Falmászás: ahol a szűk cipő előnyt jelent

Október elején új boulderterem nyílt a fővárosban – ez is jelzi, Magyarországon egyre népszerűbb a falmászás. Van, aki gyorsasági, nehézségi és van, aki a boulder szakágban nyomul. Belemásztunk a részletekbe.

Hazánkban egyre többen másznak hobbi szinten, egyre többen ismerik fel, hogy a teremmászás kiváló fizikai állóképességet ad és egyben remek kikapcsolódás is.
Tény: más, mint egy konditermi, súlyzós edzés, holott ez is megmozgatja az egész testet.

Sőt! Némi agymunkát is kíván, hiszen az adott falat nem árt átlátni, kitalálni az utat, amit az ember megmászni kíván. Gondolhatnánk, nem nagy kunszt, pedig az.
Hiszen, ha valaki valóban szeretne “bemászni” egy mászótermet (hazákban azért már elég jó termek akadnak,,,), nem kihagyva az esetleges áthajlásokat, akkor bizony nincs könnyű dolga.
Minden erejére, technikájára szüksége lesz.
No, de talán mégse vágjuk rögvest a





A Föld minden pontján másznak
sportmászás közepébe, inkább kezdjük az elején:  mi is az a boulderezés, vagy mifene az a gyorsmászás….

Versenyágak: gyorsasági, nehézségi, boulder

A sziklamászás téliesített változata a teremmászás, ami művelhető hobbi szinten és versenyszerűen is.
A verseny-sportmászásnak három ága van: gyorsasági, nehézségi és boulder.

A gyorsasági mászásnál a már ismert utat a lehető legrövidebb idő alatt kell teljesíteni, míg a nehézségi mászásnál ismeretlen úton kell a lehető legtovább eljutni.
A gyorsasági mászásnál a versenyzők 6-8 mp alatt érnek fel a 10-20 méteres fal tetejére. Ebben a versenyszámbana versenyzők két teljesen egyforma pályán indulnak egymás mellett, és aki hamarabb ér fel a fal tetejére, az a nyerő. A falak 16-25 méter magasak, amiket a versenyzők 8 mp(!) körüli időkkel teljesítenek. Mondhatni, felrohannak a falon.

A nehézségi, kötélbiztosítást igénylő utak akár 15-20 méter hosszúak is lehetnek, amelyeket elől-mászással, vagy felsőbiztosítással lehet megmászni. A versenyzők különböző nehézségű utakon próbálnak minél tovább, illetve minél gyorsabban feljutni.





Miskolci függőleges terepen

Boulderezésnek nevezik azt a mászási stílust, amikor a mászó alacsonyan, biztosítás nélkül mászhat. A boulderezésnél az út gyakran csak néhány, de igen nehéz mozdulatból áll. A bouldertermekben általában szivacs van a mászók alatt.
Extrém pozíciókat lehet kipróbálni, bizonyos mozdulatokat, ugrásokat begyakorolni a boulderezés során.

Megfelelő tudáshoz megfelelő falak

A fővárosban tucatnyi falmászóterem van, de van terem Miskolcon, Szegeden, Debrecenben, Százhalombattán, Székesfehérvárott és Balassagyarmaton is.
A mászótermekben általában vannak könnyebb és nehezebb falak, gondolva a kezdőkre és a már profi mászókra is. Van kimondottan boulder falmászóterem és olyan terem is, ahol épp nincs boulderfal.

Miskolcon például 360 m2 falfelület, áthajlás és plafon várja a mászókat. A fővárosi, most megnyílt Budafoki úti teremben például  van egy 13,5 méter magas fal, a pesti, Váci úti Mountex pedig kimondott boulder paradicsom – remek áthajlások vannak a teremben.
Vagyis, ahány terem, annyiféle fal… És természetesen annyi árkategória is.
Egy alkalom általában 850-1600 forintot kóstál a mászótermekben.
Ami viszont fontos: a legtöbb terem késő estig, 22-23 óráig is nyitva van.

Ne csak az ujjaidat fáraszd!





Késő estig nyitva tartó termek

A falmászásnak sajátos technikája van, amelynek alapjait érdemes oktatótól megtanulni.
Kezdő falmászók például gyakran elkövetik azt a hibát, hogy szinte kapaszkodnak a falba, erőből másznak, így azonban – a szakemberek szerint – csak az úgynevezett negatív falakon kell mászni, ahol nem lehet a lábra terhelni.

A kezdőknek javasolt, földre merőleges falaknál inkább lábból mászni. És ez csak egyetlen példa volt, amire jó odafigyelni…

Amint azt a cikk elején is írtuk: ez a sportág az egész testet megmozgatja, és jelentősen fejleszti a koordinációs képességet is. Elsősorban a törzs izmat, valamint az alkart erősíti, de jelentősen terheli a felkart, a feneket, a combot és a vádlit is.
Úgyhogy egy komoly edzés után megeshet, hogy másnap izomlázra ébredünk.

Mibe menjek mászni?

A megfelelő viselet ebben a sportban is szükséges. Az alap a kényelmes ruha, mondjuk egy tréninggatya és egy póló. Ami igazán fontos az a jó cipő. Előnyt jelent a mászócipő, azonban, ha az nincs, akkor egy vékony orrú edzőcipő is megteszi, ami nem baj, ha kicsit szorít.
A szakik azért ajánlják a szűk cipőt, hogy a lábujjak ne bukhassanak hátra, és ne csússzunk le egy lépésről a falon…


Falmászó versenyajánló:

5. Nemzetközi Ifjúsági Mászóverseny, Darvas Kupa
Helyszín: Kiskunfélegyháza
Időpont: 2008. október 24-25-26.
Versenykiírás: itt!!!



Comments

comments