Ez a sarc lesz a végső… Vagyonadó sárkányrepülőkre és hajókra?

A vagyonadó légi járművekre vonatkozó "elemei" később tovább bővülhetnek a nagy értékű hajókra, repülőgépekre, helikopterekre kivetett adóval.

A kormány javaslata szerint ugyanis nem csak a 30 millió Ft-nál nagyobb értékű ingatlanok után kell majd vagyonadót fizetni, hanem a 100 kilogrammnál nehezebb felszálló tömegű légi járművek után is.

Sőt a javaslat szerint az adózást később kibővítenék a vízi járművekre is. Így az adóforma vonatkozna a hőlégballonokra, léghajókra, sárkányrepülőkre, illetve a vitorlázó repülőgépekre is. Később pedig feltehetőleg a nagy értékű vitorlás hajók és más vízi járművek érintett tulajdonosai is fizethetnek majd.







Sportszervezetek előnyben

Az eddigi javaslat szerint annak kell majd adót fizetnie a nyilvántartásban szereplő légi jármű után, aki, vagy amely szervezet a naptári év első napján a jármű tulajdonosa.

Ezen túl belföldi illetőségű magánszemélynek, vagy belföldön bejegyzett szervezetnek olyan légi járműve után is adózni kell, amely a hatósági nyilvántartásba bejegyzés műszaki feltételeinek megfelel, de a nyilvántartásban nem szerepel, vagy külföldön jegyezték be.

Ugyanis mentességet élveznek majd a sportszövetségek, valamint az azzal tagsági jogviszonyban álló sportegyesület tulajdonában, vagy üzemeltetésében lévő légi járművek. Nem kell adózni a légi üzembentartási engedéllyel rendelkező szervezet tulajdonában, vagy üzemeltetésében lévő légi járművek után.







Súly után kell majd fizetni

Mi után kell majd fizetne és mennyit?
Olyan vagyontárgyat akarnak és tudnak majd megadóztatni, amelyek nyomon követhetőek, és külső ellenőrzés tárgyai lehetnek.

A javaslat szerint az adó alapja a légi jármű hatósági bizonyítványában szereplő legnagyobb felszálló tömege. Mértéke pedig az adóalap minden megkezdett 100 kilogrammja után a motoros légi járművek (ide nem értve a motoros és segédmotoros vitorlázó repülőgépet és a léghajót) esetében: a légi jármű gyártási évében és az azt követő 5 naptári évben 8000 Ft, a gyártási évet követő 6-10. naptári évben 7000 Ft, a 11-15. naptári évben 6000 Ft.

Az előző kategóriába nem tartozó légi járművek esetében minden megkezdett 100 kilogramm után, a légi jármű gyártási évében és az azt követő 5 naptári évben 4000 Ft, a 6-10. naptári évben 3500 Ft, 11-15. naptári évben 3000 Ft.




Comments

comments