Egy csónakban az Atlanti-óceánon át

Anne Quéméré 65 napon keresztül evezett egy lélekvesztőben az Atlanti-óceánon. Szaporán kellett kapkodnia az evezőket, mert az idő volt az egyik legnagyobb ellenfele – persze a hullámok és a magány mellett. Hogy sikerült-e Anne világcsúcsa és hogy van-e hozzá hasonló magyar őrült, azt itt megtudhatod.


A hullámok sokszor tízszer olyan magasak voltak, mint Anne csónakja

Micsoda nő! A közelgő nőnap előtt mi is csak fejet hajthatunk a 35 éves francia Anne Quéméré teljesítménye előtt, aki februárban óriási világcsúcsot hajtott végre. Anne célja az volt, hogy megjavítsa az amerikai Tori Murden 1999-es női rekordját, az Atlanti-óceán átevezésében. A közel 5000 km-es távot egyedül, segítség nélkül teljesítette. Biztonságára azért persze a GPS pozíciókövetővel igyekeztek ügyelni, és a hajóra helyezett kommunikációs eszközök segítségével tudta tartani a kapcsolatot a külvilággal. Mégis a fizikai megterhelés mellett óriási terhet ró az óceán-evezősökre a több hetes egyedüllét, amikor szinte nullával egyenlőre annak az esélyel, hogy emberi lénnyel találkozzanak.


Az indulás és a cél helye

Eredetileg az amerikai hölgy 81 napos rekordját akarta 80 napra csökkenteni, aztán végül 56 nap, 13 óra és 9 percre volt szüksége, hogy Kanári-szigetekről eljusson a francia fennhatóság alatt álló közép-amerikai szigetre, Guadeloupe-ra. (2002. december 26-án indult útnak, és 2003. február 21-én tette le a lapátot Guadeloupe-nál, ahol a családja és jónéhány barát kitörő örömmel fogadta.)



Anne útját a brit Ocean Rowers Society felügyelte. A társaságnak már nagy gyakorlata van az ilyesmiben, jelenleg épp három evezősük szeli a habokat a Föld különböző óceánjain. Mint megtudtuk, a Társaságnak van egy magyar tagja is, a 25 éves Hajdú István, bár nekünk még tengerünk sincs.


Anne

Anne Quéméré, a női óceánevezés jelenlegi legjobbja, eredendően nem egy magamutogató személyiség, inkább a csendes elmélyülés embere. Az óceán átevezésével is magának akart bizonyítani, nem a világnak. Aztán azonban rájött, hogy ahhoz a vállalkozás, főleg a felszerelés túl drága, hogy saját pénzéből finanszírozni tudja. Ezért szüksége volt szponzorokra, miattuk pedig a média támogatására is, így végül bevonta őket is.



A csónakja a Connétable nevet kapta. A csónak 1999-ben épült, Partick Lihurt tulajdona, aki 67 nap alatt egyszer már átszelte vele az Atlanti-óceánt. Anne-t jobban kegyébe fogadta az időjárás, meg persze az evezésével sem voltak gondjai. A hét és fél méter hosszú hajót elsűllyeszthetetlennek tartották, és Anne-nel a fedélzetén bizonyított is, mivel többször a hajó magasságának tízszeresét is elérték a hullámok.


Kívül tágasabb

Az út alatt Anne egyedüli szórakozása, és a monotonitás leküzdését segítő eszköze a CD lejátszója volt, és néhány könyv, amit a „szabadidejének” izgalmasabbá tételére vitt magával. Persze az ilyen hosszú út alatt az étkezés is gondot okoz. Evezés közben Anne-nek nem volt ideje főzőcskézni, így – a többi sportág expedíciósához hasonlóan – ő is szárított kaján élt. A 700 kg-os csónakot 80 kg-mal növelte meg az élelmiszercsomag, amiben szárított magvak, energiarudak és hasonló tápláló de nem túl változtatos ennivalófajták voltak. Anne naponta ötször evett, előre kiszámított időben és előre meghatározott mennyiséget. Már egy-egy gyümölcskonzerv is ünnepnapnak számított.

Comments

comments