Egy nyolcvan éve elveszett kamera változtathatja meg a hegymászás történetét? Igen, feltéve, ha megtalálják. Az 1924-es Everest expedícióban tűnt el Malloryval és Sandy Irvine-nal együtt egy kamera, most ezt keresi egy expedíció. Teljes titokban!
A világ legmagasabb pontjára, az Everest csúcsára Sir Edmund Hillary és Tenzing Norgay serpa jutott fel a világon elsőként 1953. május 29-én. Legalábbis ez áll a történelem (és földrajz) tankönyvekben. Elképzelhető azonban, hogy egy-két hónapon belül át kell írni a hegymászás történetét. Legalábbis, ha az everestnews.com expedícióján múlik. Egy csapat hegymászó ugyanis nem kevesebbre vállalkozott, minthogy megpróbálja megtalálni azt a kamerát, ami bebizonyíthatja, hogy már 1924-ben feljutottak az Everest csúcsára.
Miről is van szó? 1924-ben egy brit expedíció indult az Everestre, amelyet George Mallory és Sandy Irvine neve fémjelzett. Mallory-t tartották a kor legjobb hegymászójának, az ő nevéhez fűződik az a mondás, hogy az Everestet azért akarja megmászni, „mert ott van” („because it is there”). Malloryék nem jutottak le élve az Everestről, így tőlük már nem tudhatta meg senki, hogy feljutottak-e a világ legmagasabb pontjára.
George Mallory holttestére 1999-ben bukkant rá egy kutatócsoport, nem sokkal a csúcs alatt (8220 méteren). (Erről egy remek könyv íródott, Mallory nyomában címmel, magyarul a Park kiadó gondozásában jelent meg.) Arról máig vita folyik, hogy felfelé vagy már lefelé menet zuhant-e le a két bátor, tweed kabátba öltözött úriember. Abban azonban elég egységes a hegymászó társadalom véleménye, hogy van valami, ami örökre eldöntheti a kérdést: egy Kodak Vest Pocket fényképezőgép és a benne rejlő filmszalag.
Egy mai filmet rövid idő alatt tönkretenne a 8000 méter feletti erős kozmikus sugárzás, de a Kodak szakemberei szerint a Malloryék által használt fehér-fekete szalag sokkal időtállóbb, vagyis ha sikerül megtalálni a fényképezőgépet, abból nagy valószínűség szerint elő lehet csalogatni egy-két használható fotót. Az bizonyos, hogy Malloryék több gépet is magukkal vittek, és ha feljutottak a csúcsra, akkor minden bizonnyal ott le is fotózták magukat.
A Mallory holttestéről készített világhírű fotó |
Amikor Konrad Anker 1999-ben megtalálta és lefotózta Mallory holttestét, (lásd balra), átkutatták a hullát, de fényképezőgépet nem találtak nála. Mallory kabátjában nem találták meg a felesége fényképét, amit azért vitt magával, hogy a hegytetőn elhelyezze. Ez egyelőre a „feljutottak” táborát erősíti.
Egyre valószínűbbé vált, hogy a titkot a másik hegymászó, Sandy Irvine holtteste rejtheti. Persze nem az everestnews.com expedíciójának tagjai az elsők, akiknek eszébe jutott Malloryék történetének hiányzó kockáit felkutatni. A fényképezőgépet évtizedek óta keresik, ahogy Irvine holttestét is. Akármekkora azonban az Everest forgalma (tavasszal szinte dugók vannak a déli, nepáli oldalon), még senkinek sem sikerült egyikre sem rábukkannia.
Az everestnews.com expedíciójának egyetlen célja Irvine holttestének és a kamerának a felkutatása. Őket nem vonzza a csúcs (vagy legalábbis elnyomják ezt az érzést magukban), és állításuk szerint esélyük is lehet a sikerre, mert hosszas kutatás, tervezés után egy olyan helyen állnak neki keresni, amely sikert hozhat. Természetesen óriási szenzáció lenne, ha sikerrel járnának.
A neheze azonban még csak ekkor várna rájuk. Terveik szerint ugyanis először Irvine családját értesítenék, csak utána kürtölnék világgá, hogy megtalálták a nyolcvan éve eltűnt kamerát vagy a holttestet. Sandy holtestének fotóját nem akarják nyilvánosságra hozni, csak azért készítenének róla felvételeket, hogy az orvosszakértők megállapíthassák, hogy pontosan hogyan halt meg. (Az 1999-es expedíció során Mallory holttestéről készített fotó bejárta a világot, pl. a Newsweek címlapján publikálta a képet.)
Sandy holtestét a hegyen eltemetnék. A terv nagyon nemes, csakhogy a felfedezés körülbelül olyan nagy jelentőségű, mint amikor 1923-ban Howard Carter megtalálta Tutankhamon sírját a Királyok Völgyében, ahol rajta kívül már mindenki azt hitte, hogy nincs több feltáratlan királysír. Szóval a CNN korában, amikor az Everest expedíciók minden mozdulatát online lehet követni, nehéz lesz egy ekkora felfedezést titokban tartani.
Az expedíció tagjai már az alaptáborban vannak, az északi oldalon, ahol Malloryék is nekivágtak a hegynek. A hírek szerint az első akadályba már bele is ütköztek, mivel a vártnál nagyobb a hó a hegyen. Ha találnak valamit, arról természetesen azonnal be fogunk számolni.