Freediving: ha valami nem akar sikerülni

Herbert Nitsch a világ egyik legjobb szabadtüdős búvára. Hihetetlen versenyszellem jellemzi, nem sokáig bírja, ha valaki jobb nála. A májusi vb-n beszakadt a dobhártyája, de egy hónap múlva már világrekord kísérletet jelentett be. Hogy vissza tudta-e tartani a lélegzetét 8 és fél percig, azt itt megtudhatod.


A világ legjobbja akar lenni

Egy igazi versenysport:



Az extrémsportok közül az egyik legkompetitívabb a szabadtüdős búvárkodás (freediving). A világ legjobbjai szinte havonta döntögetik az emberi teljesítőképesség határainak tartott csúcsokat. Freediving mellékletünkben rendszeresen olvashattok róluk.



Közülük is az egyik legaktívabb és legtörekvőbb az osztrák Herbert Nitsch, a Repülő Hal, aki bár csak pár éve kezdett el ezzel a sporttal foglalkozni, nem titkolt célja, hogy ő legyen a világ legjobbja. Ehhez meg is van az akaratereje és a fizikai teljesítőképessége. Ráadásul ötleteknek sincs híján, mindig kitalál valamit, amire korábban még senki sem mert vállalkozni.



Az idei szezonja remekül indult. Április elején keresztülúszta a világ egyik legveszélyesebb vízalatti “alagútját”, az egyiptomi Blue Hole-t. Aztán azonban elpártolt tőle a szerencse. Persze minden nézőpont kérdése. Sok szabadtüdős boldog lenne, ha “csak” olyan eredményeket produkálna, mint Herbert. Ő ugyanis önmagához képest nem teljesít úgy, mint szeretne.


Elszántságával sosem volt gond

Először a májusi ciprusi vébén érte kudarc:



A dinamikus számban, ahol 183 méterrel ő tartja a világrekordot, Cipruson „csak” 155 métert úszott, ráadásul egy szabálytalan fordulóért még 10 büntetőpontot is kapott. Még így is nyert, de ez persze nagyon nem vigasztalta, főleg mivel ez a versenyszám az vb összetettjébe nem számított bele.



Gondolta, ha már a horizontális, egy levegős úszás nem jött össze neki, akkor majd a mélységben bizonyít. Martin Stepanekkel –93 métert jelentett be, ez pedig 3 méterrel több, mint az aktuális világcsúcs volt. Stepaneknek ez sikerült is, Herbertnek viszont beszakadt a dobhártyája, elveszítette tájékozódási képességét, és mire felért, elájult.



Két kudarc és egy beszakadt dobhártya – nem épp erre számított Herbert a vb előtt. Persze nem adta fel, úgy döntött, ha már sem horizontálisan sem vertikálisan nem megy neki, akkor egy helyben (statikus) próbálkozik. Az eredménye hasonlóan jó lett – kizárták.



Herbertet ismerve biztos volt, hogy nem sokáig tűri a sikertelenséget.



Egyedül is eladható:



Eredetileg június 19-20 között rendezték volna egy osztrák versenyt, amelyen a magyar csapat is részt vett volna – a tervek szerint ez lett volna a magyar bajnokság. Halász Pétertől, az AIDA Hungary szövetségi titkárától kapott értesüléseink szerint pénzhiány miatt a versenyt végül nem tartották meg.


7:23 – osztrák csúcs, de nem világcsúcs

Herbertnek ez sem szegte kedvét. Ő az osztrákok „legeladhatóbb” versenyzője, akinek világrekordkísérleteinek van akkora média- és reklámértéke, hogy egy-egy rendezvényen önmagukban is megállják a helyüket. Nem is sokat késlekedett. Alig három héttel dobhártya szakadása után az osztrák Mank város Stadfest-jére újabb világrekord kísérletet jelentett be. Mivel idén egyszer edzés közben már 8 perc 27 mp-et bírt ki egy levegővel (statikusban), ami 20 mp-cel jobb, mint cseh Martin Stepanek hitelesített világcsúcsa, így abban bízott, hogy Mankban is 8 percnél tovább fogja a víz alatt bírni.



Június 21-én, szombat este 7-kor, 800 néző előtt vett egy mély lélegzetet, és alámerült. Három 7 perc fölötti próbálkozása volt, a legjobb eredménye 7 perc 23 mp lett. Ez az idei év egyik legjobb statikus eredménye, új osztrák rekord, viszont nem világcsúcs. Hogy Herbert mennyire volt elégedett az eredményével, azt a mellékelt fotón láthatjátok.



Nem kell különösebb jóstehetség ahhoz, hogy úgy véljük, nem fog a nyár Herbert világrekordkísérlet nélkül eltelni.

Comments

comments