Elöl deszka, hátul léc

Ha kevesebbet nyomok, gyorsabb leszek – gondolja sok élsportoló, ezért extrém fogyókúrába kezd. Aztán vagy belehal, vagy abbahagyja a sportolást vagy belátja, hogy izmokra is szüksége van. Rajtuk akar segíteni az egyik német síugró, viszont egyelőre nem veszik komolyan.


Elfújja a szél

Anorexia athletica – így hívják azt a betegséget, amikor valaki nem azért fogyókúrázik betegesen, mert kövérnek hiszi magát, és jobban akar kinézni, hanem mert versenysportolóként úgy érzi, hogy vékonyabban jobb eredményt tudna elérni. Gyorskorcsolyázók, műkorcsolyázók, tornászok, evezősök esnek áldozatul a betegségnek. 2001-ben például a német olimpiai bajnok evezős Bahne Rabe 37 évesen szó szerint halálra fogyott. 203 centijével 60 kg-ra koplalta magát. Csoda, hogy belehalt?



A betegségre az egyik legjobb példa a síugrás, mivel a fizika alaptörvényei szerint a könnyebb tárgy messzebbre repül. Vagyis ugyanazon a sáncot, ugyanolyan felszereléssel az a síugró repül messzebbre, aki kevesebbet nyom a mérlegen. Természetesen ez azért ebben a formában nem egészen igaz, hisz ha egy síugró agyonkoplalja magát, akkor egy idő után már az izmaiból fogy, így nem tud olyan erővel elugrani a sáncról, amekkorára a megfelelő repülési ívhez szüksége lenne. Ezt persze nehéz annak a sportolónak elmagyarázni, aki épp rossz formában van, és úgy érzi vékonyabban messzebbre jutna.


Schmitt (jobbra) és Hannawald az olimpián:
elöl deszka, hátul léc

A koplalás problémája évtizedek óta jelen van a síugrásban, csak senki nem merte nyíltan felemelni a szavát ellene. Most azonban a térdműtétéből lábadozó német Martin Schmitt nem csak hogy nyíltan beszélt a problémáról a német Kicker magazinnak adott interjújában, hanem egy olyan szabálymódosítási javaslattal állt elő, amely feleslegessé tenné a síugrók számára a koplalást. Vagyis nem rábeszéléssel akarja őket meggyőzni, hogy az extrém koplalás káros az egészségükre, hanem el akarja érni, hogy a könnyebb testsúly ne jelentsen akkor előnyt.



Mire is gondol? „A trendet egy ellensúllyal állíthatnánk meg. A könnyebb sportolók rövidebb sílécekkel ugranának, a nehezebbek hosszabb léceket kapnának, ezáltal nagyobb felülettel ugranának, és így messzebbre repülnének. Ezáltal kevesebb sportoló esne áldozatul a koplalás kísértésének.”



Az ötlet kivetelezhető lenne, viszont ehhez Schmittnek szüksége lenne a Nemzetközi Síszövetség (FIS) hathatós támogatására. Ha a FIS nem teszi kötelezővé Schmitt szabálymódosítási javaslatát, akkor a német olimpiai bajnok több tucatnyi ötlettel is előállhat, a helyzet akkor sem fog változni.

A FIS azonban – legalábbis egyelőre – folytatja a struccpolitikát. Walter Hofer, a szövetség síugrásért felelős versenyigazgatója interjúiban többször is kijelentette, hogy a média és a rajongók túl nagy jelentőséget tulajdonítanak a síugrók alakjának. Szerinte bár az ugrók vékonyak, ez az állandó sportolástól van, és nem hiszi, hogy koplalnának.


A híressé vált horrorfotó:
Hannawald Egyiptomban

Pedig elrettentő példa akad bőven. Ilyen például a tavalyi évad legnagyobb sztárjának, Sven Hannawaldnak az esete, aki két évvel korábban folyamatos sikertelensége miatt kezdett el fogyókúrázni. Hiába volt már csont és bőr, önmagát még mindig túl súlyosként látta, és ami talán még ennél is riasztóbb, mindvégig tagadta, hogy anorexiában szenvedne. Később is mindössze úgy jellemezte ezt az időszakot, hogy “így nem fogyókúráznék többet”.



Hogy mennyire súlyos volt a helyzet, az a jobbra látható fotó megjelenése után vált ismertté a német sportrajongók számára. Hannawaldot Egyiptomban, nyaralás közben kapta le a fotós, 184 centiével akkor mindössze 54 kg-ot nyomott.



2001-ben végül belátta, hogy izmokra, erőre is szüksége van és fölszedett 10 kg-ot. Az eredmények nem is maradtak el: a tavalyi szezonban 2. lett a világkupa pontversenyében, megnyerte a Négysáncversenyt és a sírepülő vb-t, valamint olimpiai bajnok lett csapatban. Martin Schmitt pedig végig mellette volt, tehát tudja miről beszél.



Az itthoni tapasztalatokról Dr. Martos Évát, a Sportkórház főigazgató helyettesét kérdeztük. “Ritka, hogy valaki csak a táplálék bevitelének visszafogásával lesz ennyire sovány. Ehhez legtöbbször túlhajtott sportvékenység járul. Ez főleg az esztétikai és az állóképességi sportokban jelentkezhet. Itthon az élsportolók között ritka, inkább a tömegsportban fordulnak elő ilyen esetek. Elsősorban pszichés eredetű, hibás önkép okozza. Előrehaladott állapotban kórházi kezelésre van szükség, ha nem ennyire súlyos a helyzet, akkor pedig pszichiáter segítségére”.

Comments

comments