Igazándiból ez már nem újdonság, hiszen az első fedett pályás windsurf versenyt, 1991-ben rendezték Párizsban. Azonban nem egyformán hódította meg a világ többi részét, pl. a briteknél még csak most volt az első ilyen rendezvény. A kérdés adott: nálunk mikor vonulnak be a szörfösök az Arénába?
A londoni medence Kép: ukwindsurfing.com |
“Panem et circenses” – mondták a bölcs rómaiak (bocs, hogy folyton őket citálom, de ha egyszer már évezredekkel ezelőtt megmondták a frankót, akkor miért ne?), és ezzel a szentenciával sem lőttek bakot. A népnek valóban kenyérre és cirkuszra van szüksége, azaz legyen valami a bendőjében, közben pedig szórakoztassák az arra hivatottak. Szerencsére a gladiátor viadalok idővel kikoptak a divatból, akárcsak a nyilvános kivégzések, helyettük jöttek a különböző sport és kulturális események a 20. század folyamán. Azóta pedig két út áll nyitva az önfeledt szórakozásra vágyók előtt, ha már unják a régi nótát: vagy komoly szellemi erőfeszítés árán kitalálnak valami újat, vagy kisebb befektetéssel valami már meglévőt módosítanak korábban teljesen betegnek tartott irányba. Teszem azt: fedett pályás Tour de France, szabadtéri snooker (copyright: BBC), vagy windsurf verseny egy sportcsarnokban. Utóbbi persze már nem utópia, egy pihent francia, Fred Beauchene már 1990-ben bevitte a párizsi Bercy sportcsarnokba a tengerhez szokott szörfösöket.
Teltház az első versenyen
Kevin Pritchard üldözi Chris Audsleyt Fotó: ukwindsurfing.com |
A siker óriási volt, teltház, azaz 20 ezer néző tombolt a lelátókon. Nem csoda, hiszen a nézők, akik persze óriási szörfrajongók voltak, soha ilyen közelről (szó szerint testközelből) nem láthatták még kedvenceiket. A sportcsarnok közepén kialakított medencében 26 db, egyenként 2,5 m átmérőjű ventilátor korbácsolta a hullámokat. Sikerült egészen jó szörfös kondíciókat teremteni, hiszen a medence légterében 25 csomós (40 km/h) “szél” fújt. A két versenyszámban, szlalomban és ugrásban olyan nagyságok feszültek egymásnak, mint Eric Thiemé, Robby Naish, Robert Territheau.
Az indoor windsurfing azonnal hódító útra indult, és 1996-ban a World Tour végén már világbajnokot is avattak, Nik Baker személyében. Egyébként a Genf, Isztambul, Barcelona, Berlin, Frankfurt, Milánó, Lyon, Marseille útvonalon terjedő show legnagyobb sztárja kétségtelenül Robert Territheau volt, aki rendszeresen kiugrott a medencéből a nézők közé.
Hódító körút
A brit összetett bajnok: Nik Baker Fotó: ukwindsurfing.com |
A conquistadorok pedig nem pihennek, újabb és újabb szűz területeket hódítanak meg a fedettpályás szörf számára. A legújabb “áldozat” Nagy-Britannia, ahol éppen a mögöttünk hagyott hétvégén került sor az első nagy attrakcióra. Az apropót a Schroders Hajókiállítás szolgáltatta Londonban, mely éppen idén ünnepelte 50. születésnapját. A 70×30 méteres medencét a kiállítás területén, a londoni kikötőben alakították ki, a részvevők számára pedig 30 csomós (48 km/h) szelet generáltak. A britek nem kispályáztak, első rendezvényüket mindjárt kinevezték nemzeti bajnoksággá, ahová meghívták az ország legjobbjait, pl.: Nik Baker, Robbie Swift, Chris Audsley, John Skye Freestyle-ban. Szlalomban is voltak azért nevek: Ross Williams, Dan Ellis vagy Lucy Horwood. A versenyt a helyszínen 1700 néző láthatta. Az összetett bajnoki címet végül Nik Baker érdemelte ki, egyenletes teljesítményével, ill. elsősorban azzal, hogy megnyerte a szlalomot. Így Jumpban és Freestyle-ban elég volt az élmezőnyben “csak” végezni. Az ugrást egyébként Andy Funnell nyerte, míg a szabadstílusban Chris Audsley bizonyult a legjobbnak.
Steve Thorpe a légtérben, ill. Ben Profitt és a ventilátorok Fotó: ukwindsurfing.com |
Budapest Aréna: belefér Fotó: epiteszforum.hu |
Itthon is lehet? Miért is ne?
Az ötlet szinte magától jön: lehet-e, és ha igen, ki, mikor és hol fogja megrendezni az első magyar indoor windsurf versenyt, a köz nagy-nagy örömére? Véleményem szerint, az nem kérdés, hogy lenne-e érdeklődés. Talán nem telne meg első alkalommal a lelátó, de a második showra már szinte biztos, hogy alig lehetne jegyet kapni (megfelelő szervezés mellett, persze). Kiváló példája ennek a Motocross Freestyle verseny, melynek második felvonásán szinte teljesen megtelt a nézőtér (kb. 8000 fő). Jó hír, hogy az arénában kényelmesen elférne egy a londoninál is nagyobb medence, lévén a küzdőtér egészen 130×65 m-ig bővíthető. Még jobb hír, hogy a tervezésnél gondoltak is rá, hogy nem csak a kosárlabda All-Star gála töltheti meg az Arénát, hanem egy szörf vagy jet-ski verseny is. A feltételek tehát adottak, úgy tűnik csak ötlet és elhatározás (no meg pénz) kérdése az első magyarországi fedettpályás windsurf verseny.