Az óriáshullámokat meglovagló legkiválóbb szörfösök kis csapata és egy filmes stáb világgá ment, hogy végtelen utazásuk során megörökíthessék azt, amit még senkinek sem sikerült megvalósítania. Nevezetesen megtalálni és meglovagolni a világ legnagyobb hullámát. Vajon mennyire jártak sikerrel az utazók? Azt a mozikból, illetve az extrém.hu beszámolójából tudhatjátok meg.
Ha visszagondolsz eddigi nyaralásaidra tenger- vagy óceánparton, fel tudod-e idézni a hullámok nagyságát? Talán igen, mert annyira jelentősek voltak, talán nem, mert a víz tükörsima volt. Az viszont biztosra vehető, hogy még senkinek sem volt szerencséje találkozni egy harminc méter magas szörnyeteggel, főleg nem a vízben, mert a rendkívüli látványról már nem számolhatna be szellemidézők segítsége nélkül. Emberek egy kis csoportja viszont éppen az ilyen monstrumokat kergeti.
A történet majdnem három évvel ezelőtt kezdődött. Szörfösök és lelkes felfedezők arra vállalkoztak, hogy a tow-in szörfhöz szükséges vízi járművekkel, azaz a hullámlovasokat behúzó jetskikkel, illetve a legmodernebb időjárás-követő technikával felszerelkezve egy világ körüli útra mennek, melynek célja a létező legnagyobb hullám megtalálása, és persze nem utolsósorban meglovaglása volt. Miután a szörfösök egyre gyakrabban használtak jetskiket, lehetőségeik is kibővültek. A 90-es években elkezdhették behúzni egymást a tenger vagy az óceán fürdőzők számára elérhetetlen külső részeire, ahol nagyobb hullámokat foghattak ki. Olyan magasságokkal szembesülhettek a felfedezőkedvűek, amilyenekről még csak álmodni sem mertek.
Merésznek lenni jó?
Azok, akik az addig megszokott módon kilapátolnak, nem vállalkozhatnak több kilométeres utakra, így nekik meg kell elégedniük a maximum 12 méteres hullámokkal. Azok viszont, akik valamilyen vízi járművön kimerészkednek az ismeretlenbe, nem csak akár 20 méteres hullámokon száguldozhatnak, hanem a modern technikának köszönhetően akár saját erejükön felül teljesíthetnek.
A két kezdeményező: Mike Parsons és Brad Gerlach Fotók: Tim Williams/Billabong |
A Billabong Odüsszeia 2001. óta minden évben három expedíciót indít. Az északi félgömbön októbertől márciusig, a déli félgömbön pedig júniustól augusztusig tart az utazás. Az expedícióról készült filmet két éven keresztül forgatták olyan helyeken, mint Kalifornia, Washington, Mexikó, Hawaii, Spanyolország, Franciaország, Ausztrália, Tahiti és a sokak által rettegett Cortes Banks mintegy 160 kilométerre, nyugatra San Diegótól. A kezdetek kezdetétől a részvevők a hightech felszerelés segítségével mindig indulásra készen várták, hol formálódnak hatalmas erejű trópusi viharok, hogy az általuk generált hullámokat szemügyre vehessék és feltartóztathassák. Persze a filmes csapat mindenhol ott volt. Még a legextrémebb körülmények között, a nyílt vízen is csak az foglalkoztatta őket, hogy minél jobban és élethűen adhassák vissza a majdani közönségnek az ott történteket. Ha már csak a bemutató felállítja a szőrt az ember hátán, akkor azt hiszem, a filmkészítők elérték céljukat.
Parsons Cortes Banks-nél Fotó: Les Walker |
“Amit ezek az emberek véghezvisznek, az olyan, mintha letűnt korok kalandorai bátran bevetnék magukat az ismeretlenbe, majd pedig lenyűgöző történetekkel térnének haza. Ez az egész olyan, mintha először másznák meg az Everestet, vagy először lépnék túl a hangsebességet. Senki sem tudja, mi vár rájuk.” – nyilatkozta Philip Boston, a film rendezője.
A veszély sok szörföst vonz
Az indulás óta a Billabong Odüsszeia rengeteg kiváló résztvevővel bővült. A legelső helyen kell megemlíteni a kaliforniai partok hírhedt óriáshullámokat meglovagló szörfösét, Mike Parsons-t. Ő volt az az elvetemült, aki 2001-ben megnyerte a Billabong XXL Big Wave versenyét, hiszen abban az évben ő lovagolta meg a legnagyobb, 20 méteres hullámot a már említett Cortes Banks-nél. De itt van Brad Gerlach is, akit az utóbbi hónapokban leginkább új versenyformájáról, az idei X Games-en nagy sikert aratott The Game szörfversenyről ismerhetünk.
Hmmm! Balról jobbra: Parsons, Barron, Gerlach, Loya, Virostko és Collins Fotó: Bill Sharp |
“A legtöbb hullámlovas fizetne is azért, hogy benne lehessen a csapatban, és hogy részt vehessen a nem mindennapi kalandokban. A Billabong Odüsszeia nem más, mint az olyan helyek felderítése, ahol ember még soha sem járt.” – nyilatkozta Parsons a program indulásakor. A két idősebb nagyágyú, akik korábban a Profi Szörfösök Szövetségének (ASP) világbajnoki versenysorozatában is sokáig részt vettek, Santa Cruz négy óriáshullámokat kergető vademberével szövetkeztek. Ők név szerint Darryl ‘Flea‘ Virostko, Shawn ‘Barney‘ Barron, Ken ‘Skindog‘ Collins és Josh Loya. Együtt vették át újra és újra a mentési teendőket, és együtt edzettek. A kivételes csapathoz csatlakozott még Ken Bradshow, a szörfözés egyik úttörője, Layne Beachley ötszörös világbajnok, Brian Keaulana hawaii vízi mentő és Rush Radle, a hydrofoil deszka feltalálója. Mint ahogy arról már írtunk, a hydrofoil deszka kisebb és keskenyebb, mint egy szörfdeszka, melynek aljára egy fémlemezt erősítenek, amely lehetővé teszi a víz feletti száguldást.
Shane Doriannek is megjött a kedve Fotó: Rare Breed |
Jól jön a változatosság
A világbajnoki versenysorozat állandó tagja, a hawaii Shane Dorian, aki nem az óriáshullámok specialistája, szintén nagyon érdeklődött a projekt iránt. 2002-ben csatlakozott a csapathoz.
“Számomra ez csak egy kaland, valami, amit igazándiból nem is kellene csinálnom. A különbség csak az, hogy részese akarok lenni ennek az egésznek. Ez nem egy olyan dolog, amit a szponzorom miatt kell csinálnom. Ez valami olyasmi, amiben én kértem, hogy benne lehessek.” – nyilatkozta Dorian bekerülése után.
A filmet november 7-én mutatják be először a nagyközönség előtt, s mint ahogy azt már megszoktuk, egyelőre csak az Amerikai Egyesült Államokban. A DVD változat már 2004 elején megvásárolható lesz, így ha más nem marad, újra jöhet az internetes rendelés.
|