Futóverseny az Északi-sarknál

Na jó, futni talán nem fognak, de mindenképpen a lehető leggyorsabban gyalogol április 9-től az a 11 őrült, akik a világ talán legnehezebb versenyeként meghirdetett viadalon rajthoz állnak. 500 km-t kell megtenniük a mágneses Északi-sarkig. A verseny szervezője a világ egyik legtapasztaltabb kalandora.

Végy egy újdonságnak tűnő versenyötletet, spékeld meg a PR-odat néhány nagymenővel, akiket a verseny szellemi atyjaként vagy versenyigazgatóként tüntetsz fel, helyezd a viadalt egy olyan helyszínre, ami annyira extrém, hogy még senkinek nem jutott eszébe. Kürtöld világgá, hogy a „világ talán legnehezebb versenyén” vehet részt az, aki jelentkezik a versenyre, ha befizeti a nevezési díjat – és ide írj be egy szemérmetlenül nagy összeget.

Valahogy így lehetne jellemezni az utóbbi évek agyamentebbnél-agyamentebb túlélési versenyeit. Legyen szó futóversenyről a dzsungelban, a Szaharában, a kanadai jégmezőkön, vagy említhetnénk április slágerét, a POLAR RACE-t. Ez a britek által szervezett verseny minden, az első bekezdésben felsorolt jegyet magán visel. Egyrészt még soha nem rendeztek pénzdíjas versenyt az Arktisz környékén. Másrészt a verseny szellemi atyja és főszervezője az a David Hempleman-Adams, akinek komoly pedigréje van az Északi-sark tekintetében.


Dávid

David Hempleman Adams eddigi eredményeinek listája szimplán lenyűgöző. Bár itthon kevesen ismerik, David már több, mint 30 jelentős expedíción vett részt, és elmondhatja azt magáról, amit a világon nagyon kevesen. Magáénak tudhatja a kalandorok Grand Slamjét. Ráadásul ő volt az első ember, akinek ez sikerült. Ehhez meg kellett másznia az összes!! kontinens legmagasabb hegycsúcsait (pl. Everest, Kilimandzsáró, Mount McKinley, stb.), és el kellett jutnia mind a földrajzi mind a mágneses Északi- és Déli-sarkra. (A legtöbb hegymászó és kalandor már annak is örül, ha ezekből egyet már teljesített.)



David kalandjairól négy könyvet írt már, és jelenleg annak a Polar Adventures cégnek az elnöke, amely a Polar Race létrehozója és szervezője.


A mágneses és a földrajzi Északi-sark

A versenyen a kanadai Resolute-ból kell eljutniuk a mágneses Északi-sarkig. Ez mintegy 560 km, amely jégmezőkön vezet keresztül, ahol a néha –40 C fokos hideg mellett az állandó nappallal (az évnek ezen a szakaszában nem nyugszik le a nap ott fenn északon), a magas UV-sugárzással és a jegesmedvék nem lebecsülendő veszélyével is meg kell küzdeniük. Ráadásul minden versenyzőnek egy közel 70 kg-nyi csomaggal felpakolt szánt is maga után kell vonszolnia. (Hogy pontosan mit visznek magukkal, arról itt találsz egy hosszú listát.) A versenyen minimum 2 fős csapatokba verődve vesznek részt az indulók, max. 45 nevezést fogadnak el. (Nők és férfiak is indulhatnak.)



Ahhoz, hogy valaki végigbírja a versenyt, nem csak kiváló kondícióval, nagy hidegtűrő képességgel, de egy olyan bankszámlával is rendelkeznie kell, amelyet igazán megtöltöttek tartalommal. A részvételi díj ugyanis 18 ezer font, vagyis mintegy 8 millió forint.


A jegesmedvéken kívül sok nézőjük nem lesz

A verseny hivatalos rajtja április 9-én lesz, és a szervezők szerint az időjárási viszonyoktól függően kb 30-40 nap alatt fogják a csapatok megtenni az 560 km-t. Bármilyen stimulálószer, drog használata szigorúan tilos, és természetesen az előrejutásra csak a lábukat és a síléceiket vehetik igénybe, semmilyen más utazási metódust nem, emellett semmilyen külső segítséget sem vehetnek igénybe. Viszont a nehéz és veszélyes útvonal miatt és a borsos nevezési díj okán a szervezők kommunikációs és helymeghatározó berendezések egész arzenálját bocsájtják az indulók rendelkezésére.



A borsos nevezési díj és a verseny kuriózum jellege miatt nem csoda, hogy a résztvevők szinte mindegyikének van saját honlapja. Így a szponzorok is boldogabbak, és persze mi is sokkal több infóhoz juthatunk. (Legutóbbi információnk szerint négy csapat vág neki a távnak (összesen 11 fő, ebből egy hölgy indulóról tudunk).


Már készülődnek..

Hogy mennyire megszállottak és kissé zizzentek az indulók arra íme két példa. Az egyik induló csapat egyik tagja az utolsó pillanatban vissza kellett mondja a versenyt, egy a gyakorlás alatt összeszedett sérülése miatt. Ám, hogy a befektetett idő és pénz ne vesszen kárba, kitalálta, hogy elviteti magát és gitárját a célhoz – helikopterrel – és a többiek megérkezésekor a -40 C fokban koncertet ad nekik. Jelenleg a Rekordok könyvét böngészi, hogy ezzel a húzásával bekerülhet-e a Guiness-rekordok közé. Egy másik csapat pedig kibérelte az egyik brit szupermarket hűtőházát, ahol egy nulla fok alatti tornatermet állítottak fel, ahol edződhetnek a zord körülményekhez.



Hogy sikerrel jár-e a 11 induló, arról később az extrem.hu oldalain beszámolunk.

Comments

comments