Gaserbrum – Újabb magyar Himalája expedíció

A magyar hegymászók lassan már haza járnak Ázsia nyolcezres csúcsai közé. 2000 óta minden évben indul magyar expedíció a világ legmagasabb hegyei közé. Míg tavaly az volt a cél, hogy végre magyar hegymászó is elérje a Mt. Everest csúcsát, addig idén a hölgyek állnak a középpontban: első alkalommal juthat magyar hegymászónő 8000 méter fölé. Tavaly sikerült elérni a kitűzött célt…


A Karakorum csúcsai

…reméljük, idén sem lesz ez másként! Szinte pontosan egy éve, egy egész ország szurkolt Erőss Zsoltnak, hogy elérje a Mt. Everest 8850 méteres csúcsát. Azóta, joggal, egy ország ünnepli hőseként. Idén sem kisebb a cél, és idén sem kíván kisebb erőfeszítést! A hegymászásban kevésbé járatos többség (e csoportnak vagyok tagja magam is) hajlamos azt hinni, hogy a legmagasabb hegyre a legnehezebb feljutni. Azonban ez, mint a legtöbb általánosítás, nem igaz. Mászástechnikai szempontból a Mt. Evereset messze nem a legnehezebb hegy, számos kisebb nyolcezres, és nem kevés hétezres is, jóval komolyabb feladat elé állítja még a profi hegymászókat is. Nem véletlen, hogy az Everestre már számos amatőr (igazi hegymászó múlttal nem rendelkező, műkedvelő) mászó feljutott. Olyat azonban ritkán hallani, hogy egy 1000 méteres hegyeken edződött turista egyszer csak meghódítja a K2-t, vagy a Cho Ojut.



Vegyes csapat, vegyes technikával


Gasherbrum I – Hidden Peak

Éppen ezért illik fokozott figyelemmel kísérni az idei expedíciót is! A 13 főből, 12 hegymászóból, köztük négy hölgy, és egy orvosból álló magyar csapat, az India és Kína között húzódó Karakorum hegység két csúcsát a Gasherbrum I-et (Hidden Peak) és a Gasherbrum II-t készül megmászni. Előbbi 8068 méteres magasságával a Föld 12. legmagasabb csúcsa, azonban a „testvére” sem sokkal marad el tőle a maga 8035 méterével.

A kettő közül a kisebbik hegy a magyar hölgyek célja: amennyiben erőfeszítéseiket siker koronázza, úgy elmondhatják magukról, hogy ők az első hölgyek Magyarországról, akik 8000 méter fölé jutottak. Az eddigi magyar női magassági rekord 7800 méter.

A helyszín már önmagában is megér egy rövid bekezdést! A Karakorum hegység a Himalája nyugati csücskétől északra fekszik, a rendkívül pikáns pakisztáni-indiai-kínai hármas határ mentén. Ezen a vidéken található a muzulmánok lakta Kasmír, melynek nagyobb része a hindu Indiához, míg kisebb része a muzulmán Pakisztánhoz tartozik. Kasmírt persze mindkét ország kizárólagos tulajdonának tekinti, vitáikban pedig hagyományos, ill. kisebb töltetű nukleáris fegyverek bevetésével érvelnek. A közelben található Tibet, melyet 1962-ben kínai csapatok szálltak meg, és melynek státusa a mai napig nem tisztázott. Izgalmas környék…


Gasherbrum II

Az expedíció, mint azt a hivatalos médiatámogatótól, az Arany-Médiátólmegtudtuk, több különlegességgel is szolgál: egyetlen alaptáborból próbálják megmászni mindkét csúcsot, ráadásul úgynevezett „vegyestechnikával”. A Gasherbrum II-t, hagyományos technikával, több táborral, lassabb tempóban, hosszabb akklimatizációs időszakkal támadják, míg a Hidden Peakre, úgymond, lendületből, könnyűsúlyú (alpesi) technikával próbálják mászni. Az sem elképzelhetetlen, sőt valószínű, hogy egy nehezebb útvonalat választanak.

A Magyar GASHERBRUM Expedíció 2003 – Nők 8000 méter felett sokszor hangoztatott célja, hogy a mászók biztonságban, ésszerűen haladva érjék el a csúcsokat, és kiemelten fontos az is, hogy a résztvevők bebizonyítsák, ilyen viszonylag nagy létszám mellett is tudnak csapatban együttműködni a magyar mászók!


Karakorum röviden
A Karakorum (vagy Karakoram) hegység kb. 480 km hosszan húzódik Közép-Ázsia déli részén, a Himalájától északra, az Indus és a Yarkant folyók között, mintegy a Hindukus hegység dél-keleti meghosszabbításaként. A terület állandó vita tárgyát képezi India, Pakisztán és Kína között. A Karakorum fő vonulata a Föld egyik legmagasabb hegylánca, a K2 (Godwin-Austen csúcs) pl. a harmadik a sorban 8616 méteres magasságával. Itt található továbbá több is a világ legnagyobb gleccserei közül. A hegységen két természetes útvonal vezet át a hóhatár fölött: a Karakorum út 5575 méteren Kasmír és Kína, a Kundzserab út pedig 4700 méteren Pakisztán és Kína között.

Comments

comments