Közel teltház, félmeztelen krampuszlányok, hasonlóan alulöltözött freestyle motorosok, gyönyörű ugrások, remek hangulat és egy magyar világszám. Ha nem voltál ott az Air Strike-on, most megtudhatod, miről maradtál le, ha pedig ott voltál, tuti elolvasod.
Tömeg az Arénában |
Aki nem volt ott december 6-án a Budapest Arénában az Air Strike Freestyle Motocross Show-n, az csak sajnálhatja. Bár sokkal többen már nem fértek volna be, hisz majdnem teltház volt, a borsos belépőjegy árak (3900 Ft és 4900 Ft) ellenére is. Sokan családi programként látogattak ki, a gyerekekkel, az asszonnyal vagy a barátnőt rángatva ki egy kis motorfüstöt szagolni.
Hatmilliós medence
A nagy érdeklődésben persze alapvetően semmi meglepő nincs, hisz a tengerentúlon ez az egyik legnépszerűbb extrémsport, nem ritka, hogy a fiúk 30-40 ezer ember előtt lépnek fel. Szerencsére, kereslet itthon is van. A magyar fellépők felkészülési körülményei azonban még fényévekre vannak a kinti viszonyokétól. Az egyik amerikai, pl. hat millió forintért építtetett a kertjébe egy speciális, habbal teli medencét, hogy puhára érkezzen gyakorláskor, a magyar fiúk pályájáról pedig már olvashattatok az extrem.hu-n. Ennek ellenére a magyar FMX-esek is derekasan helytálltak az Arénában.
Pucér krampuszok, és akik nem jöttek el
A szervezők is kitettek magukért. A Mikulás-motívum kihagyhatatlan elem december 6-án, így volt is „műhóesés”, Mikulás, és félmeztelen krampuszlányok. Ami viszont már igazán nem standard elem, hogy puttony helyett motocross-osokat hozott az ősz szakállú apó, akiken nem volt más, mint egy-egy pelenka. Nem mintha ennyire féltek volna…
Az Air Strike plakátja három főszereplőt hirdetett. Nate Adams-et, az idei Gravity Games első helyezettjét, Ronnie Rennert, az idei Gravity Games 3. helyezettjét, valamint a legismertebb magyar FMX-est, Németh Kornélt. Az már egy héttel az Air Strike előtt biztos volt, hogy hármuk közül csak Ronnie jön el.
A zsűri is helytállt
A stripper nevű trükk |
Rajta kívül még 11 motoros vett végül részt a bemutatóba oltott versengésben, amit egy sportolókból álló zsűri (Kovács Katalin kajakos, Haller Ákos evezős, Borsay Szabolcs motoros streetfighter, Bitter Sándor motorversenyző, Horváth Gábor kajakos, Radasics Vilmos BMX cross-os) értékelt. Először aggódtunk, hogy mondjuk Kati mennyire ért a motorokhoz, de mivel kieséses formában folyt a verseny, mind a hat párnál egyértelmű volt, melyikük a jobb, így egyszer sem morgott a közönség a zsűri döntése miatt.
A mieink és a nagymenők
Az elődöntőkben négy magyar vett részt: ketten a DFT csapatból, Szabolcs ‘Totó‘ Attila, Lamos ‘Lamson‘ Attila, valamint Kerner László és Hujbert Péter. Közülük végül Hujbert Peti jutott a döntőbe, annak ellenére, hogy már az elején szólt, hogy az edzésen megsérült a csuklója, nem 100 %-os, de azért mindent meg fog tenni. Bár izgul, hisz rengetegen vannak. (Mármint itthoni viszonyok közepette.) Peti mellett három amerikai került a fináléba. Hogy kik is ők?
Mike Jones és Ronnie Renner |
A motocross és a szex
Természetesen köztük volt Ronnie Renner. Az amerikai szépfiú persze mindent tud erről a sportról, a jelenleg legnehezebbnek tartott trükk, a hátraszaltó több változata is megy neki, ezt azonban ezen az estén nem vállalta be. Trükkjei között láthattunk viszont egy saját specialitást. A trükköt legegyszerűbben úgy lehet leírni, ha Ronnie elé a motor kormánya helyett egy női hátsót képzelünk. Ronnie ritmikusan közelebbi kapcsolatba kerül vele, kezével pedig ostorcsapást imitál. Mivel a srácnak már két fia van, sejthető, hogy a mozdulatot nem csak motorral szokta gyakorolni.
Ronnie mellett az Aréna másik nagy ásza a sportág egyik úttörője, a 37 éves „Mad” Mike Jones volt. Mint Mike-tól a show előtt megtudtuk, először jár Magyarországon és tulajdonképpen azért jött el, mert a haverok is jöttek. Szerinte az elugrórámpák kicsit közel voltak a leérkezési homokdombhoz, de persze a szervezőknek a többi fellépőre is gondolniuk kellett. Mike azt már a show előtt leszögezte, hogy tőle hátraszaltót ne várjunk, sok más remek trükköt azonban igen.
Trükklista a kormányon |
Nem olvasták a trükklexikont?
És ha már a trükkök arzenáljánál tartunk. Tény, hogy ezeket a mozdulatokat magyar ember leginkább a tv-ben látja, no meg évente egyszer-kétszer egy ilyen show-n, de ez persze nem mentség a speakerek számára. (Az újságíró alaptulajdonsága, hogy szeret kritizálni, az Air Strike viszont olyan remek volt, hogy kevés kivetnivalót találtunk benne, így azt a néhány esélyt meg is ragadjuk.) Szóval a két srác amúgy nagyon jól nyomta, humoruk néha igen ült (lásd például a hullámzásra felszólító „ha már VIP jegyetek van, dolgozzatok is meg érte” beszólás), de az is látszott, hogy ők még nem olvasták a trükklexikonunkat.
Nyilván úgy voltak vele, hogy a közönség úgysem ért hozzá. Pedig az például már ciki volt, amikor a kormányon végrehajtott kézenállásra, vagyis a Kiss of death, azaz Halál csókja nevű trükkre azt mondta a „Ronnie”-ként emlegetett speaker, hogy szívinfarktus. Ez egyrészt azért nem igaz, hogy mert Hart attacknek az a kézenállás számít, amit az ülésen állva hajtanak végre, másrészt az Hart attack és nem Heart attack. A hangzásuk hasonló, de nem a szívről kapta a nevét a trükk. Volt még pár ilyen tévesztése, pár trükköt fel sem ismert, de a következő show-ig van ideje fejlődni.
És hogy ki volt a harmadik amerikai döntős? Őt nem véletlenül hagytuk a felsorolás végére.
Jesse, a hergelőbajnok
Jesse Olson mindössze 21 éves. Hátraszaltót még csak habon ugrott, de a magyar fellépőknek megígérte, hogy ha szükség lesz rá, bevállalja a földérkezőn is. Nem volt rá szükség. A fináléban már nem a zsűri szava döntött, hanem a közönségé. Hogy hogyan lehet nyolcezer ember szavazatát összeszámolni másodpercek alatt? A modern technika segítségével.
Jesse motorját emelik ki, a háttérben a zsűri egyik tagja telefonnal fotóz |
A szervezők egyik legeredetibb húzása volt, hogy az egyik támogató, a finn telefongyár egyik legújabb termékének zajszintmérő funkcióját használták. Ehhez mindössze egy mobilra és egy kamerára volt szükség, amivel hivatalossá vált az LCD-n megjelenő decibelszám. Így a versenyzőknek a „kűrjük” után a nézők tapsolását, őrjöngését kellett befolyásolniuk. Ez Jesse Olsonnak ment a legjobban. Motorjával felhajtott az egyik dombra, majd lendületből eldobta a járgányát, ami egy szép ívű repülés után belecsapódott az egyik rámpa reklámfelületébe, szétrombolva azt. Destruktív akciója aranyat ért. A második Mad Mike Jones lett, Ronnie-nek pedig a már-már megszokott harmadik hely jutott. Peti a döntőre már kicsit elfáradt, a karja is fájhatott, de persze egy ilyen mezőnyben a negyedik helyével is boldog volt.
Design by Santa Claus |
Móka és kacagás
Azért túlzás lenne azt állítani, hogy a fiúk véresen komolyan vették a versenyt, hisz ez bemutató volt, itt a show volt az elsődleges. Volt mountainbike triál bemutató, a legjobb magyar montisokkal, breakdance show a szünetben, de persze az amerikai és a kanadai motorosokat sem kellett félteni. A prímet Andy Bell, a tavalyi év legjobb kanadai motorosa vitte el, aki először beállt pompomlánynak, majd Olson döntőbeli gyakorlatát a haverokkal letolt gatyával köszöntötte. Szóval amolyan igazi freestyle show-t produkáltak a fiúk.
Az este legkeményebb melója a krampuszlányoknak jutott. Három órán keresztül rázták, amijük volt, ráadásul mivel a motorfüst miatt többször szellőztetni kellett, a 10 fokban nem lehetett egyszerű egy szál tangában kibírni. Az est végi grand fináléban pedig már az életükért küzdve kapaszkodtak a motorosokba, amikor azok végigszáguldottak velük a buckákon.
A hátraszaltót is megkaptuk
Nem maradt ki valami? Dehogyisnem. Két dolog is. Egyrészt a plakáton is beígért hátraszaltó. A mezőnyből több fiúnak is birtokában van az ehhez megfelelő tudás, a kérdés az volt, hogy melyikük lesz hajlandó egy bemutató kedvéért sérülést kockáztatni. (Az utóbbi két évben a hátraszaltó okozta a legtöbb sérülést.) A pénteki beugráson a kanadai Jeff Fehr produkált pár hátraszaltót, viszont egy esés következtében eltölt pár bordája. Az Air Strike versenyében így nem vállalta a részvételt, viszont úgy volt vele, ha már Budapestig eljött, akkor ugrik pár hátraszaltót a közönségnek, akik felállva köszönték meg a produkciót. Őt nézve nem is tűnt olyan nehéznek – ez a legbiztosabb jele annak, hogy profi a srác.
Harley és Trabant Tóni szájában
A címben említettünk egy magyar világszámot. Nem olvasócsalogató felturbózásról van szó, valóban világszínvonalú produkciót hallhatott az Aréna közönsége. Aki az egyik szünetet kihasználva elugrott a büfébe és pont akkor jött vissza, az csak kapkodta a fejét, hogy a motorhang megvan, de hol a járgány? A küzdőtéren mindössze két srác állt. Az egyik speaker és Illés Tóni, egy mikrofonnal a kezében. Tóni a szájával produkálta a motorhangokat, de nem csak úgy találomra. Előre bejelentette, hogy most egy 250-es Hondát hallunk, önindítóval, dob nélkül. És tényleg. De tudott ő hatszázas Kawasakit, sport Harleyt és rally Ladát is, sőt volt egy hang, aminél a közönségnek kellett kitalálnia, hogy mit hall. Bár a 18 év alattiaknak már nem igen lehetett emlékük róla, az idősebbek a térdüket ütögetve hahotáztak a tökéletes Trabanthang hallatán. Hangfelvételünk (egyelőre) nincs Tóni produkciójáról, de nem kellett zajszintmérő annak megállapítására, hogy Tóni aratta le az este legnagyobb tapsviharát.