Egyelőre nincs meg a hegymászás legfontosabb fényképezőgépe

Idén három csapat is azért ment az Everestre, hogy megtalálják azt a fényképezőgépet, amivel 1924-ben fotózhattak a világ tetejéről. Hogy Sandy Irvine és George Mallory feljutott-e 29 évvel Hillaryék előtt az Everestre, egyelőre rejtély marad, ugyanis nincs meg a gép!


Kodak Vest Pocket – a keresés tárgya

Mint ahogy arról május elején beszámoltunk, a tű és a szénakazal történetében idén egy Kodak kamera és a világ legmagasabb hegye játsza a főszerepet. A fotóaparátot 1924-ben egy angol expedíció két hegymászója, George Mallory és Sandy Irvine vitte magával a csúcs felé indulván. Hogy sikerült-e feljutniuk 8850 méterre (ők akkor még úgy tudták, hogy az Everest csúcsa 8848 m-es, ami akkor még így is volt), azt nyolcvan év elteltével sem tudjuk. A csúcskísérletet ugyanis egyikük sem élte túl. Mallory holttesét azóta megtalálták (1999-ben), Irvine tetemére és arra a fényképezőgépre, amelyet azért vittek magukkal, hogy a világon elsőként megörökítsék a kilátást a világ tetejéről, továbbra sem sikerült senkinek rábukkannia.

Pedig évente több tucatnyi hegymászó jár a hegy északi oldalán a 8000 méter feletti magasságban, ahol lenniük kellene.


Kilátás a csúcsról – ez a kép van a Kodakban?

Természetesen abban a régióban már nincsenek fák, bokrok, legfeljebb a hó takarja be a köveket, és a köztük rejtőzködő holttestet és kamerát. Idén három csapat, köztük az Everestnews nagy hírrel beharangozott expedíciója sem azért indult Nepálba, hogy kitűzze a saját zászlaját a hegy tetejére, hanem hogy részt vegyen abban a detektívmunkában, ami megváltoztathatja a hegymászás történetét. Ugyanis ha előkerül a kamera, és vele együtt a fekete-fehér film, az a Kodak szakemberei szerint még valószínűleg előhívható állapotban lehet. Egyetlen fotó pedig azt jelenthetné, hogy minden Everesttel kapcsolatos könyvet át kellene írni, és Sir Edmund Hillary lekerülne a hegymászás trónjáról.


Egy mai festmény Sandy Irvine-ról

Ehhez azonban meg kellene találni a Kodak-gépet, és persze még akkor sem lenne biztos, hogy van a gépben olyan felvétel, ami a hegytetőn készült. Ennek ellenére alig akadt még olyan elveszett fényképezőgép a történelemben, amit jobban szerettek volna megtalálni. Az erőfeszítéseket azonban még nem koronázta siker. Az Everestnews csapata ugyan talált egy nagyon rossz állapotban lévő (fej nélküli) holttestet, de arról – legalábbis egyelőre – az a véleményük, hogy az nem Sandy Irvine-é. Pedig a krónikák szerint 1985 előtt összesen két hegymászó halt meg az Everest északi oldalán 8000 méter felett. Egyikük Irvine, a másikuk pedig egy kínai, és a holttest az expedíció tagjainak elmondása szerit nem tűnt kínainak. A holttest személyazonosságának megállapítása még folyik. Emellett találtak még egy régi típusú oxigénpalackot, amelyről még nem tudják kié, bár akkora magasságban elméletileg csak Irvine-éké lehet, mert azt már megállapították, hogy a kínaiaké nem. Mások pedig – legalábbis a hegymászás történetének jelenlegi ismeretei szerint – nem jártak olyan magasban az 1970-es évek előtt. Vagyis még semmi sem biztos, csak az, hogy a kamerát nem találták meg.



Az Everestnews csapata mellett egy olasz team is hasonló céllal indult a hegyre. Vezetőjük, Tarcisio Bello már tavaly májusban is próbálkozott, akkor azonban a rossz időjárás (hóviharok) miatt kénytelen volt dolgavégezetlenül hazaindulni. Rajtuk kívül a hírek szerint más hegymászók is „keresgélnek”, hisz aki megtalálja a masinát, az biztosítja a saját helyét is a hegymászás és a kincsvadászat történelmében. Az Everestnews csapata deklarálta, hogy ha ők találják meg a holtestet, akkor azt keresztény szokások szerint eltemetik. (A törvények szerint a temetés után a holttest már nem bolygatható, nem kutatható.) Emellett a csapat arra is ígéretet tett, hogy először Irvine családját értesítik, és a média csak ezek után tudhat meg bármit a kutatás eredményeiről. (Ezt persze igencsak nehéz lenne sokáig titkolni.)

Mivel az Everest főszezonja májusra esik, és egyelőre senki sem adott hírt a nagy felfedezésről, valószínűsíthetően megint egy újabb évet kell majd várnunk arra, hogy valaki végre választ adjon a nagy kérdésre. 1953-ban vagy 1924-ben járt-e először ember az Everest tetején.

Comments

comments