Eddig jobbára a férfi szabadtüdős világrekordekkel foglalkoztunk, pedig néhány nő legalább annyit tud, mint a fiúk. Most a női szakasz kerül sorra, és arra a kérdésre keressük a választ, hogy a víz alatt milyen különbségek vannak a két nem között. Nem csak feministáknak!
Girl Power Fotó: Gido Braase |
Örök versenyben:
A szabadtüdős búvárkodásban azok a rekordok, amiket tavaly vagy tavaly előtt még megdönthetetlennek tartottunk, olyanoknak, amiknél ember nem juthat mélyebbre vagy nem maradhat tovább a víz alatt, sorra dőlnek meg. A nyár folyamán különösen elfoglaltak a rekordkísérleteket felügyelő bírók. Az extrem.hu-n már több nyári szabadtüdős világrekordról is beszámoltunk. El kell azonban ismernünk, eddig túlságosan is az erősebbik nem teljesítményeire koncentráltunk. Mielőtt azonban valaki azt hinné, hogy csak a férfiak között vannak világverő freediverek, most bemutatjuk a női szakaszt is.
A világ legjobb női versenyzőit vettük sorra, akik bizonyítják, hogy a „gyengébbik nem” néha mélyebbre tud “süllyedni”, mint a férfiak. Természetesen a férfiak erősebb izomzatával nehezen tudnak versenyezni, ezért azokban a számokban, ahol az a cél, hogy egy levegővel minél messzebbre ússzanak, hátrányból indulnak, hisz a lábtempójuk nem olyan erős, mint a férfiaké. Lássuk, kik azok a lányok, akik felveszik a harcot a férfiak legjobbjaival. A krónikák Angela Bandinit, a legendás Jacques Mayol barátnőjét tartják nyilván az első nőként, aki mélyebbre jutott, mint az akkori férfi világcsúcs. Ezt 1989-ben hajtotta végre -107 m-rel.
Audrey Mestre Forrás: iafdusa.com |
Egy hölgy, aki belehalt
Muszáj megelmékeznünk egy olyan versenyzőről, aki már nem él.
Audrey Mestre tavaly októberben világrekord kísérlet közben vesztette életét. Igaz ugyan, hogy ő nem a legnagyobb és legelismertebb világszervezet, az AIDA keretein belül versenyzett, hanem a férje által alapított IAFD-nél, a tudását mégis elismerik az AIDA-nál is. Audrey –170 méterig jutott a legextrémebb versenyszámban, a No Limits-ben, ahol a minél mélyebbre jutás kedvéért egy szánnal húzatják magukat lefelé és egy ballon „röpíti fel” őket a felszínre.
Sokan hívatják magukat a Világ Legmélyebb Nőjének, de talán Audrey-ra illik leginkább ez a név. (Az AIDA nyilvántartásában a No Limits női csúcstartója Tanya Streeter, -160 méterrel, a férfaknál pedig a francia Loic Leferme –162 méterrel.) Vagyis a legextrémebb számban is egyenrangú ellenfelei a lányok az erősebb nemnek.
Tanya Streeter Forrás: redefineyourlimits.com |
A világ jelenlegi legjobbja:
Listánk kihagyhatatlan tagja az amerikai Tanya Streeter, aki elsősorban arról híres, hogy négy kategóriában is ő tartja jelenleg a női világrekordot. A rendkívül kiegyensúlyozott világelitben csak Tanya tart négy rekordot, a többiek max. kettőt. Tanya négy csúcsa közül a legutóbbi, a Variable Weight (–122 méterrel), amelyet idén július 19-én ért el, mélyebb, mint a kategória férfi legjobbja! Azt a belga Partick Musimu tartja –120 méterrel. Ebben a kategóriában a búvárok szintén szánnal merülnek le, azonban önerőből, ballon nélkül kell felszínre jönniük.
Tanya ráadásul a saját PR-ját is remekül szervezi, az ő világrekordja sok nem szakmai sajtóorgánumba is bekerült, így például befért a magyar királyi tv sportműsorába is, amíg a többiek rekordjairól szinte senki sem tud a szakmán kívül. Jelenleg őt tartják a világ legjobb női freediverének. 2002-ben az amerikai Sport‘s Illustrated a “Legtökéletesebb Sportolónak” választotta. A Tanyaval kapcsolatos legfrisebb hír, hogy szeptember 4-én a Late Night Show with Conan O‘Brien vendége lesz. Vagyis akinek van CNBC-je, az a hétvégi zanzásított Jay Leno és Conan O‘Brien összefoglalóban megnézheti az interjút akár itthon is.
Mélyebbre jutott, mint a fiúk
Mandy-Rae |
Említhetnénk még a kanadaiak legjobbját, Mandy-Rae Cruickshank-et is, aki az egyik kategóriában szintén überelte a legjobb férfit. Mandy a Constant Weight kategória uszony nélküli verziójában lett nemrég a világ legjobbja. (A szabadtüdőzés legtisztább formájának tartott kategóriában a búvárok feladata annyi, hogy egy nagy levegőt véve lemerüljenek az előre meghatározott mélységbe, majd feljöjjenek. Ehhez semmilyen fizikai segítséget (uszony vagy felvonó szán) nem vehetnek igénybe). Mandy két napja, 2003. augusztus 31-én a török Yasemin Dalkilic „szakállas” rekordját döntötte meg. A török lány 2001. október 22-én jutott le –40 méterre saját erőből. Ezt fejelte meg Mandy egy méterrel. A rekord értékét növeli, hogy a férfiak világrekordját is nemrég döntötték meg, augusztus 28-án, az osztrák Dieter Baumann, náluk viszont „csak” –33 méter a legjobb eredmény.
Vagyis a mélységi számokban nagyon jól állnak a lányok. Lássuk mi a helyzet ott, ahol egy helyben kell maradni (statikus), vagy minél messzebb kell úszni (Dinamikus).
“Csak” nyugton kell maradni:
Nem belefulladtak, versenyeznek Fotó: Dan Bolt |
A statikusban az a feladat, hogy arccal a vízben lebegve minél hosszabb ideig tartsák vissza a lélegzetüket, mozdulatlanul. Rossz nyelvek szerint ebben a lányok azért rosszabbak, mert nem bírják olyan sokáig beszéd nélkül, mint a férfiak. A Statikus kategória női világrekordere is a fentebb említett Mandy-Rae, csúcsa 6 perc 16 mp. A férfiak legjobbja, Martin Stepanek 8 perc 6 mp-et tud. (Vele készült interjúnkat itt olvashatjátok.) Vagyis, itt közel két perc a férfiak előnye. Elsőre talán úgy tűnhet, hogy aki a legnagyobb levegőt tudja venni, az bírja a legtovább egy lélegzetvétellel. Hogy ez nem ilyen egyszerű, arra íme egy egyszerű példa. Anélkül, hogy orvosi szaklap benyomását keltenénk, íme egy kis fiziológia.
A vitálkapacitás ugyebár a legnagyobb légvétel. A kutatók szerint egy átlagos ember mintegy 4 liter levegőt tud egy lélegzetvételre beszívni. Utánanéztünk, hogy a világ legjobbjai hogyan állnak ebben. Érdekes eredményekre jutottunk. Martin Stepanek vitálkapacitása 8,3 liter, Mandy-Rae Cruickshanké 5,8 l. Ha a szabadtüdősök teljesítménye csak azon múlna, hogy mennyi levegőt tudnak egy lélegzetvétellel felvenni, akkor Mandy-Rae csak a kétharmadát tudná produkálni Martin teljesítményének. Vagyis 5 perc 20 mp-ig bírná. Ehhez képest Mandy még majd egy perccel tovább marad a víz alatt. Ez már nem csak a fizikai adottságokon múlik, hanem a meditációs készségen, és a rizikóvállaláson is. Tehát ebben a sportágban sem pusztán a fiziológiai értékek döntenek.
Mennyivel úsznak gyorsabban a fiúk?
Van azonban egy kategória, amelyben a férfiak sokkal jobbak, mint a lányok. Ez a dinamikus – az uszonyos és az uszony nélküli versenyszám is. Itt az a cél, hogy egy levegővel uszodában minél messzebbre tudjanak elúszni. Ebben a kategóriában jelenleg óriási a skandináv fölény. A dán-svéd koprodukcióban készült három júliusi világrekordról már olvashattatok az extrem.hu-n.
A fiúk gyorsabbak |
Az uszony nélküli versenyszámban a nőknél a svéd Yamina Enedahl-Mekki jelenleg a legjobb, 97 méterrel. A férfiak legjobbja, a dán Stig Severinsen 166 métert tud. Vagyis a svéd lány a dán fiú teljesítményének 58%-ára képes.
Ilyenkor persze felébred az emberben a kutatói ösztön, előveszi a régen használt számológépet, és kideríti, hogy ez pusztán úszásbeli különbséget jelent-e. Lássuk, 100 és 200 méteren, mondjuk gyorsúszásban mekkora a női és férfi világcsúcs közötti különbség. Meglepetésünkre ugyanannyi. Vagyis 100 és 200 méteren is a női csúcs a férfiakénak 89%-a. Ezen analógia alapján a dinamikus női rekordnak 147 méternek kellene lennie. A valóságban viszont ez 50 méterrel kevesebb. Vagyis itt sem pusztán a fizikai erőkülönbség a döntő.
Az uszonyos változatban természetesen jóval messzebb jutnak, mivel itt nagyobbakat tudnak rúgni az egyes lábtempóknál az uszony segitségével. A női rekordot megosztva tartja a francia Nathalie Decreac és az orosz Natalia Molchanova 150 méterrel. Az orosz lány esetére talán még emlékeztek az idei világbajnokságról. Ő volt az, aki, amikor elérte a 150 métert, vagyis leúszott három hosszt, egyszerűen elfelejtett továbbmenni. Persze aki már próbált mondjuk akár egy hosszt egy levegővel végigúszni egy 50 méteres medencében, az tudja, hogy az ember fő tevékenysége ilyenkor az életben maradásra korlátozódik, és semminek nem örül annyira, mint amikor végre újra levegőt vehet. A férfiak legjobbja, a dán Peter Pedersen kereken négy hosszt, vagyis 200 métert bír egy levegővel. A 89%-os analógia alapján 178 méternek kellene lennie a női világrekordnak. A freedivereknél itt is jóval nagyobb a különbség, mint az úszók esetében.
Hogy a fenti elmélkedésnek vannak-e tanulságai? Egy következtetés az lehet, hogy ez egy bonyolult sportág, ahol a siker a fizikai adottságok mellett azon múlik, hogy ki mennyit mer bevállalni. Legközelebb a hétvégi ausztriai nemzetközi versenyen (Carinthian Open), ahol az osztrákok legjobb (férfi) szabadtüdőse öt világrekordot is megpróbál megdönteni, mi is jelen leszünk. A kutatást folytatjuk tovább, ezt megígérhetjük.
Sőt, a hölgyek fotójait elnézve, akár arra is gondolhatunk, hogy a freediving egy olyan sport, ahol tökéletes alakú, hosszú hajú modelleknek van a legnagyobb esélye. Hogy ez mennyire nincs így, azt nemsokára bebizonyítjuk. A Hawaii-on elő Annabel Briseno példájával, aki 51 évesen kezdett el versenyszerűen szabadtüdőzni. Előtte profi vízalatti hokijátékos volt, és most, 53 évesen öt világrekord kísérletet jelentett be. Sikerült utolérnünk a “szupernagyit”, vele készült interjúnkat nemsokára olvashatjátok.