Szeptember 12-én tartották a félcső BMX döntőt az idei Gravity Games-en. A tavalyi első két helyezett csatájának kiéleződését várta mindenki. A nézőknek persze nem kellett csalódniuk. Az extrem.hu beszámolója a veszélyes manőverekről, illetve a döntetlen állásról.
Dave Mirra nyerő trükkje Fotó: Pat Wright/Gravity Games |
Dave Mirra (Greenville, Észak-Karolina) még jól emlékezett a 2002-es Gravity Games félcső BMX döntőjére. Akkor ugyanis csak két tizeddel maradt le Simon Tabrontól (Newquay, Egyesült Királyság). Éppen ezért nyilvánvaló volt, hogy az idei rendezvényen megpróbálja megváltoztatni a tavalyi állást.
Talán túlzottan is akarta az aranyat, hiszen első körében rögtön el is esett, amikor megpróbált végrehajtani egy nehéz trükköt. Egy 540 fokos tailwhip-et (a bringa tengely körüli megpörgetése) szeretett volna kombinálni egy X-up flair-rel. Az X-upnál a BMX-es a kormányt 180 fokosan elfordítja, így a karok egy X formát alkotnak, majd visszafordítja a kormányt, mielőtt az elsőkerék leérne a földre. A flair pedig egy backflip-pel kezdődik, amelynél a bringás hátrafelé kezdi meg a pörgést, s ami a flair esetében egy 180 fokos forgásban végződik úgy, hogy a bringás előrefelé érkezzen.
Nagyon hasonló helyzet alakult ki idén is, hiszen az utolsó kör előtt még mindig Tabront kellet megelőznie. Így hát bevetette kedvenc ugrásait, melyből az egyik a már bemutatott tailwhip 540 volt, s nem maradhatott el a double tailwhip sem, amikor kétszer forgatja meg a BMX-et a tengelye körül. Nem is maradt el a megérdemelt eredmény, ugyanis, még ha minimális pontokkal is, de megnyerte a BMX félcső döntőt.
Kevin Robinson Fotó: Pat Wright/Gravity Games |
„Már szinte teljesen elfelejtettem, milyen is aranyat nyerni. Annyira jó érzés újra a dobogó első fokán állni.” – nyilatkozta Mirra a szervezőknek.
A második és a harmadik helyen egy érdekes helyzet alakult ki, ugyanis mind az ezüstérmes, mind a bronzérmes ugyanannyi ponttal rendelkezett. Mégis valahogy el kellett dönteni, ki legyen a második, és ki a harmadik.
Kevin Robinson (State College, Pennsylvania) rögtön első körétől remekelt. Egy sor tipikus technikai trükköt mutatott be: flair, 540 fokos variációk, tailwhip, illetve csak sima, de annál magasabb ugrások a rámpáról.
Robinson első Gravity Games medálját két évvel ezelőtt nyerte, akkor még Providence-ben. Második helyen végzett. Sőt, más sportágban is kipróbálta magát: csupán pár hónappal ezelőtt pédául egy testépítő versenyen vett részt, ahol a harmadik helyet szerezte meg. A bíróktól 92.2 pontot kapott.
Simon sem szomorú Fotó: Gravity Games |
A döntetlen tehát Robinson és Tabron között alakult ki. Tabron az idei Gravity Games-en hajtotta végre első, fék nélküli 900 fokos ugrását. „Előző héten leszereltem a fékeimet, mert a legjobb barátom úgy törte el a kezét, hogy a fékkar beakadt a nadrágjába. Persze gondoltam arra, hogy magammal hozom a féket arra az esetre, ha mégis beijednék, de aztán kitartottam, és kockáztattam. ” – nyilatkozta Tabron a szervezőknek. A fék nélküli versenyzés több pörgést engedett meg a tavalyi aranyérmesnek. Köreit ő is teletömte 540 fokos variációkkal. Úgy számolta, hogy az idei versenyen hajtotta végre életében az ötvenedik 900-as ugrását. A bíróktól 92.2 pontot kapott. Ugyanannyit, mint Robinson.
Végül hosszas tanácskozás után a bírók úgy döntöttek, hogy, bár Tabron és Robinson is egyaránt 92.2 pontot kapott, mégis Robinsonnak ítélik az ezüstérmet, mivel ő kapott magasabb pontszámot második köréért.
|