Újabb nyolcezrest hódítottak meg magyar hegymászók. Erőss Zsolt és Gál László a világ negyedik legmagasabb csúcsára, a Lhotse-ra jutott fel; ez a tizenegyedik 8000 méternél magasabb hegy, amit magyar hegymászók megmásztak. Már csak három expedíció van hátra, és kipipálhatjuk a világ összes nyolcezresét.
Az expedíció április 8-án indult Magyarorszgáról, a két hegymászó pedig május 21-én, szombaton ért fel a 8516 méter magas Lhotse csúcsra. Ezzel a csúcstámadással újabb sikeres évet tudhat maga mögött a "Magyarok a világ nyolcezresein" expedíciós sorozat, melynek célja, hogy a világ mind a tizennégy 8000 méternél magasabb hegycsúcsára feljussanak magyar hegymászók.
Az Everest közelében található csúcs nem tartozik a legkönnyebb utak közé – már ha beszélhetünk ilyen magasságok kapcsán könnyű útról – Mécs László személyes blogjában összegyűjtött egy kis statisztikát a Lhotse-val kapcsolatban:
Lhotse statisztika:
– A Mt. Everest "árnyékában megbújó" csúcson eddig 392(?) ember 412 alkalommal állt, közülük 21 nő (egyikük sem ismételt).
– Idén lesz 55 éve, hogy az első megmászók, a svájci Fritz Luchsinger és Ernst Reiss 1956. május 18-án feljutottak a tetejére.
– Oxigénpalack használata nélkül 119-en mászták meg 122(?) alkalommal, ezek közül 6 női nevekhez kötődik.
– Oxigén nélkül először a német Michael Dacher ért a csúcsra 1977. május 11-én.
– Első nőként a francia Chantal Maudit 1996. május 10-én volt sikeres, aki egyben az első nő, aki oxigén nélkül mászta meg a csúcsot.
– A csúcs mászása közben 13-an vesztették életüket, közülük 5-en nem a normál úton.
– A legtöbbet járt normál úton az áldozatok több mint fele lezuhant, a többiek kimerültség, hegyibetegség és lavinabaleset következtében haltak meg, közülük 3-an a csúcs elérése után a lejövetelkor.
Magyar vonatkozású érdekesség, hogy a tavalyi Magas-Tátrás balesete után Erőss Zsolt egy speciális, újonnan kifejlesztett műlábbal vágott neki a túrának a tavalyi sikertelen, de jól dokumentált akció után.
Erőssnek ez a kilencedik 8000 m-nél magasabb csúcsa volt, társának, Gál Lászlónak pedig az első.
Vincze Szabolcs sajtófőnök tájékoztatása szerint a csúcstámadást balesetmentesen hajtották végre, állapotuk jó, csupán nagyon kimerültek.
"Jelenleg a III-as alaptáborban vannak és május 24-én indulnak el visszafelé" – közölte a sajtófőnök.
Fotók: Mécs László