Freediving: interjúnk az új dán világcsúcstartóval

Tegnap a világon elsők között számoltunk be szabadtüdős búvárkodás három új világrekordjáról. Míg a világelit ámult, mi utolértük a királykategória új csúcstartóját. Exklúzív interjúnk Peter Pedersennel, aki négy hosszt úszik egy levegővel egy 50 m-es medencében. Plussz: Videó a rekordokról. És most kaptuk a hírt, hogy hétfőn egy újabb világrekord született.


A három új világcsúcstartó

Ahogy arról tegnapi cikkünkben beszámoltunk, a hétvégén (július 19) a dániai Aarhus-ban, a “Spanyolország” uszodában a három skandináv szabadtüdős búvár óriási világrekordokat úszott. Mindhármat a dinamikus kategóriában, ahol az a lényeg, hogy egy levegővel minél hosszabb távot ússzanak le egy levegővel.



Az új világcsúcsok legfőbb érdekessége, hogy sem a két dán fiú, sem a svéd lány nem számított a legjobb freediverek közé. Nem voltak rosszak az egyéni csúcsaik, de semmi sem utalt arra, hogy hirtelen tíz métereket vernek rá a világcsúcstartókra. Ráadásul a dánok szinte hírzárlatot rendeltek el az aarhusi verseny előtt, így a freediver világelit hétfőn derült égből villámcsapásként konstatálhatta, hogy a skandinávok a “surranópályán” beelőzték őket.



Természetesen a részletekre is kiváncsiak voltunk. Szerencsénkre sikerült is a “királykategória”, a dinamikus – uszonnyal versenyszám győztesét, Peter Pedersent még tegnap utolérni. Ebben a kategóriában egy monofin uszonyt erősítenek a szabadtüdős búvárok a lábukra, így erőteljesebb lábtempókat tudnak úszni, vagyis nagyobb távot tudnak megtenni, mint az uszony nélküli számban.


Herbert Nitsch a Komjádiban

Ennek a kategóriának évek óta az osztrák Herbert Nitsch a világcsúcstartója, vele akkor készítettünk interjút, amikor tavaly a Komjádi uszodában járt a magyar freedivereknél. Herbert nem sokkal az interjú után 181 méterről 183 méterre javította a világcsúcsot, és azt tervezgette, hogy Sergej Bubkaként lépésről-lépésre javítgat a rekordon, hogy minden nagyobb versenyre jusson világcsúcs.

Herbert azzal nem nagyon számolt, hogy egy viszonylag ismeretlen dán versenyző, a 30 éves Randers-i pincér egyszer csak 200 métert úszik. Nem győzzük hangsúlyozni, egy levegővel!!!



Annak is kedvére tudunk tenni, aki szeret a saját szemével meggyőződni az eseményekről. A dán TV2 csatornán bemutatott videófelvételt itt megnézhetitek.



És most halljuk Petert:



– A dán szövetség szinte hírzárlatot rendelt el a rekordkísérleteitekkel kapcsolatban. Míg mások, mint például Herbert Nitsch vagy Tanja Streeter már hónapokkal a kísérletek előtt nagy hírverést csapnak, a tőletek semmi sem szivárgott ki. Ez tudatos volt?


Peter a 2002-es dán bajnokságon

– Az igazat megvallva, nem akartam, hogy az egész világ a teljesítményünket latolgassa. Szeretek a felkészülésemre és magamra koncentrálni. Ezt a jövőben is így fogjuk megoldani, szóval ha a világ felkészült a meglepetésekre, én vagyok az emberük!



– Nem sértésként, de talán te is elismered, hogy eddig nem számítottál a világ legjobbjai közé. Azt tudom, hogy június 23. óta te voltál a dán csúcstartó, a tavalyi dán bajnokságot megnyerted 160 méterrel, szóval jó eredményeid voltak, mégsem tartottak nyílván Herbert nagy riválisaként. Nem voltál ott a vébén sem…



– Úgy három éve kezdtem szabadtüdős búvárkodni, jelenleg én vezetem a dán szövetséget. A ciprusi világbajnokságon pénzügyi okok miatt nem voltam. Szponzorom nincs, és nemrég vettem egy házat…

– Herbertet ismerve, tuti, hogy hamarosan megpróbálja überelni a 200 m-es rekordodat, hisz “elloptad” tőle a kedvenc rekordját. Benne tombol a versenyszellem – ezzel te is így vagy?



– Csak remélni tudom, hogy Herbert ezek után még jobb lesz. Találkoztam vele néhányszor, klassz srác. A legfőbb ok, amiért ezt a kísérletet megpróbáltam, az volt, hogy az aarhusi verseny költségeit mi hárman [Stig Aavall Severinsen és Yamina Enedahl-Mekki, a másik két skandináv, aki világcsúcsot úszott a hétvégén] álltuk. És ez egy olyan lehetőség volt, amit nem hagyhattam veszendőbe menni. Először nem is igazán a csúcsdöntés volt a cél, de mivel éreztem, hogy meg tudom csinálni, így úgy döntöttem, hivatalos körülmények között próbálom meg. Hogy fontos-e számomra a vetélkedés? Magammal szemben versenyszellemű vagyok – no meg talán kicsit Herbert felé is.


Peter: mint hal a vízben

– Mesélnél nekünk a felkészülésedről? A 200 métert sokan egy álomhatárnak tartották, te most elérted. Mennyire foglalkoztatott ez?



– A 200 méter tényleg egy álomhatár, de végülis határ az, amit te annak tartassz. Hetente négyszer edzettem, főként hosszokat úsztam és a technikámat fejlesztettem. Kicsit futottam, jógáztam, egy kis fitness és persze egészséges diéta. Tudod, McDonald‘s, pizza és kóla. Komolyra fordítva a szót, próbáltam normálisan élni, túl sok lemondás nélkül.



– Mennyire voltál biztos abban, hogy sikerülni fog? És várhatunk tőled újabb csúcsokat a közeljövőben?



– Biztos voltam magamban! Könnyedén úsztam 175-185 métert edzésen a világrekord előtti hónapban, így magabiztos voltam. Most egy hónapig pihenni fogok, de azután, a megfelelő training után, miért ne?


Még egy világcsúcs!!!
Az interjú írása közben kaptuk a hírt, hogy még egy világrekord született. Ezt az amerikai Tanya Streeter hajtotta végre hétfőn (július 21.). Tanya már hónapokkal korábban bejelentette kísérletét, eredetileg július 19-ére tűzték ki, végül két nappal később járt sikerrel. Ő a Variable Weight kategóriában döntött csúcsot. Itt a freedivert egy “szán” viszi le a megjelölt mélységbe egy kötél mentén és saját erejéből kell feljönnie. Felfelé fogodzkodhat a kötélbe is vagy fel is rúghatja magát úszás közben. Tanya új világcsúcsa -122m, ezt 3 perc 38 mp alatt teljesítette. Ez 2 méterrel mélyebb, mint a belga Patrick Musimu eddigi csúcsa.

Comments

comments