ESFARA: Saját trükkel tarolt a siklóernyős világkupán a magyar csapat

Takáts Pál nyerte a 2011-es Siklóernyős Műrepülő Világkupát. Páros, azaz szinkron kategóriában ugyancsak magyar kezekbe került a Világkupa: Kézi Gábor és Takáts Pál kettőse, a Justacro Team idén minden riválisát maga mögé utasította.

A hétvégén rendezték meg a Siklóernyős Műrepülő Világkupa (Acrobatic Paragliding World Championship) idei utolsó futamát az ausztriai Gezlitzenen.
A négynapos Acro Austria elnevezésű versenyen Takáts Pál egyéniben harmadik helyen végzett, idei versenyeredményei alapján ezzel ő a 2011-es Világkupa győztese.
A nyár elején Törökországban rendezett első futamon kimagasló fölénnyel nyert; augusztus elején az ausztriai Zell am See-ben rendezett versenyen második lett, most pedig a dobogó harmadik fokára állhatott fel.
Takáts nemrég új manővert dolgozott ki, amit Esfera-nak keresztelt. A spanyolul világűrt jelentő gyakorlat olyan nehéz, hogy azt csak ő és magyar versenytársa, Kézi Gábor tudják kivitelezni.

Takáts egyéni
eredménye mellé még egy Világkupa-győzelmet szerzett. Társával, Kézi Gáborral
szinkron, azaz páros kategóriában megnyerték az Acro Austria-t, ezzel a magyar páros az év Világkupa-győztese.
A nők között a magyar Grillmayer Alexandra volt a legjobb; a fiatal pilóta évek óta a szűk női mezőny élvonalába tartozik.

A hagyományos siklóernyőzés a vitorlázórepüléssel rokon sport: a hegyoldalról vagy csőrlésből induló pilóta a felszálló légáramlatok segítségével igyekszik minél hosszabb ideig a levegőben maradni, illetve magasra felemelkedni és messzire elsiklani.

Egy-egy repülés több óráig is eltarthat, a legügyesebb pilóták jó időben a starthelytől akár több száz kilométerre is eljuthatnak, a jelenlegi világrekord 502 km.

A műrepülés ezzel szemben speciális siklóernyőkkel bemutatott látványos forgások, spirálok és bukfencek összekötéséből áll, ami gyors magasságvesztéssel jár, és egy-két percig tart. A manőverek során az ember a vadászgépek pilótáihoz hasonló, magas g-terhelésnek van kitéve. A versenyeket a biztonság érdekében mindig víz felett bonyolítják, és a gyakorlat végén a versenyzők felfújható tutajon landolnak.
A manővereket nemzetközi zsűri értékeli, pontozzák az ernyőkezelést, a gyakorlatok stabilitását valamint a koreográfiát. Alapvető manőver az ernyő fölé lendülés (wing over), a helikopter (a pilóta vízszintes ernyővel pörög) és a tumbling (szaltó).

Takáts 2007-ben szerezte első Világkupa-győztes címét. 2008 nyarán súlyos balesetet szenvedett így nem tudott versenyezni. 2009-ben a siklóernyőzés hagyományos formájának, az un. távrepülésnek szentelte energiáit, hetedik lett a világ legrangosabb versenyének tartott 800 kilométeres alpesi maratonon a Red Bull X-Alpson.
Kézi Gábor és Takáts Pál pályafutásáról angol nyelvű dokumentumfilm készült Adrenaline and Turbulence címmel; a látványos és drámai film számos díjat nyert már a világ sportfilm fesztiváljain.