Fele sem igaz hír. Avagy, szigorúan ellenőrzik a híreket?

Kimondottan utálunk balesetekről írni itt az extrem.hu-n. Szakújságként néha mégis meg kell tennünk, hogy bizonyos esetekről ne csak az ostobaságok és tárgyi tévedések lássanak napvilágot.





Tandemben repülve
“Siklóernyősök zuhantak le Budapesten, feltehetően közösen próbáltak egy siklóernyővel leereszkedni, ez lehetett a baj”- ez a hír jelent meg május 3-án vasárnap a magyar sajtóban. A Független Hírügynökség anyagát szinte minden sajtóorgánum átvette. Fact check vagyis az a hír valóságtartalmának ellenőrzése sehol sem történt meg.

Hírek viccből

Jellemző a magyar médiára, hogy a cikkek CTRL C -CTRL V eljárással születnek, bármilyen utánajárás nélkül vesznek át egymástól anyagokat.
A hazai sajtó akkor bizonyította teljes töktelenségét, amikor szárnyra kapott a kongói magyar törzs legendája. A hírt viccből dobta be valaki (médiahack), hogy rávilágítson, a hazai újságírók mennyire siralmasan végzik a munkájukat.
A kísérlet bejött, még tv stáb is indult a helyszínre. Pedig a kamu leleplezéshez annyi is elég lett volna, ha valaki beüti google-ba a hírben hivatkozásként megjelölt tudományos szervezet nevét.








Térjünk vissza a siklóernyős balesethez! “Súlyosan megsérült egy siklóernyős vasárnap délután, amikor ernyőjével – eddig tisztázatlan körülmények között – a Bécsi úton lévő üzletház mögötti füves területre esett Budapesten. A Független Hírügynökséget az Országos Mentőszolgálattól úgy tájékoztatták, hogy a siklóernyősök feltehetően ketten voltak, közösen használtak egy ernyőt.

“A Közlekedésbiztonsági Szervezethez (KBSZ) érkezett bejelentés szerint eddig tisztázatlan körülmények között ért földet egy siklóernyős a Bécsi úti Eurocenter mögötti füves területen. A sérültről egyelőre nincs információ, kórházban vizsgálják” – mondta Bajkó Erika, a KBSZ szóvivője.


Az Országos Mentőszolgálat sajtóügyeletese a Független Hírügynökséget úgy tájékoztatta, hogy a helyszínen két ember volt, feltehetően közösen próbáltak egy siklóernyővel leereszkedni. Egyikük súlyosan megsérült, őt kórházba vitték, a társa elment a helyszínről” –így szól a hír. 

Nem ellenőrzött hír

A Független Hírügynökség súlyos szakmai hibát követett el. Úgy  közölték a hírt, hogy nem az információ forrását szólaltatták meg, hanem valakit, aki hallott az esetről valamit.  
A dologból egy betű sem felel meg a valóságnak.

Az ügyben megkerestük Kerekes Lászlót, a Magyar Repülő Szövetség siklórepülő szakágának főpilótáját. Közlése szerint a sajtó sem őt, sem a főtitkárt nem kereste meg, sőt, a média a szövetségtől sem kért tájékoztatást az esetről.






A baleset helyszíne
A balest a következőképpen zajlott le. Május 3-án élénk északkeleti szél fújt, a napos időben ideális körülmények között lehetett repülni a Hármashatárhegy Óbuda felé néző oldalán. A kora délutáni órákban a szél északira fordult. Néhány pilóta elsodródott a Mátyás hegy irányába és nem érték el a Tesco áruház parkolója fölött lévő hivatalos leszállóhelyet. Úgy döntöttek, hogy az óbudai Eurocenter és Praktiker áruházak mögötti réten szállnak le. Egyikük problémamentesen leszállt, a másik pilóta azonban elvétette a landolást. Néhány méter magasan túlfékezte az ernyőt. A kupola egyik oldala átesett. A pilóta hiába próbálta korrigálni a hibát, néhány méteres magasságból leesett. Információink szerint valóban súlyosan megsérült. 

AZ MRSZ munkatársai elmondták, hogy a KBSZ szóvivője, Bajkó Erika tőlük pontos információkat kapott az esettel kapcsolatban. A Független Hírügynökség megkérdezte a szóvivőt, mégis a “ketten próbáltak alászállni egyetlen ernyővel” sztorit közölte.

A tandem és a lezuhant utasszállító




Tandem siklóernyő


Az extrém sportokkal kapcsolatban a magyar társadalom bizalmatlan, az emberek azonnal a balesetveszélyt emlegetik.
Ez a reflexió olxyan erős, hogy az eseteknek a sajtó sem jár utána, azonnal a lezuhant összetört, kifolyt a bele képet vizualizálják – függetlenül attól, hogy igaz vagy nem. Sőt, a jelek szerint ha a valóság nem elég érdekfeszítő, hozzáköltenek egy picit.

A tandem, azaz kétszemélyes siklóernyő az egyik eszköz, hogy a sportág bemutatkozzon a nagyközönségnek. Ezzel az eszközzel bárki kipróbálhatja a repülést. Namost ha valaki repül és balesetet szenved, az magánügy. De ha egy tandempilóta hibázik és az utas megsérül, az közügy. Ahhoz hasonlítható, mint amikor lezuhan egy utasszállító repülő.

A Független Hírügynökség most kárt okozott a siklóernyős sportnak azzal, hogy pontatlan információkat közölt. Nézzük meg a sztorit egy példán keresztül. Ha lezuhan egy légitársaság járata, akkor cég iránti bizalom megdől. Ha viszont a légitársaság egy pilótája szabadidejében repül mondjuk vitorlázógéppel és lezuhan – az egy sajnálatos eset. Na de ha a sajtó ennek kapcsán azt közli, hogy lezuhant a légitársaság repülője – az károkozás, hitelrontás. A sajtó és a sport kapcsolatának legérdekesebb esete a Real Madrid spanyol futballclub és a Le Monde című francia lap között zajló pereskedés.  Idén márciusban pert nyert a Le Monde ellen a Real Madrid. A francia lap három éve azt állította, hogy a spanyol labdarúgóklub játékosai is igénybe vették a doppingdoktornak nevezett Eufemiano Fuentes szolgálatait. Egy madridi bíróság elmarasztalta az újságot, mondván, a vádak minden alapot nélkülöztek. Az ítélet szerint a klubot és annak orvosát 330 ezer euró kártérítés illeti meg.


Magyarországon ritkán fordul elő, hogy valaki a sajtó orrára koppint.  Aligha valószínű, hogy ebben az ügyben valaki számon kérje a Független Hírügynökséget. Pedig lenne benne fantázia.  

Comments

comments