Annabel Briseno igazi szupernagyi. Amellett, hogy unokáival büszkélkedik, 51 évesen versenyszerű szabadtüdős búvárkodásba kezdett. Idén novemberre pedig négy világrekord kísérletet is bejelentett. E nem mindennapi hawaii hölggyel beszélgettünk.
Annabel Briseno |
Az extrémsportok fiatalítanak? Ennek bizonyítására persze nem fogunk megdönthetetlen bizonyítékokkal szolgálni, viszont egy példával mindenképpen tudunk szolgálni. A Hawaii-ról származó Annabel Briseno remek példája annak, hogy az ötödik X után sem kell feltétlenül ultratávnak tekinteni a karosszék és a szemetes közötti távolságot.
Annabel a vízparton nőtt fel, a vízisportok szeretete náluk családi hagyomány. Kis korától úszott, vízimentősködött. 29 évesen kezdett komolyabban a gyöngyhalászatba, majd tizenkét évig vízalatti hokizott. Eközben ismerte meg férjét is, akivel Kaliforniában a Club Puck csapatban profiskodtak. Az 1998-as vb-n ezüstérmes lett az amerikai női csapattal, és 2000-ben is ott volt a sportág tazmániai vb-jén.
A szabadtüdős búvárkodással 1999-ben ismerkedett meg, amikor néhány vízalatti hokis barátjuk meglátogatta őket Hawaii-on, és kihívta őket egy mélységi versenyre. Hokiuszonyukkal 33 méter mélyre jutottak, mindenféle előképzettség nélkül. Annabel ekkor döntötte el, hogy belevág a versenyszerű szabadtüdőzésbe.
2000-ben részt vett az egyik akkori világcsúcstartó, Brett LaMaster edzőtáborában, ahol hamarosan már –46 méter mélyre jutott. Az abban az évben, Franciaországban rendezett világbajnokságra összehozta a sportág első női amerikai csapatát.
A csapatban Annabelen kívül lánya, Jessica Wilson és az a Németországban élő Sharanne Wheeler vett részt, akiről a szeptember eleji, ausztria versenyről készült riportunkban már olvashattatok. (Sharanne Ausztriában Német bajnok lett és megnyerte a nemzetközi verseny női versenyét is.) Az amerikai lányok 2000-ben a vb-n harmadikok lettek, úgy hogy ekkor még a csapatban sem volt a legnagyobb női ász: Tanya Streeter.
Az amerikai női trió 2002-ben (Annabel a bal szélső) |
Persze erre sem kellett sokáig várni. A 2001-es vb-n már az Annabel, lánya Jessica és a Tanya által alkotott trió képviselte a csillagsávos lobogót Ibizán, ahonnan egy ezüsttel tértek haza. Ráadásul 2002-ben Annabel lakóhelyén, Hawaii-on tartották az az évi egyik legrangosabb versenyt, a Pacific Cup-ot. Itt a nők versenyét Annabel meg is nyerte, a nőknél is az amerikai csapat (Tanya Streeter, Jessica helyett egy újonc Britt Peltola) diadalmaskodott.
Az idei, ciprusi vb-re nagy tervekkel vágott neki Annabel, azonban hiába lett a legjobb nő a mélységi számban, a statikusban beszambázott (nem volt teljesen tiszta a tudata a gyakorlata végén), így abban a számban nem kapott pontot, így csak a mezőny második felében végzett összetettben. Persze nem adta fel, sőt! Idén szeptemberre, majd némi módosítás után novemberre világrekord kísérlet csokorral állt elő. Ennek kapcsán beszélgettünk vele.
– Tapasztalatom szerint a szabadtüdős búvárkodás egy olyan sport, amiben igazán kimagasló eredményeket csak az érhet el, akinek tehetsége van hozzá. Itt a gyakorlásnál jóval fontosabbak a fizikai képességek. A legtöbb nagy freediver egyszercsak felismeri, hogy jól megy neki a szabadtüdőzés, és ezért kezd el versenyezni, rekordokat dönteni. Ön mikor ismerte fel, hogy érdemes versenyeznie?
– Már Kaliforniában gyerekként a medence alján játszottam, és már akkor is mindig én tudtam a legtovább visszatartani a lélegzetem. Amikor Kaliforniában éltem, nagyon jól ment a gyöngyhalászat, aztán pedig profi vízalatti rugby játékos lett belőlem. Édesapám jó úszó volt és a gyerekeim is remek búvárok. A fiam nagy szigonyos vadász, a lányom, Jessica pedig – hát ő az idei szabadtüdős világbajnokságon engem is megvert. A búvárkodás a vérünkben van.
Annabel, amint a medencében edz |
– Igencsak meglepődtem, amikor kiderült, hogy 51 évesen nyergelt át a szabadtüdőzésre. Vannak olyan sportágak, mint például az ultrafutás, ahol a versenyzők a negyvenes éveikben vannak általában a csúcson. A szabadtüdőzésben viszont az átlagéletkor harminc év körül van. Miben jelent különbséget, hogy Ön valamivel idősebb?
– Az életkorom nem jelent hátrányt. Amikor ötven éves lettem, rájöttem, hogy nem leszek már fiatalabb, de tévedtem. A barátaim szerint a szabadtüdőzés megfiatalított. Persze nem edzem olyan keményen, mint a fiatalok. Nem is tudnék. Vigyáznom kell magamra, és már nem lehetek annyit a vízben. Viszont idősebb lévén szívósabb vagyok, jobban bírom a stresszt és az esetleges kudarcokat. Emellett, mivel a a gyerekeim már felnőttek, jobban tudok az edzésekre koncentrálni. Részmunkaidőben dolgozom, a férjem az edzőpartnerem, és tizenöt percre lakom a világ legjobb freediving edzéshelyétől. Kell ennél több?
A világ legmélyebb nagymamája |
– Mennyire ismerik a szabadtüdőzést Hawaii-on?
– A média szinte soha nem ír rólunk. A szigonyos kardhalvadászat nagyon népszerű errefelé, így ha a szabadtüdős búvárkodás kerül szóba, azt gyakran összekeverik azzal. Mivel erre remek halakra lehet vadászni, én is ezzel töltöm majd az időmet, ha majd visszavonultam a versenyszerű szabadtüdőzéstől. Ez azonban még nem holnap lesz.
– A nemzetközi szövetség
(AIDA) honlapján eredetileg szeptembert jelölték meg a világrekord kísérleinek időpontjaként. Aztán hirtelen egy az egyben eltűntek a kísérletei, majd csak visszakerültek, akkor már novemberi időponttal. Mi történt pontosan?
– Igen, egy időre levették, pedig azt kellett volna írniuk, hogy Elhalasztva. Rgy floridai freediving show miatt kellett új időpontot találnunk. Részben Mandy (Mandy-Rae Cruickshank, kanadai többszörös világcsúcstartó nő, a szezon másik igen aktív búvárnője) felszerelésének egy részét fogjuk használni. Persze ez nem a legjobb megoldás, de majdcsak kitalálunk valamit. Persze ennyi erővel meg is várhatnám, hogy Mandy hány világrekordot javít meg októberig, mielőtt pontosan megadom, hogy én hova tetetem a mércét. Remélem nem dolgoztat meg majd túlságosan. Összesen négy kategóriában jelentettem be világrekordot. Jó formában vagyok, pár majdcsak összejön.
– Elárulna pár részletet a felkészülésről?
– Hetente néhányszor az edzőteremben edzek, hetente kétszer uszodában, háromszor az óceánban gyakorolok. Amikor az óceánban merülök, akkor lányom, Jessica is velem edz. Egyik nap Free Immersiont, másik nap Constant Weightet, harmadik nap …gyakorolok. A többi még top secret. Na jó, annyi már biztos, hogy a rekordkísérleteimnél az egyik bíró az Amerikában élő cseh világcsúcstartó, Martin Stepanek lesz.
Annabel bejelentett rekordjai az AIDA hivatalos honlapján (szept. 22-ei állás szerint)
A táblázat oszlopai a rekordkísérletek időpontját, a freediver nevét, nemzetiségét, a megdönteni kísérelt kategória nevét, a kísérlet helyszínét, az elérni kívánt eredményt és a kísérlet alapjául szolgáló egyéni csúcsot tartalmazzák |