Fizess, ha extrém sportoló vagy, és megsérülsz!

Nem állja jövő évtől az egészségbiztosító pénztár az extrém sportolás közben szerzett sérülések kezelésének árát. Már a lista is megvan, hogy mi tartozik az extrém kategóriába.

Január elsejétől saját zsebből kell állni az extrém sportolóknak az orvosi





A mélybeugrás hivatalosan is extrém
kezelések árát, amennyiben a veszélyes sport közben sérült meg. Megszületett a hivatalos lista arról is, hogy mi számít extrém sportnak.


Nem minden extrém sport, ami annak látszik…

Extrém sportnak minősül (a jelenlegi lista alapján!) a vízisí, a jet-ski, a vadvízi evezés, a magashegyi expedíció, a hegy- és sziklamászás az V. foktól, a barlangászat, a bázisugrás, a bungee jumping, a falmászás, a roncsautó sport, a rally és a hőlégballonozás.

Horváth Ágnes, az egészségügyi tárca államtitkára az Info Rádióban úgy nyilatkozott: azt nem lehet megmondani, hogy milyen kiadásokkal jár majd az új szabályozás a sportolóknak, mert nem tudják pontosan: hány baleset történik, és a biztosítási díjakkal sincsen tisztában…






BMX, ami nem extrém sport
(Tom Haugen csavarozott lába)

Kérdések a törvény körül

– Egyelőre még feszültségteljes az új, extrém sportolókat érintő törvény, bár kiolvasható belőle a szakmaiság. Azonban, sok nyitott kérdést látok még benne – mondta el az extrem.hu-nak Balla Ferenc, a Magyar Extrémsport és Rekreációs Szövetség vezetője.

Többek között ilyen pont az is: hogyan lehet majd bizonyítani, hogy a sérülés sportolás közben történt.
Ez csak részben bizonyítható, hiszen számos sportnál jegyzőkönyv készül az edzések, versenyek után. Például ilyen az ejtőernyőzés is, ahol az ugrások után mindent dokumentálnak – mondta Balla Ferenc, majd hozzátette: a törvényben a sziklamászás a legérdekesebb kérdés…

– Ugyanis a sziklamászásnál csak az 5-ös nehézségi fokozatú falon történt sérülés után




A versenysportolóknak sem minden kezelés ingyenes…
kell a sportolónak a zsebébe nyúlnia. Ha könnyebb falon mászik, és ott sérül, azt még állja a tébé. De melyik mászó fogja azt mondani, hogy igen, én 5-ös falon másztam, nem a könnyebb 4-esen? – utalt a részletek tisztázatlanságára Balla.

A teremfoci nem extrém sport

A szakember az extrem.hu-nak elmondta azt is: érthetetlen számára az is, hogy például a teremfoci miért nem került fel a listára, holott ez a legtöbb sérüléssel járó sportág, amely sokkal veszélyesebb, mint például a rafting.

 A változás mindenesetre több tízezer embert érint. Igaz nincs hivatalos adat arról, hány extrém sportolója van/lehet hazánknak, de megközelítőleg ennyien művelnek hobbiszinten vagy versenyszerűen valamilyen extrém sportot Magyarországon.



Mássz bele az extrem.hu-n a Hegymászás Dossziéba!
Evezz az extrem.hu-n a Rafting Dossziéba!

Nézz bele Jet-ski blog az exterm.hu-n



Comments

comments