga összeállította kincseket helyez el. A „kincsek” között lehet iránytű, fénykép, képeslap az adott helyszínről, illetve egyéb más dolog. Majd, a rejtekhely koordinátáit (ez a “cache”) rögzíti GPS készülékkel. Ezt az értéket pedig bejegyzi a www.geocaching.hu oldalon és a geocaching központi honlapjára, hogy ezek az adatok mindenki számára elérhetőek legyenek.
Hazánkban nagyon sok kedvelője van a sportnak, ezt jelzi az is, hogy Magyarország igen jó helyen áll az egy négyzetkilométerre jutó ládák számát tekintve. Vagyis, sok az elrejtő.
Ki lehet geocacher?
Aki betartja a cachikett-et. Vagyis bárki lehet ládavadász sportoló, csupán egy fetétel van, be kell tartania a Geocaching Szabályzatot (cachikett-et).
Van mozgó láda is?
Több féle láda, vagyis cache létezik. Van hagyományos, amely egy jól záródó doboz, van multi, vagyis több darabból álló, van virtuális, van mozgó és van esemény is. A mozgó láda indításának azonban kitételei is vannak, erről érdemes a geocaching honlapon tájékozódni.
Utazó Ügynök “dögcédula” |
Utazó Ügynökök, Bogarak
Vagyis, Groundspeak Travel Bug-ok (továbbiakban Bogár), amelyek interneten követhető “dögcédulák”. A Bogarat egy ládát elrejtő sportoló bármilyen Utazó Ügynök-re, vagyis a geoládába tett tárgyra rákötheti. Az Utazó Ügynök, vagyis Bogár pedig bármi, a ládába rejtett tárgy lehet.
Az Utazó Ügynök elrejtője pedig még feladatot is adhat Bogarának, például azt, hogy elérjen egy adott országot. Ilyen esetben tehát a ládát megtaláló köteles tovább utaztatni a dögcédulát viselő Ügynököt. Az Utazó Ügynökök pedig az interneten regisztrált számuk alapján követhetőek lesznek, tehát “gazdájuk” mindig láthatja merre járnak, hiszen a ládát megtalálók mindig feltüntetik, hogy hol és mit találtak.
Arról, hogy Magyarországon hol találhatóak geoládák, az eddigi megtalálások hol, mikor és ki/kik által történtek, illetve, hogy kinek vannak kihelyezett ládái, erről bővebben olvashattok, pontos táblázat segítségével a www.geocaching.hu honlapon.