Evezés a Dunán: Római parti csónakházak és a Nyúlsziget

Április elején megnyitottak a csónakházak. Megnéztük, mennyibe kerül a kajak, kenu bérlés, és merre érdemes evezni, ha vízre szállunk.






A híres Béke-csónakház
Lehet itt csónakot bérelni?” – kérdezi egy negyvenes éveit taposó úriember a Béke csónakház mindenesétől.
A helyszín a Római part, az időpont vasárnap délután.
Joe, a kölcsönzős ekkorra már lehajt néhány kupicával.
Ez nem használ egyébként sem túl kifinomult modorának.
“Drága uram, ha csónakot akar, akkor menjen a városligetbe. Nálunk sportcélú kishajókat talál, kenut, kajakot, kiel boatot” – válaszol a kérdésre Joe.
A “sportcélú kishajó” kifejezést tagoltan, felemelt hangon mondja.
A bárdolatlan stílustól nem száll inába az érdeklődő bátorsága. Megkérdezi, mennyibe kerül a bérlés. Joe erre a csónakház deszkaajtajára ragasztott árképzési táblázatra mutat.
Az árak nem túl magasak: példának okáért a kétszemélyes kajak egy napra 1900 forint, egy négyszemélyes kenuért 2600 pénzt kell leszurkolni. Az egyszemélyes kajak egy napra 1400 forint, egy

A Duna, mint vadon

A Dunát a városlakó koszos és büdös csatornának tartja, ahová a wc-k és a mosogatólé folyik le. Az igazság az, hogy, ha a Budapest északi határánál lévő Luppa szigetnél 40 centiméter mélyre le lehet látni.






Evezés a holtágban
A Duna elképesztően gazdag élővilággal rendelkezik még ma is. Ezt a vadont kajakkal vagy kenuval lehet bejárni. A túra kivitelezése pedig egyszerű, a Római parti, Újpesti vagy Csepeli csónakházakban egy-két ezer forintért lehet vízi járművet bérelni.

A Tisza tó és a Bodrogköz még csodálatosabb helyek, de most a Római partot részletezzük.
Ha az ember a tömegközlekedéssel akar eljutni ide, akkor 45 perc alatt ér ide.
A legegyszerűbb a Batthyány térről induló HÉV-vel jönni.
A Római Part állomásról kb. 1 kilométert kell gyalogolni a Dunáig.
Biciklivel nagyjából ugyanennyi idő kijutni, ráadásul van bicikliút is, úgyhogy nem túl bonyolult a logisztika.
Egykor számos csónakház és klub működött itt, most a szórakozóhelyek és kéthetes olajban sütött fagyasztott hekket értékesítő maffiózók dominálják a helyet. Annak a gasztronómiai kultúrának, ami ott most virágzik kétségtelenül van némi bája, de a fogyasztást csak azoknak javasoljuk, akik sok pénzért szeretnének szalmonellafertőzést kapni.

Kajakot, kenut és kiel-boat-ot ma már csak néhány helyen lehet bérelni. Az egyik lehetőség a Béke II. csónakház. A bérlés folyamata nem kifejezetten bonyolult: az ember kitölti az adminisztrációs űrlapot, kifizeti a pénzt, és letétbe otthagy valamilyen okmányt – pölö személyit.

Ezután a csónakház mindenese segít leszedni a hajót a tárolóról, az ember kiviszi a stégre a kajakot, vagy a kenut, és kezdődhet a móka. A csónakház üzemeltetői persze segítőkészek: a vízijártasság és a folyó aktuális sodrásának megfelelő járművet ajánlanak a túrázni vágyóknak.
Az evezés nem túl nagy tudomány, aki sétálni tud, az arra is képes, hogy evezőt fogjon a kezébe. A kezdőknek azt tanácsoljuk: első alkalommal olyanokkal menjenek, akik tudnak evezni.

Kezdetnek javasoljuk a kenut, mert az stabil, viszont könnyen fordul, ezért egyszerűen lehet vele kikötni és lavírozni a fák mellet.
Ha az ember a rómairól indul, a legnépszerűbb túraútvonal az un. Kiság-Szentendrei sziget budai oldalán lévő, kis sodrású Duna-ág.
Ha magas a vízállás, érdemes a part közelében evezni, mert ott nem olyan erős a folyó sodrása, mint középen. Ha a bokrok mellet evezünk, láthatjuk a folyó élővilágát. Szentendréig elmenni kiadós napi program, elég ahhoz, hogy az embernek igazán jólessen a vacsora.

Az igazán szép helyek:

Nyúlsziget





Nyúlsziget
A Római partról indulva az egyik legszebb rész az un. Nyúlsziget. Az év legnagyobb részében szigetről egyáltalán nem beszélhetünk, csupán egy fáról, ami a folyó közepéből áll ki.Amikor alacsony a vízállás, akkor kiemelkedik egy homokpad, ezt hívják Nyúlszigetnek.

A helyet a Megyeri hídtól északra találjuk. Ha az elvarázsolt fát elhagyjuk, és haladunk északra (Szentendre felé) akkor jobboldalt egy kis torkolatot pillanthatunk meg.
Ez Budapest egyik legcsodálatosabb helye, a Luppa sziget mellet lévő holtág. Aki ide beevez, és csendben marad néhány percre, az a vadonban érezheti magát. Újszülött kacsák kavarnak szüleikkel jobbra-balra, darvak kutatnak táplálék után a sekély vízben, ragadozó rabol rá a békésen sziesztázó halrajra…

Comments

comments