Falmászás: az Everest Budapesten

Alig egy hónapja nyitotta meg kapuit hazánk legnagyobb falmászó terme Budapest X. kerületében, s máris egy kítűnő versennyel rukkolt elő.

A falmászás a sziklamászás zárt termi, avagy téliesített formája. Szerte Magyarországon vannak kisebb, nagyobb termek, s a fővárosunkban is akad egy pár, de ehhez fogható aligha. Mind belmagasságával, mind útvonalaival, s mind méretével méltán rászolgál a terem az Everest névre. A terem belmagassága 12.5 méter, rengeteg útvonal közül választhatnak az idelátogatók. A kezdőktől egészen a profi mászókig, mindenki megtalálhatja saját szintjének megfelelő utat.





Még csak egyhónapos születésnapját ünnepelte a terem, de 2005. december 10-én megrendezésre került az Everest Gym Boulder Kupa (Magyar Kupaforduló) .



A versenysportmászásnak gyorsasági , nehézségi és boulder ágát különböztetjük meg. A rövidebb, kötélbiztosítást nem igénylő változatot nevezzük boulder-mászásnak. A boulderezés a mászás legnehezebb és a legtöbb technikai tudást igénylő formája, ahol az út gyakran csak néhány, de igen nehéz mozdulatból áll. Ez egyben a mászás legjátékosabb, közösséget formáló ága. Boulder versenyeken több boulder-problémát kell a versenyzőknek meghatározott idő alatt megmászniuk, az egyszerűbbektől az egészen extrém nehézségűekig. A nehézségi, kötélbiztosítást igénylő utak akár 15-20 méter hosszúak is lehetnek, amelyeket elöl-mászással, vagy felsőbiztosítással lehet megmászni. Itt már nemcsak a technikai tudás számít, hanem sokszor komoly kitartásra és állóképességre is szükség van. A versenyzők különböző nehézségű utakon próbálnak minél tovább, illetve minél gyorsabban feljutni. A gyorsasági mászásnál a már ismert utat a lehető legrövidebb idő alatt kell teljesíteni, míg a nehézségi mászásnál ismeretlen úton kell a lehető legtovább eljutni. A versenyzők mindig kötélbiztosítással indulnak, ami a balesetek lehetőségét kizárja. A gyorsasági mászóverseny rendkívül izgalmas és látványos, nagyszámú közönséget vonzó sportesemény. A versenyzők párosával, egymás mellett, egyszerre indulnak, két teljesen egyforma útvonalon. A párból a gyorsabb versenyző jut tovább, míg a másik kiesik.

Az Everest Gym üzemeltetőjével (Gergővel) folytatott beszélgetésem során rávilágított arra, amit már sajnos nem először hallottam, hogy tényleg egyre többen kapnak kedvet a mászásra, de még nincs olyan szintű kultúrája, mint akár a szomszédos Ausztriában, vagy a kicsit távolabbi Svájcban. Elmondása szerint ezen országokban, ezek szinte családi programok jól bejáratott részei. A nagypapa megy a fiával, és unokáival falat mászni. De reméljük, hogy nemsokára hazánkban is egyre több család, baráti társaság fog majd össze a közös sport élmény megszerzése ügyében. Mert nem csak remek kikapcsolódás, de még egészséges is.



A terembe érve a lélegzetem is elállt, mikor megláttam eme hatalmas falakat. De mégis a hely nyugalmat sugárzott magából. Valahogy nem nagyon akaródzott kipróbálnom a falmászás gyönyöreit főleg mivel nem hoztam rendes öltözetet hozzá, de rábeszéltek, hogyha már írok róla kutya kötelességem kipróbálni, s nem bántam meg. (Felszerelést biztosítottak, sőt még egy rövidnadrágot is kaptam:) Így előszörre a kis mukk cipőre emlékeztető lábbeli nem volt éppen egy leányálom, mivel nagyon kicsinek, és szűknek találtam, de azt mondták a hozzáértők, hogy ez így jó mivel a falon így sokkal biztosabban lehet mozogni. Igazuk volt. Az Everest Gym-be látogató minden felszerelést megkap a köteleken keresztül, a cipőn át bármit, ami a mászáshoz szükséges.



A terem kifejezetten a falmászás sport kedvéért jött létre, ahol kezdők és profik egyaránt mászhatnak felső biztosítással és elöl mászásban. Kiváló minőséget kínálnak, jól képzett falmesterek gondoskodnak, hogy életed mászó élményében legyen részed. Ha többet szeretnél megtudni, nézz szét az oldalon és keresd fel a termet!





Az Everest Gym hétfőtől-vasárnapig, reggel 8 órától este 23:30ig várja az odalátogatókat.

Comments

comments