Everest: Május 30-án 46-an jutottak fel, Dávid a hét közepén mászik

A héten vagy soha! Egy hónap dekkolás után május utolsó és június első napjaiban viszonylag jó az idő az Everesten, lehet mászni. Hétfőn 46-an feljutottak, Dávid egy-két nap múlva indul, de csak egy próbálkozásra van idő. Oxigénnel vagy anélkül – ez itt a kérdés.



Mintha a Föld istenanyja (ezt jelenti a Chomolungma) valóban ott ülne a Föld legmagasabb csúcsán, és szórakozna a hegymászókkal, akik már egy hónapja a hegy lábánál várakoztak. Végül úgy tűnik, kitartásuk elnyeri méltó jutalmát, mivel az utolsó héten lehetőséget kapnak egy mászásra. (A mászásengedélyeket általában június 10-ig adják ki a nepáli hatóságok, a legtöbb expedíció június első hétvégéjén dobt sátrat.)



Vagyis aki mászni akar, annak a héten kell. Mivel a csúcstámadás kb. négy napot vesz igénybe (az első éjszaka a 2-es, a második a 3-as, a harmadik a 4-es táborban, és onnan éjjel indulás a csúcsra, és még vissza is kell jutni épségben), így a szokásoktól eltérően nincs nagyon lehetőség másodszor is próbálkozni, ha az első támadás nem sikerül. Még akkor sem, ha fizikailag bírná a hegymászó.

Erre jutott a csúcsra tartó Klein Dávid is, aki egyetlen magyarként mászik idén a hegyen, és aki azzal a céllal indult Nepálba, hogy első magyarként oxigénpalack segítsége nélkül jusson fel a csúcsra. Az expedíció kezdete előtt azt nyilatkozta az extrem.hu-nak, hogy „első csúcskísérletekor, amire várhatóan május 4-9 között kerül majd sor, mindenképpen oxigénpalack nélkül próbálja elérni a 8850 métert. Ha esetleg nem sikerül, akkor megpróbálkozik másodjára is, és ha úgy ítéli meg, hogy szükség van rá, akkor lehet, hogy használ majd palackot is, hogy azért a csúcsra mindenképpen feljusson, ha már annyit utazott érte”. Május első napjaiból június első napjai lettek, és a két kísérletből egy hibrid.


Kleid Dávid csúcsra készen
Forrás: expeditions.hu

2005. május 30-án telefonon a magyar bázisára küldött üzenetében Dávid ezt ki is fejtette: „Most még az Alaptáborban vagyok, és holnap vagy elsején indulok felfelé, vagyis 3-án vagy 4-én érek fel a csúcsra. Miután az Everest történetében egyedülállóan későn nyílik meg az időjárási ablak, nem lesz lehetőségem második csúcstámadásra. Ezért ha a szél meghalad egy bizonyos erősséget – most úgy gondolom, hogy ez a 35 csomó –, akkor oxigénpalackkal fogom megpróbálni a csúcsmászást. Ha a szél nem lesz ilyen erős, akkor oxigén nélkül indulok a Déli-nyeregből – odáig mindenképpen oxigén nélkül megyek.

Ha a Balkonnál, 8500 méternél még jó a tempóm, jó az egészségi állapotom, akkor oxigén nélkül megyek fel. Ha felerősödik a szél, akkor oxigénnel. Az elsődleges célom még mindig az oxigén nélküli csúcsmászás, de mivel nincs lehetőségem, hogy még egyszer próbálkozzam, a két lehetséges variációt összevontam egyre. Most minden a szélsebességtől függ.”

A feljutás lehetőségei jelenleg jók. Május 30-án, hétfőn, a nepáli oldalról a jelentések szerint 46-an jutottak fel, de még legaláb kétszer annyian tartanak fel a hegyre. Vagyis mindenki igyekszik kihasználni a pár nap jó időt, így Dávid magányos biztosan nem lesz a hegyen – csúcsforgalom várható.

Comments

comments