2003 során számos szabadtüdős búvárrekordról számolhattunk be. Végre idén is beindult a szezon. Két világcsúcstartó, egy cseh és egy kanadai összefogott és a Kajmán-szigeteken próbált világcsúcs mélységekbe merülni egy levegővel. Eszméletvesztés, két rekord, félelem és boldogság.
MAN I. Szombathelyen |
Ismét Szabadtüdőzés az extrem.hu-n
2003. során számos szabadtüdős búvárrekordról számolhattunk be az extrem.hu oldalain. Idén – sajnos – még alig szerepelt a programunkban ez a sportág. Ennek egyik oka, hogy a téli szezonban csak a szabadtüdős búvárok egy része, a gazdagabbak vagy a jobban szponzoráltak döntenek úgy, hogy a meleg, déli vizeken próbálkoznak. A legtöbb európai freediver uszodában edz, a mélységi számokat így aztán csak tavasztól gyakorolják. A magyar szabadtüdősök legutóbb Szombathelyen, az első hivatalos magyar versenyen,a MAN I-en mérték össze tudásukat. Márciusban szerettek volna eljutni Ausztriába, a remek szervezéséről ismert millstatti uszodai versenyre.
Ez a viadal azonban idén, a csekély érdeklődés miatt, elmaradt. Ez némileg érthetetlen, főleg mivel ebben a sportágban a sportolóknak elég kevés lehetőségük van a versenyzésre, nem ritkán 6-700 km-t kell utazniuk egy eseményre. Az idei világbajnokságot például Kanadában rendezik majd, ami előrevetíti a gyér magyar részvételt.
Megosztják a költségeket
Azért persze vannak jó híreink is. Három elsőrangú szabadtüdős, köztük két világrekorder úgy döntött, megosztják a világrekord kísérlettel járó költségeket, és március második felére a karib-tengeri Kajmán-szigetekre teszik át a főhadiszállásukat. A kanadai Performance Freediving csapat tagjai, a cseh Martin Stepanek és a kanadai Mandy-Rae Cruickshank többszörös világcsúcstartók. A csapat harmadik tagja George „Doc” Lopez feljövőben lévő tehetség, ő még nemzeti rekordok megdöntésére hajtott.
Martin Stepanek Forrás: martinstepanek.com |
A cseh amerikai a Karib-tengeren
A cseh Martin Stepanek napjaink egyik legjobb szabadtüdőse. 2001. júliusától ő tartotta a Statikus szám világrekordját 8 perc 6 mp-cel. Vagyis nála tovább senki sem tudta visszatartani (mozdulatlanul) a víz alatt a lélegzetét. Sokan próbálták meg ezt a rekordot túlszárnyalni, de sikertelenül. Aztán 2003. novemberében jött a francia Stéphane Mifsud, aki 8 perc 24 mp-ig bírta. A szabadtüdősök legbefolyásosabb nemzetközi szervezete, az AIDA is ezt jelezte új világrekordként, a több fázisú hitelesítés után azonban az INVALID szócska jelent meg Mifsud eredménye mellett. Vagyis hivatalosan még mindig Martin Stepanek a szám csúcstartója.
Persze Martin nem csak a medencében jeleskedik. A cseh származású, de évek óta Floridában élő huszonhét éves búvár a tengerben is kiváló. 2003-ban Cipruson világbajnok lett, és két mélységi kategóriában is volt már csúcstartó. Free Immersionben uszonnyal nem gyorsíthatják az útjukat a merülésük alatt, vagyis itt leginkább a karizomerejükkel tolják magukat le és fel. Az elérni kívánt mélységig egy kötél segíti az útjukat, amibe annyiszor kapaszkodnak, ahányszor akarnak.
Free Immersionben Martin 2001-ben a Kajmán-szigeteken javította meg a világ akkori legjobb eredményét -90 méterre. 2003 nagy híre már az volt, amikor Martin egyik nagy riválisa, az osztrák Herbert Nitsch elérte a -100 métert. Herbert azonban nem büszkélkedhetett sokáig a “Herr -100 m” címével, mivel a venezuelai Carlos Coste alig egy hónappal később -101 méterre merült.
Stepanek három év alatt 12 m-t javult
Martin -102 méternél Forrás: performancefreediving.com ©2004 CourtneyPlatt.com |
Stepanek egyik célja most márciusban, a Kajmán-szigeteken az volt, hogy lejjebb jusson. Mivel egy méterenként lehet a rekordot megjavítani, ezért Martin célja a -102 méter volt. Egy ilyen rekordkísérletet persze nem úgy kell elképzelni, hogy van két felügyelő az AIDA részéről meg egy videókamera, a búvár lemerül, megérinti a kötél alját, aztán feljön. A búvár egészségének védelmében a táv különböző pontjain tapasztalt mélységi és szabadtüdős búvárokat helyeznek el, akik látják a rekorderre törő kolléga tekintetében, ha már nincs teljesen magánál, és ha kell kimentik. A szabályok szerint a -102 méteres távolságban egy vízalatti kamera rögzíti az eseményeket, amit a két felügyelő a merülés után kielemez.
A rekordra törő búvárnak lehetősége van előtte pár percnyi meditálásra, légzőgyakorlatok végzésére. Odalent meg kell érintenie a -102 méteres mélységben elhelyezett cédulát, majd saját erejével (természetesen egy levegővel) fel is kell jönnie. Amint a felszínre ér, húsz másodpercen belül le kell vennie a maszkját és a búvárszemüvegét. (Erre egyrészt azért van szükség, hogy a bírák lássák, tiszta-e a tekintete, másrészt ezzel a mozdulattal le lehet mérni, hogy elég jól kontrollálja-e a mozgását.) Ezek után egy percig nem dughatja a fejét a víz alá, és, ami talán még fontosabb, senki nem érhet hozzá és senkit sem érinthet meg. Ha a bírák mindent leokéztak, akkor kezdődhet az ováció. Pontosan ez történt Martin esetében 2004. március 23-án, vagyis 2001-es rekordjához képest három év múlva 12 méterrel mélyebbre jutott. A cseh fiúnak most már csak azon kell izgulnia, hogy a hitelesítés is simán menjen.
Lesz-e Martin is ‘Mr. 100 m‘?
Martin azonban az új világrekordjával nem teljesen boldog. Ez ugyanis csak a kisebb cél volt. Amiért a Kajmán-szigetekre utazott, amiért hónapokig keményen edzett, az egy másik kategória, a Constant Weight -100 méteres álomhatára. Ebben a számban a freedivereknek saját erejükből kell lejutniuk az előre meghatározott mélységbe, és saját erőből is kell feljönniük, vagyis a Free Immersionhöz hasonlóan plusz súlyt nem vihetnek magukkal, hogy aztán lent hagyják az út felénél. Egy kötél segíti őket abban, hogy a lehető legrövidebb úton leérjenek az általuk előzetesen megadott mélységbe, ahol egy kis táblácskát kötöttek a kötélre. Ezt kell felhozniuk, bizonyítékként. Az útirányt adó kötélhez azonban a Free Immersiontől eltérően itt csak egyszer érhetnek hozzá, amikor lekötik róla a táblácskát.
Amikor lemerülnek az elemek
Martin a végére igencsak elfáradt Fotó: Paul Kotik, Deeperblue |
Ebben a számban is volt már Stepanek világcsúcstartó, 2003-ban a világbajnokságon ért el -93 métert. Aztán ebben a számban is jött az osztrák Herbert Nitsch, és tavaly szeptemberi embertelen sorozatának keretében ebben a számban -95 méterig jutott. Mivel Stepanek a mostani kísérleteire készülve többször is különösebb megerőltetés nélkül eljutott -100 méterre, így ebben a számban mert nagyot álmodni, és nem -96 métert jelölt meg kitűzött célként, hanem -100 méterre tetette a táblácskát. Két nappal Free Immersion -102 métere után lemerült. A Performance Freediving csapat vezetője, Kirk Krack, az esemény szervezője a csapat honlapján arról számolt be, hogy Martin felfelé jövet -30 méternél belekapaszkodott a kötélbe és onnantól annak segítségével húzta fel magát a felszínre. Eszméleténél volt, tiszta volt a tekintete, így valószínűsíthető, hogy megijedt és ezért kapaszkodott a kötélbe. És itt álljuk is meg egy szóra. Ez a cseh fiú arra válalkozott, hogy egy uszonnyal a lábán, egy levegővétellel lemerül 100 méter mélyre, ott megszerez egy táblácskát, majd felúszik. Az vesse rá az első követ, akinek útközben nem jut eszébe, hogy mi van, ha nem lesz elég a levegője.
Jelenleg így sincs nála jobb
Stepanek és segítői még másnap is nekiveselkedtek, hogy hátha összejön a -100 méter, de addigra Martin olyannyira elfáradt testileg és lelkileg is, hogy nem tudott javítani. Stepanek persze nem maradéktalanul boldog, de ha a rekordokat jelző táblázatra néz, akkor büszkét konstatálhatja, hogy az AIDA által jegyzett nyolc férfi kategóriából kettőben ő tartja a világcsúcsot. Kettőnél több kategóriában egyetlen szabadtüdős sem tud a jelen állás szerint világelső lenni, (háromra utoljára Herbert Nitsch volt képes 2003 szeptemberében). Jelenleg duplázásra Martinon kívül csak a dán Stig Severinsen képes.
Mandy-Rae világcsúcsáról beszámolónk 2. részében, kedden (márc. 30) olvashattok majd.