Extrém foglalkozások: ipari alpinista

Sorozatunkban olyan foglalkozásokat mutatunk be, amelyek nem tartoznak éppen az átlag, polgári melók közé. Vagyis a mi szóhasználtunkkal extrém foglalkozások. Persze fontos, hogy legyen valamiféle sportos kapcsolat. Az ipari alpinistákkal kapcsolatban az első élményem: szerintem barlangnak néztek egy irodaházat…


Munkakörülmények

A kötél összeköt



Merthogy Kaposi Judit és Király Gábor hosszú ideje barlangászik rendszeresen, de ez persze csak a hobbi. A meló az az ipari alpinizmus. De hogy közvetlenül kapcsolódik össze a két tevékenység, az a szavaikat hallgatva nem lehet kérdés.



– Mi a Budapesti Természetbarát Kör Triál Szakosztályának vagyunk a tagjai, és az egyesület megbízásából dolgozunk, vagyis a megrendelő az egyesülettel áll kapcsolatban – meséli Gábor. – Azt a pénzt, amelyet a munkánkkal keresünk, az egyesület különböző barlangász felszerelések vásárlására fordítja. Mi ugyanis barlangászok vagyunk, de az utóbbi években sajnos szinte teljesen megszűnt az állami támogatásunk, így ilyen módon tud az egyesület bevételekhez jutni.



Alpinista iparilag csak vizsgával


Munkaeszközök

A technikájuk kiforrott, ereszkednek, biztosítanak, ilyesmi, pedig a barlangászatnak ők elsősorban a túrázós változatában vannak otthon.



– Nem nagyon szeretem a kutatást, új termek feltárását – veszi át a szót Judit. – Napokon át hordani vödörben az iszapot, vagy bújni kis járatokban… Én azt szeretem, amikor kész a barlang, és gyönyörködhetek a szépségében. Mint például a legnagyobb barlangi élményem, a francia Gournier barlang a Vercors hegységben. Ez egy gyönyörű helyen lévő csodaszép barlang. A bejárat után csónakkal át kell kelni egy tavon, majd vagy három kilométeres járat következik. Cseppkövek, kis tavacskák, csend, békesség honol itt. Aztán amikor azt hiszed, hogy ott mindjárt vége a járatnak, akkor egyre erősödő zúgásba sétálsz bele. Az eddigi szelíd folyosóval ellentétben egy vad járatban találod magad, ahol nem lehet beszélgetni a zajtól, és olyan gyorsan folyik a víz, hogy nem lehet benne menni, így a falra erősített drótkötélen kell araszolni. A járat vége egy autómosóra emlékeztet, a teremben mindenhonnan folyik befelé a víz. Aztán indulhatsz vissza.


Lógás a szeren

Ahhoz persze, hogy a barlangászok ipari alpinizmussal foglalkozhassanak, szigorú vizsgát kell tenniük, és – a szabályok szerint – máris munkába állhatnak. A felszerelésre nem kell külön költeni, hiszen gyakorlatilag teljesen megegyezik azzal, amelyet a barlangászat során alkalmaznak.



Kőművesek, lakatosok előnyben



– Elég változó, hogy mennyi pénzt lehet keresni ilyen munkákkal – mondja Gábor. – Az átlag egyszerű ablaktisztításra száz és kétszáz forint között van, de ez függ a megközelíthetőségtől, hogy mit kell csinálni, hogy milyen szert kell használni. Volt már megbízásunk festésre, vakolatbontásra, lakatosmunkákra, de komplett homlokzat készítésére is. Ezért többen nekiláttunk, és a kezdetekkor más-más szakmába tanultunk bele.


Biztosító kötés

– Nekem például egyszer a Parlament tetejére kellett felmennem, a zászlótartó rudat kellett lekennem – így Judit. – Az egy jó tíz méteres rúd, ami az aljánál még deréknyi széles, de a teteje már csak karvastagságú. Fából van, azt kellett lekezelni valamiféle speciális anyaggal. Ide a Parlament teteje alatti létra és lépcsőrendszeren jutottam ki, vagyis szerencsére nem kellett kívül felmásznom. A rúdra viszont a korábbi zászlókötelek miatt kicsit félelmetes volt a mászás, folyamatosan biztosítottam magam, hogy nehogy elszakadjon valamelyik rossz kötél. Paráztam kicsit, mert mindemellett eléggé fújt a szél, és a rúd jobbra-balra hajlott. Ilyenkor van előnye annak, hogy lány vagyok: te vagy a legkönnyebb, menj csak…

Comments

comments