Expedíciós remekművek 2.

Maradtak még remekművek a Nat. Geo. expedíciós könyvtárában. Csodálatos mesélők, bátor felfedezők szívet melengető remekművei. Emeljük hát le a polcról Kínát, az Atlanti-óceánt és a sarkvidékeket.


Az első 8000-es

A szerkesztők a hatodik helyre sorolták minden idők leghatásosabb hegymászókönyvét. Maurice Herzog Annapurna (1952) c. könyve az első 8000-es meghódításának megrázó története. Herzog és csapata 1950-ben vágott neki a túrának, számos viszontagság után ő és Louis Lachenal elérte a csúcsot. Lefelé azonban minden “összejött”: Herzog elhagyta a kesztyűjét, mindene szanaszét fagyott, elkapta őket egy lavina. Amikor rájuk talált a mentőcsapat, Herzogban már alig volt élet. Az összes ujját elveszítette, a könyvet is csak diktálta, fizikailag nem ő írta. Minden benne van, amit hegymászásnak hívunk.

Alig marad le, (9.) egy másik hegymászókönyv, amit speciel sokan a leg-nek tartanak. John Krakauer Ég és Föld között (Into thin Air, 1997) az 1996-os Everest tragédiát dolgozza fel, rendkívül olvasmányosan és megrázóan. Abban az évben 12-en haltak meg az Everesten a rossz időjárás, a kezelhetetlen tömeg, a felelőtlen emberek, és túravezetők miatt. Krakauer egy szemtanú hitelességével, és egy újságíró objektivitásával dolgozza fel a tragédiát. Hegymászókönyvet soha annyian nem olvastak, mint ezt.



Klasszikusok és a kakukktojás


Utazók utazója

Tizedik helyről maga, az expedíciós, felfedező könyvek atyja tekint ránk: Marco Polo Utazások c. 1298-ban íródott műve. Nem maga a nagy utazó, a kelet első modern felfedezője írta, hanem egy Rustichello nevű férfiú, akivel együtt raboskodott Genovában, és akinek lediktálta a kalandjait. Azt nem tudni, hogy a Rustichello mennyivel színezte ki a hallottakat, az viszont biztos, hogy a könyv századokon át volt a kalandorok bibliája, és a mesés gazdagságú Keletről szóló legendák forrása. Nem véletlen, hogy több alkalommal is megfilmesítették.

Jelzésértékű, hogy a 13. helyen egy antikalandregény áll, Mark Twain Roughing It (1872) c. regénye tanyázik. A könnyedebb hangvételű művei okán népszerű szerző ebben a kis szösszenetben hat évig tartó vadnyugati kalandozásait meséli el a maga utánozhatatlanul szórakoztató módján.

Twain illúzióromboló remeke két hellyel előzi meg az igazi felfedező, Ernest Shackleton Dél (South, 1919) c. hátborzongató műve. Szerző és bajtársai antarktiszi expedícióra indultak 1914-ben, de hajójuk befagyott a jégbe. Az éh- és fagyhalál elől menekülve mentőcsónakban keltek át a háborgó déli tengereken.



Vízen és égen


Viking + bambusz

Megint kettővel lentebb egy újabb legenda található. A norvég Thor Heyerdahl Kon-tiki expedíciójának regényes leírása. A gyakorlatias viking kutató balsafából épített, bambuszkabinos tutaj-expedíciója Peruból indulva átszelte a déli Csendes-óceánt és eljutott Polinéziába, bizonyítandó, hogy ugyanezt az utat, ugyanilyen hajókkal akár egy évezreddel korábban is meg tudták tenni.

Nem fixa ideánk, de megint kettőt ugrunk. Most azonban elszakadunk a tengerektől, és felemelkedünk a levegőbe. A kormánynál Charles Lindbergh, a gép neve (és a könyv címe): The Spirit of St. Louis (1953). A regény megörökíti az amerikai pilóta aviatikai hőstettét, az Atlanti-óceán átrepülését (1927), az összes kalanddal és nehézséggel, ráadásul még Lindberghet is megismerhetjük, nem csak, mint pilótát, hanem, mint embert is.

Ugyanebben az évben született egy másik, mára már jól ismert regény is. Heinrich Harrer osztrák hegymászó Hét év Tibetben c. könyve. Megható leírása a nyugati és keleti kultúra találkozásának a második világháború árnyékában. A regényből készült filmet talán nem is kell külön említeni.



Afrika



A James Cook csendes-óceáni utazásait megelevenítő Utazások (Journals 1768-79), már csak a harmadik dekádba fért be, akárcsak Charles Darwin utazása a Beagle fedélzetén (The Voyage of the Beagle, 1839).


Őfelsége kapitánya

Joshua Slocum a 19. század utolsó éveiben elsőként vitorlázta körül egyedül a Földet. Lebilincselő útikönyve (Sailing Alone Around the World, 1900) 27. a listán. Harmincadik Sebastian Junger megtörtént eseményt feldolgozó regénye, a Tökéletes vihar (The perfect storm, 1997), amely egy halászhajó tragikus utolsó útját beszéli el. Hasonló címen, mintha egy film is készült volna…

Henry M. Stanley, az egyik legnagyobb Afrika-kutató Keresztül a fekete kontinensen (Through the Dark Continent, 1878) jó kis útikönyv volt a hőskor Afrikába vágyó nyughatatlan óvilági lelkeinek. Szintén Afrika, de egészen máshogy Isak Dinesen (tkp. Karen Blixen) Távol Afrikától (Out of Africa, 1937) c. regénye, mely a természetet kicsit háttérbe szorítva, inkább a helyét kereső, a modern világba beilleszkedni nem tudó, nem akaró emberre koncentrálva ihletett egy nagyszerű, mára már klasszikus mozit.



Végül, bűn lenne nem megemlíteni még egy hegymászókönyvet. Thomas Horbein és Willi Unsoeld elsőként hódították meg az Everest nyugati gerincét 1963-ban (Horbein nevét ma is viseli egy út), és naná, hogy előbbi könyvet is írt a kalandból (Everest: The West Ridge, 1965). És milyen jól tette!

Maradt még a listán cirka 60, jobbnál jobb könyv. Azonban, úgy véljük, egy kis kaland, egy kis felfedezés kell a kedves olvasóknak is. Ragadjátok hát meg a jelképes vándorbotot, és vessétek bele magatokat az alábbi link kínálta izgalmas világba!

Comments

comments