A 28 éves angol tengerészlánynál gyorsabban még senki sem vitorlázta körbe a Földet. A vége nagyon szoros volt, de megcsinálta, megdöntötte a sebességi rekordot. Elsőként a királynő és Tony Blair gratulált neki, és a BBC máris Anglia legnagyobb sporthősének kiáltotta ki.
A boldog rekorder |
Ellen MacArthur Földkerülő útját az indulás – 2004. november 28. – óta követjük nyomon. A 28 éves angol hölgy nem kevesebbre vállalkozott, minthogy megdönti a szóló Földkerülő vitorlázás sebességi rekordját. Ezt 72 nap 22 órával a francia Francis Joyon tartotta, aki 20 napot vert rá a korábbi rekordra, így az általános vélekedés az volt, hogy akár egy évtized is eltelhet, mire valakinek Joyonnál gyorsabban sikerül körbeérnie. (A világon elsőként Sir Robin Knox-Johnstonnak sikerült szólóban, megállás nélkül körbevitorláznia a golyóbist 1969-ben.)
Ehhez képest Ellen MacArthurnak első próbálkozásra sikerült megdöntenie Joyon csúcsát!!!! Persze nagy árat fizetett érte. „Amikor átértem a célvonalon, úgy éreztem menten összeesek, elterülök a padlón és elalszom.” Ellennek 71 napos 14 órás 18 perces és 33 másodperces útja során szinte állandóan figyelnie kellett. Volt, hogy a generátorával kellett megküzdenie és megégette magát, volt, hogy a főárbocon kellett föl-le másznia, hogy meg tudja javítani. A szélcsendes időszakokban összes vitorlás-tudását be kellett vetnie, hogy a vitorlák nagyságának és szögének változtatásával legalább egy kicsit tudjon haladni. Máskor pedig a méteres hullámok vagy a jéghegyek között kellett – minimális alvással – kormányoznia és a víz felett tartania a trimaránját.
Ellen és a trimaránja |
A
Ő azonban végig hangsúlyozta, hogy ezek a rekordok keveset számítanak számára, ha a végén nem ő nyer. A Horn-fokig minden jól ment számára, onnantól azonban komoly gondjai akadtak a széllel. Ahogy közeledett Franciaországhoz, északra haladva az Atlanti-óceánon, egyre fogyott az előnye, sőt pár napig hátrányba is került. Azonban a legfontosabb, hogy a végére sikerült 33 óra előnyt megtartania.
Hétfőn éjjel 22 óra 29 perckor futott be a célba, ahol legalább annyian várták, mint a Vendée Globe Földkerülő verseny öt nappal korábban célba érő győztesét. Amikor a BBC arról faggatta a holtfáradt tengerészlányt, hogy mit érez, Ellen azt válaszolta, hogy „a tény, hogy embereket látok és érinthetek, hogy belenézhetek a szemükbe, nagyon sokat jelent nekem. Több mint két hónapja nem volt ember körülöttem, nem tudtam senki szemébe nézni.”
Joyon az elsők között gratulált Ellennek. „Reméltem, hogy egy kicsit tovább marad az enyém a rekord…Már a megérkezésem utáni sajtótájékoztatón elmondtam, hogy véleményem szerint lehetséges megjavítani az időmet, ha figyelembe vesszük a hajómat ért sérüléseket és a szélcsendes időszakokat. Viszont nem hittem, hogy Ellen lesz az, aki ilyen gyorsan és ilyen csodálatos módon teszi ezt. Még egyszer, le a kalappal előtte!”
A brit királynő üzenetében ez állt: „Amióta útnak indulták tavaly novemberben, előrehaladásodat sokan figyelték Britannia és világszerte, akiket lenyűgözött a bátorságod, a szakértelmed és a kitartásod. A legmelegebb gratulációimat küldöm neked a jelentős és történelmi teljesítményed okán.” Tony Blair miniszterelnök pedig közölte, hogy „Az egész nemzet nagyon büszke Ellenre”.
Ellen útvonala Forrás: BBC |