Exklúzív interjú Tom Sietas-szal, aki 9 percig bírja egy levegővel

Tom Sietas 2004. legjobb szabadtüdős búvára. Öt világrekordot állított fel, és már kilenc percig bírja egy levegővel. A 27 éves német sztárral készült exklúzív interjúnkból kiderül, mi a titka, hogyan sikerült tisztáznia magát egy doppinggyanú alól, és, hogy 2005-re már 10 percet tervez! Ne hagyd ki!!


Tom Hrabovszky Anikóval, a jelenlegi legjobb magyar freediverrel

FIGYELMEZTETÉS: Az alábbi interjú szereplője egy megszállottan edző őstehetség. Amire ő képes, abba a legtöbb ember belehalna. Kérünk mindenkit, otthon NE próbálja ki egyedül a kádban, hogy meddig bírja egy levegővel, csak segítőkkel!



– Wiesbadenben, októberben 8 perc 56 másodperccel új világrekordot állítottál fel, az úgynevezett statikus kategóriában, vagyis ennyi ideig bírtad egy levegővel a medencében lebegve. Aztán december 11-én, Eindhovenben, a következő versenyen 8 perc 58 másodperccel újabb rekordot értél el. A freediving szabályok szerint minimum 2 mp kell a rekordjavításhoz. Tudatosan javítottál csak két mp-cel, ahogy Szergej Bubka javította meg anno méterenként a rúdugrás világrekordját, a felajánlott dollárkötegekért haladva lépésben?

– Nekem is eszembe jutott már Bubka, de én sajnos nem kapok pénzt a rekordokért. Nem tudatosan javítottam csak 2 mp-cel. Amikor már 6 perce lent vagyok, akkor egy mellettem álló segítő megadott időközönként jelt ad, és nekem vissza kell okéznom, hogy jól vagyok. Csakhogy ilyenkor már nem tudom fejben tartani, hogy pontosan hol tartok, Amikor már nem bírom tovább, feljövök, és később megtudom, hogy pontosan meddig voltam lent. Eindhovenben kicsit mérges is voltam, amikor kiderült, hogy 2 mp-cel 9 perc alatt maradtam. No, majd legközelebb.



Tudományosan még nem igen magyarázható

– A legalapvetőbb kérdés, ami a laikusokban felmerül a teljesítményed kapcsán, az, hogy nem félsz-e attól, hogy az oxigénhiánynak vagy valami másnak hosszú távon egészségkárosító hatásai lesznek? Foglalkoznak veled orvosok, vagy már feladták, hogy megértsék, te ezt hogyan bírod?

– Tényleg sokan feltették már nekem ezt a kérdést. Nincs olyan orvos, aki folyamatosan vizsgálna, pedig jó lenne. Februárban megyek majd egy részletes kivizsgálásra, abból remélem sok minden kiderül majd. Úgy gondolom, hogy a testem jelezné, ha nem bírná. Ilyenkor a búvár először szambázik, vagyis kezdi elveszteni a kontrolját a motorikus mozgása felett, aztán pedig Black-outol, vagyis „lekapcsolják nála a villanyt”, elájul. A statikusban ez velem még sosem fordult elő, vagyis a testem nem ad le vészjelzéseket. Mindössze arról van szó, hogy másnak már a két perc is sok, nekem jelenleg 9 perc 46 mp az egyéni csúcsom, és egy átlagos edzésen min. 7-8 percig vagyok lent.



Minden napra egy edzés

– 2003 szeptemberében, amikor először láttalak egy versenyen, még 7 perc 15 mp volt az egyéni csúcsod. Mitől fejlődsz ennyire gyorsan?


Tom egyik statikus merülése, bírókkal, biztosítóemberrel

– A titok roppant egyszerű. Én a szabadtüdős búvárkodást sportként fogom fel, és ennek megfelelően rengeteget edzem, szinte naponta. Amikor tavaly eljutottam arra a szintre, hogy már a világcsúcsért hajtottam, rájöttem, hogy még keményebben kell edzenem, és ezt meg kell szerveznem. Minden napra felhajtottam egy segítőt, aki figyelt rám edzés alatt. A test más részeihez hasonlóan a tüdő is edzhető, sok gyakorlással növelhető a rugalmassága. Megtanultam, hogy merülés előtt hogyan gyűjthetek minél több levegőt a tüdőmbe. Ennek esetleg lehetnek hosszútávon káros hatásai, nem tudom, hogy a mellkasom és a hátam hogy bírja majd. Ezért is megyek februárban kivizsgálásra.



Testi-lelki relaxáció

– Hogyan győzöd le az agyad azon késztetését, ami azt diktálja, hogy elég volt, menj fel levegőért? Vagy benned nincs ilyen? Nálam ez fél perc után előjön.

– A merüléseimet két részre lehet bontani. Az első öt percre, és az utána következő mintegy négyre. Az első öt percben a mentális relaxáción van a hangsúly. Ez kicsit olyan, mint amikor az ember este megpróbál elaludni. Először eszébe jut az esti meghitt vacsora a barátnőjével, aztán lassan megpróbálja kiüríteni az agyát. Mélyeket lélegzik – na, jó, ez az én esetben nem a módszer része. Kb. öt perc elteltével már kiürült az agyam, ilyenkor már csak a testemre koncentrálok. Ilyenkor már a test is jelzéseket ad le, görcsös izom összehúzódások, rázkódás érezhető, ezeket próbálom meg legyőzni. Érdekes, hogy valami miatt leginkább a bal vádlim szokott beremegni. Szóval a merülés második felében a testemet kell relaxálnom.



A Celine Dion szindróma


Egy 8 perc 56 mp-es mosoly

– Az egyre jobb eredményeid miatt nem érzed úgy néha, mintha egy mókuskerékbe kerültél volna? Már az októberi világcsúcsod után is azt mondtad, hogy nagyon fáradt és kimerült vagy, mentálisan és fizikálisan is, erre a következő versenyen megint úsztál egy világrekordot, és ahogy hallom, idénre még tervezel egyet. Engem ez az egész már Celine Dion esetére emlékeztet, aki el akart menni szülni, mert félt, hogy kifut az időből, erre jött a Titanic és a My Heart will Go on, aminek akkora sikere volt, hogy két évig nem volt ideje a szülésre.

– Értem, hogy mire célzol, és jó is a példa. Csak tudod, attól félek, hogy ha most kiengedek, elmegyek nyaralni, akkor esetleg történik velem valami, és többé már nem leszek annyira versenyképes. Ezért megpróbálom most olyan magasra tenni a lécet, amennyire lehet, hogy aztán a többieknek majd nehezebb dolga legyen, ha utol akarnak érni.



Történelmi tíz perc

– Biztos vagyok benne, hogy van előtted egy olyan cél, ami most szinte minden másnál fontosabb. A tíz perces álomhatár.

– Igen, a kilenc perc nem annyira érdekel, de a tíz percet mindenképpen én szeretném először átlépni. Terveim szerint ezt majd valamikor 2005-ben el is érem. Ahhoz azonban edzésen legalább 11 percet kell teljesítenem. A statikus mellett azonban a másik uszodai számban, a dinamikusban is szeretnék végre világcsúcstartó lenni. [Itt a versenyzők célja, hogy egy levegővel minél nagyobb távot ússzanak le a 25 vagy 50 m-es medencében. – a szerk.]. Az uszony nélküli számban 200 méter jelenleg az egyéni csúcsom, az uszonyosban pedig 210 méter.



– Úristen! Te uszony nélkül úszol annyit, amennyi az uszonyos világcsúcs? [Az uszony nélküli rekordot Stig Severinsen tartja 166 méterrel, az uszonyosat Peter Pedersen 200 méterrel – a szerk.] Viszont, ha minden versenyen az első számban, a statikusban világrekordot úszol, akkor marad erőd a másikban is új csúcsot felállítani?

– Igen, igen. Erre már én is rájöttem egy-két verseny alatt, ezért ha már elég előnyöm lesz a többiekkel szemben statikusban, akkor ráállok a dinamikusra.



Egy “bepiszkolódott” doppingminta

– Tudod, azért annyira nem meglepő, hogy amikor szeptemberben bejelentették, hogy az egyik rekordodnál a doppingtesztnél az A-mintád pozitív lett, volt, aki elhitte. Egy átlagember egy percig sem bírja a víz alatt egy levegővel, így nehéz a te nyolc-kilenc perceidet megemészteni. A dolog másik oldala viszont az, hogy pontosan a megszállottságod miatt voltam végig biztos benne, hogy ártatlan vagy. Három hónap kellett, hogy igazat adjanak neked. Pontosan mi történt?

– A B-mintám negatív lett, és az az anyag, amit az A-mintámban találtak, olyan kis mennyiségben volt jelen, hogy tulajdonképpen valószínű, hogy valahogy a laborban kerülhetett a mintámba, ott „fertőződött meg”.

– Amikor az A-mintád pozitív lett, azzal tele voltak az újságok, most viszont mindössze annyi történt, hogy a nemzetközi szövetség rekord-oldaláról lekerült a neved mellől a dopping-gyanú miatt a rekord elfogadása egyelőre függőben felirat. Legalább egy „bocsi, mi szúrtuk el” levelet kaptál a labortól?

– Ah, dehogy. Semmit. És nagyon nehéz a nevemen esett csorbát helyrehozni. Amikor az A-mintával kapcsolatos információkat nyilvánosságra hozták, először nem is nagyon volt kedvem versenyekre menni, viszont a düh is dolgozott bennem, hogy csakazértis megmutassam. Sok embertől kaptam negatív levelet, és depressziós lettem. Nagyon kevés ember volt, aki végig kitartott mellettem, te voltál az egyik. De pontosan ez a pár ember hite segített nekem abban, hogy rájöjjek, ők biztosak benne, hogy ártatlan vagyok, én is tudom, és majdcsak lesz valahogy. Negyed év kellett, hogy be is tudjam bizonyítani. A dopping-gyanúba keveredéstől való félelem ma már a sport része, sajnos. De talán pontosan ez a visszavágási késztetés kellett ahhoz, hogy az év második felében ilyen jól menjen.



– 2004-ben nagy esélyed van az év freedivere címre. Mennyire lettél sztár?

– Nekem még mindig furcsa, hogy amióta világcsúcstartó vagyok, az embereket mennyire érdekli a véleményem. És persze az is, hogy állandóan tele a mailboxom. Nem szeretnék eljutni azonban odáig, hogy már ne én válaszoljak a levelekre.



– Olvastam, hogy 2005-ben egyéni és csapat világbajnok is akarsz lenni. Ha jól sejtem, jövőre is sokat hallunk majd rólad.

– Nagyon remélem.

Comments

comments