Passzolás, cselezés, ütközéses támadás, majd gólterületre gurulás – ilyen a murderball.
Pályára gurulnak a két csapat sportolói. A bíró jelez, kezdődik a mérkőzés. A labdát megszerzi az egyik csapat játékosa, ölébe veszi, és irány a gólterület! Menet közben lepasszolja a labdát a csapattársának, akinek kocsijába nagy erővel belehajt az ellenfél játékosa, aki jól cselez, és sikerrel megszerzi a labdát. Teljes erejével nekifeszül, meghajtja kocsiját, közben jól védi a támadásokat, már gyöngyözik a homloka, de nem téveszti a célt, a gólterületet. Még egy hajtás, és a labdával begurul a kosárlabda méretű pálya gólterületére, így megszerzi csapatának a pontot.
A bíró sípol, és mehet tovább a mérkőzés.
Ütközések és cselezések
Nem úrilányok izzadság nélküli sportja a quad rugby, a murderball, magyarosan
Technikás sportág |
Ez a sportág komoly edzettséget igényel, viszont cserébe komoly fittséget és erőnlétet ad.
A quad rugby nem éppen veszélytelen sportág, mondhatni: igazi férfias játék komoly ütközésekkel, komoly támadásokkal.
Azonban, minden technika megtanulható, így kiküszöbölhetőek a nagyobb sérülések.
Speciális székekkel
A sportág történelme 1979-ben, Minnesotában kezdődött, és napjainkra érkezett meg Magyarországra. Ugyanis már szerveződik az első hazai quad rugby csapat.
Annak, hogy miért csak most, több oka van. Részben az, hogy speciális szék szükséges a sportághoz, amelynek nagyon strapabírónak kell lennie, és beszerzése nem olcsó mulatság.
– Ezeken a versenyszékeken teljesen mások a hajtókarikák, mint egy átlagos kerekesszéken. Ütközőkkel felszereltek, borulás gátlók vannak rajtuk, a sportolókat pedig biztonsági övek rögzítik a székekhez – avatta be az extrem.hu-t a sportág részleteibe Hetei Zoltán, aki az első quad rugby csapat megszervezésén dolgozik.
Játékszabályok és játékosok
Zoltántól megtudtuk a quad rugby szabályai hasonlóak a rugby szabályaihoz, mégis több
A labdát nem csak megszerezni, megőrizni is kell… |
A quad rugby-ben 4 játékos van egy csapatban, így a pályán egy mérkőzés során 8 játékos küzd egymással.
A játékosok sérültségi fokuktól függően (0,5 ponttól 3,5 pontig) kategóriákba soroltak, amelyeket pontokkal jelölnek.
Egy mérkőzés során a pályán egyszerre 8 pontnyi sérültséget jelentő játékos küzdhet. (A sérültségi pontrendszerben például szempont, hogy melyik játékos mennyire képes hajtani a széket.)
A játékidő 4 x 8 perc egy kosárlabda méretű pályán, amelyen védeni és támadni lehet.
A gólterület 1,5 m x 3,5 méter.
Hazánkban is
– Szó, mi szó, strapabírónak kell lennie a quad rugby sportolónak, de én is még most tanulom a sportág alapjait, ismerem ki szabályrendszerét. Várjuk azok jelentkezését, akik szívesen lennének csapattagok. Nem kell sportmúlt, hiszen az edzések során megszerezhető a kellő edzettség – adta közre felhívását az extrem.hu segítségével Hetei Zoltán.
Akit érdekel a quad rugby, szívesen csatlakozna a hazai kerekesszékes gyilkos labda sportolókhoz, annak várja e-mailjét Hetei Zoltán a következő címen: heteizoli@gmail.com
A quad rugby múltja, még több információ a versenysportágról: itt!!!
Videókat láthatsz a quad rugby-ről: itt!!!