Freediving: két világrekord a Karib-tengeren 2. rész

Két világcsúcstartó, egy cseh és egy kanadai összefogott és a Kajmán-szigeteken próbált világcsúcs mélységekbe merülni egy levegővel. Martin Stepanek kalandjai után a 2. részben a világ egyik legjobb női szabadtüdősének világrekordjáról számolunk be. Egy hiba nélküli gyakorlat, eszméletvesztés a víz alatt, a mozdulatlanság nehézségei itt.


Mandy, a mosolygós kanadai
Forrás: performancefreediving.com

Tegnap (márc. 29) számoltunk be Martin Stepanek új szabadtüdős búvárrekordjáról. A 26 éves cseh származású, Floridában élő freediver kiválóság 102 méter mélyre jutott le egy levegővel abban a kategóriában, ahol egy kötélbe kapaszkodva úszhatnak le és fel. Martin a Kajmán-szigeteken érte el ezt a kiváló eredményt, ahol még egy világcsúcstartó, a világ egyik legjobb női szabadtüdőse, Mandy-Rae Cruickshank is csúcsra tört. Mindketten a Performance Freediving csapat tagjai, így megosztották a szervezés költségeit.



Stepanekhez hasonlóan Mandy is volt statikus világcsúcstartó. 2002. májusában 6 perc 16 mp-ig bírta a víz alatt, ezzel felállította a női világrekordot. Aztán 2003. novemberében „Freediver Szupernagyi”, az amerikai Annabel Briseno 6 perc 21 mp-ig bírta, és ezt azóta még nem érvénytelenítették. Mandy fő célja a Kajmán-szigeteken az volt, hogy visszaszerezze a Statikus címét.



A statikus előtt azonban ő is beiktatott egy mélységi számot is: Mandy is megpróbálkozott a Constant Weighttel, azzal a számmal, ahol a merülés alatt csak egyszer érhetnek a kötélhez. Persze ő a női rekordot célozta be, Tanya Streeter -70 méterét, ami 25 méterrel kevesebb volt, mint Nitsch -95-ös férfi csúcsa. Mandy -78 méterre tetette a táblácskáját.


Mandy a világrekord mélységben
Forrás: performancefreediving.com

Ha egy üzlet beindul



Hogy mi történt a rekordkísérlete közben, az ő maga meséli el a csapat honlapján: „Eljön az idő, veszek egy utolsó lélegzetet és megkezdem a merülést. Lefelé nagyon jól megy. Egy dologra nagyon emlékszem: tisztán láttam a biztonsági búvárokat és a fotósokat. Ilyesmi csak a tiszta, meleg tengervízben fordul elő….Elérem a táblácskát és már fordulok is meg, elindulok a felszín felé. A lábaimban érzek némi izomlázat, de nem érzem, hogy épp most értem el -78 métert és úszom felfelé, egy világrekord felé. -25 méternél elérem Kirköt [Kirk Krack], rámosolygok, mielőtt elérem a felszínt. Nagyszerű merülés volt, 2 perc 34 mp, (lefelé 1 perc 19 mp, felfelé 1 perc 15 mp). Rekordok könyvébe való!”



Ez könnyen ment – gondolhatta Mandy is, aki egy nappal később megpróbálkozott a -81 méterrel, de ezzel már igencsak meggyűlt a baja. Felfelé, -25 méternél Kirk, aki biztonsági búvárként tevékenykedett, észrevette, hogy Mandy már nem volt teljesen magánál. A másik biztonsági búvárral, Paul Kotikkal, aki „civilben” a Deeperblue.net szakírója, megragadták a rekordernőt és kiemelték a vízből. Paul próbálta a hullámzó tenger felszínén tartani Mandyt, míg Kirk levette az orrcsipeszét.

Eszméletvesztéskor a szervezet két nagyszerű védelmi mechanizmust iktat be. Egyrészt a gége elzárja a levegő útját a tüdő felé, másrészt a légzési reflex is felfüggeszti működését. Aki fulladás általi halált szenved, annál is fent áll ez a folyamat, ez ugyanis csak rövid időre tartható fent, és ezután a víz már be tud jutni a tüdőbe. Ezért is van a szabadtüdős merüléseknél szükség biztosító búvárokra, akik látják, ha baj van, és ki tudják menteni a búvár az alatt, amíg ez a mechanizmus tart.



Életveszélyes álom


Mandy, a sellő
Forrás: performancefreediving.com

Paul és Kirk remekül tette a dolgát, és pár másodperc múltán Mandy újra lélegzett, majd elmesélte, hogy épp átélte élete legcsodálatosabb álmát. (A merülés közbeni eszméletvesztés közben átélt álom talán a világ legveszélyesebb álomfajtája.) A merülés utáni elemzésből és a videófelvételből kiderült, hogy Mandy még túl is ment a -81 méteren, -82,5 méternél, amikor nem engedte tovább a biztosítókötele, fordult vissza.



A kudarc nem keserítette el, főleg mivel Martin Stepanek is tovább próbálkozott. Mindkettőjüknek egy világrekord volt már a tarsolyában, és az utolsó napokban próbáltak összeszedni egy másikat. (A nemzetközi szabadtüdős szervezet, az AIDA szabályai szerint egy rekordkísérlet helyszínére egy hétre küldenek ki két AIDA bírót, akik hitelesítik a rekordokat. Ezalatt az egy hét alatt egy kategóriában (összesen nyolc van) háromszor próbálkozhat egy freediver.

Majd legközelebb…



Mandy is összeszedte a maradék erejét, és megpróbálkozott a Statikus számmal. Bár a kategória neve nem sok mozgásra utal, a szabadtüdősök ezt a számot tartják szellemileg a legmegterhelőbbnek. Itt “mindössze” az a feladat, hogy a freediver minél tovább tartsa a fejét a víz alatt. Ezt a számot nem a tengerben rendezik (a hullámzás miatt ott bonyolultabb lenne), hanem medencékben. Versenyeket uszodák medencéjében, de világrekordokat sokszor magánmedencékben, ahol kevesebb a bámészkodó, és persze egy uszoda kibérlése sem olcsó mulatság. Mandy március 27-én azonban hiába rendelte a Kajmán-szigetek Kókusz-öbléhez az AIDA bírókat, ahhoz már túlságosan elfáradt, hogy veszélyeztesse Annabel Briseno 6 perc 21 mp-ét. “Mindössze” 5 perc 38 mp-ig bírta a víz alatt tartani a fejét. (Bármelyik magyar szabadtüdős kiegyezne ezzel az eredménnyel, az átlagember pedig büszke magára, ha másfél percig bírja a kádban, befogott orral a víz alatt.



Vagyis Martin Stepanek és Mandy-Rae is egy-egy világrekorddal bővítette a kollekcióját a Kajmán-szigeteken. Ellenfeleiknek azonban ez épp elég ahhoz, hogy már a visszavágásra készüljenek – ennek pedig mi örülünk a legjobban.

Comments

comments