A repüléstörténet legendás alakja, Joseph Kittinger ezredes mutatta be a Red Bull Stratos kutatási programját, amelynek célja az adatgyűjtés a hangsebességet meghaladó szabadesésben.
Felix Baumgartner bázisugró, ejtőernyős és pilóta a múlt hét végén jelentette be legújabb tervét. A cél a világűr határáról végrehajtani egy ejtőernyős ugrást, ezzel elsőként átlépve a hangsebességet, pusztán az emberi testet használva.
Reményei szerint Baumgartnert egy héliumballon emeli fel a sztratoszféra felső rétegeibe, legalább 36 500 méter magasságba, és egy teljes nyomású “űrruhában” szabadeséssel zuhan be akár Mach 1.0-t – 1100 km/órát – meghaladó sebességgel -, mielőtt egy ejtőernyővel visszatérne a Földre.
Amennyiben sikerrel jár, a Red Bull Stratos küldetése négy világrekordot fog felállítani; a vezető szakértői által gyűjtött adatok új távlatokat nyitnak az űrbiztonságban, valamint komolyabb lehetőségeket kínálnak a repülésben.
Joseph Kittinger, az Egyesült Államok Légierejének nyugalmazott ezredese, aki 1960-ban a sztratoszférából, 31 300 méter magasból ugrást mutatott be, amellyel új utat nyitott az űrkutatásban, és akinek rekordját Baumgartner készül megdönteni, egy New Yorkban megrendezett sajtótájékoztatón mutatta be az osztrák pilótát.
“Ötven éve próbálják megdönteni a rekordomat, és sokaknak ez az életébe került” – mondta Kittinger.
Az egyik híres magassági rekordhajhász a francia Michael Fournier. A hadsereg ejtőernyőse 40 kilométeres magasságból szeretne leugrani. Legutóbbi akciója 2008-ban azért hiúsult meg, mert elszabadult az a ballon, amivel felemelkedett volna.
“Úgy gondolom azonban, hogy a különleges adottságainknak, a Red Bull elhivatottságának és Felix Baumgartner kiemelkedő tehetségének köszönhetően a Red Bull Stratos projekt sikerrel fog járni” -állítja Kittinger.
Felix Baumgartnert a nagyközönség leginkább onnan ismeri, hogy 2003-ban elsőként repülte át a La Manche csatornát egy szénszálas szárnnyal.
A mostani küldetés Észak-Amerikában indul 2010-ben.
“Ez valóban egy lépés az ismeretlenbe. Senki nem tudja megmondani, hogyan reagál az emberi test a szuperszonikus tartományba való átlépés esetén” – mondja Baumgartner. “Azonban meg kell tudnunk. A jövőbeli repülőgép fejlesztési programokhoz egy menekülési útvonalnak kell rendelkezésre állnia, amennyiben nagy magasságban kerülnek bajba” – tette hozzá.
Dr. Jonathan Clark, a Red Bull Stratos orvosi csapatának vezetője – hat űrrepülőgépes küldetésben dolgozott a legénység orvosaként – megerősítette, hogy a Baumgartner ugrása során gyűjtött adatokat a tudományos közösség rendelkezésére fogják bocsájtani, és megjegyezte: régóta várt orvosi eredményeket vár ettől az expedíciótól.
“Véleményem szerint a Red Bull Stratos projekt egyik legjelentősebb eredménye, hogy motivációt jelenthet a fiatalok számára… Amit Felix tesz, az valami olyasmi, mint amit a régi asztronauták és kozmonauták csináltak” – részletezett Clark.
Az ugrásról a BBC nemzetközi hálózata 90 perces dokumentumfilmet készít, amelyet az Egyesült Államokban kizárólag a National Geographic Channel sugároz, és a nemzeti adókhoz a BBC Worldwide-on keresztül juthat el.
A Red Bull Stratos bemutatófilmje a www.redbullstratos.com honlapról tölthető le.