Dzsungel marathon 2003

Marathon a dzsungelben? Na, ez azért már tényleg nem piskóta. Aki befizette a 800 ezer forintos nevezési díjat, az rohanhatott a jaguárok elől, nyalogathatta a sebeit, hányhatott a kiszáradástól. Idén egy újabb ultrafutó versenyt találtak ki, és úgy tűnik, nagyon népszerű.

Dzsungelfutók

Futni pedig muszáj

Az ember hajlamos egy idő után azt feltételezni, hogy már mindent kitaláltak, de aztán mindig előáll valaki egy újabb vad ötlettel. A futás esetében az újításokat nehezíti, hogy a technikai sportokkal ellentétben itt nem lehet sokat változtatni a résztvevő felépítésén. Ezért az újítások legtöbbször a körülmények tekintetében keresendők. Tartanak már versenyeket sivatagban (lásd: Badwater Ultramarathon) sőt a magasság sem akadály a hegyifutók számára. A távolság vagy az időtartam sem tartja vissza az ultrafutókat, akik képesek akár 48 órán keresztül megállás nélkül futni. Most szeptemberben pedig egy újabb tiltott területet hódítottak meg a futók: a dzsungelt.

Remek valóságshow lehetne belőle

Nem mindenki bírta a megpróbáltatásokat

Ha van olyan része a Földnek, amit nem futásra találtak ki, akkor az a dzsungel. Ez persze csak növelte az értékét azok szemében, akik a kihívásokat keresik. Így született meg a Dzsungel Marathon terve. A szervezők eredeti terve szerint 250 km lett volna a táv, amit hat nap alatt kellett volna teljesíteniük a résztvevőknek. Minden nap egyre nőtt volna a megteendő táv, az 5. napon már 80 km-re, amire mintegy 33 órája lett volna a futóknak. A „volna” azért szerepel a mondatban, mert a verseny közben rájöttek, hogy túlságosan optimistán kalkuláltak, ezért út közben csökkentették a napi adagokat.

A dzsungelkilométerek ugyanis igencsak hosszabbnak tűnnek, mint mondjuk az aszfalton megtettek. Egyrészt a futófelületet vastag, csúszós avar borítja. (Már ahol épp nem térdig érő patakokon gázolnak át.) Másrészt állandóan figyelni kell felfelé is, hisz egy korhadó ág vagy fa bármikor a futón landolhat. És akkor még csak kettőt említettünk a számtalan veszély közül, amely az őserdőben a futókra les.

Főúri kaland

A függőágyra a dzsungellakó állatok távoltartása miatt volt szükség

Épp ezért igen bonyolult és drága egy dzsungelfutó verseny megrendezése. Az angol szervezők, (merthogy, sok más drága kalandtúrához hasonlóan, itt is britek a főkolomposok), még egy kis profitot is akartak termelni. A nevezési díj ezért alacsonynak éppen nem nevezhető. 2100 font, vagyis közel 800 ezer forint. Ebben benne van egy retúrjegy Londonból a brazil dzsungelig, két éjszaka szállodai elhelyezés, no meg „pályaszállás” út közben, a dzsungelben. Ezen kívül a szervezők gondoskodnak a verseny közben napi 10 liter vízről, viszont az ennivalót a futóknak magukkal kellett cipelniük, és még a zárópartin is pénzért árulták az enni- és innivalót. Szóval nem éppen VIP ellátásban volt a részük a vakmerő futóknak, még 800 ezer forintért sem.

A nap legkellemetlenebb része

Kórház a dzsungel szélén

Viszont egy dologban nagyon profik voltak a szervezők. Mivel nem akarták, hogy az első dszungelmarathon tragédiába torkolljon vagy botrányba fulladjon, ezért nagyon megszervezték a mentőcsapatokat. Voltak olyan napok, amikor az esti táborba csak helikopterrel tudták a vízet, a függőágyakat és az orvosokat elszállítani. A mentőszemélyzetre ugyanis nagyon nagy szükség volt. A hosszú távú futóversenyeken nem ritka, hogy feltöri cipő a futók lábát, bármilyen jó cipőben is futnak. A brazil dzsungelben sincs ez másképp, itt viszont sokkal nagyobb az elfertőződés veszélye, és persze sok olyan fertőzés és betegség rejtőzködik az őserdőben (különösen a gázlókban), ami komoly veszélyt jelenthet a futókra. Ezért esténként igencsak elfoglaltak voltak az orvosok és a nővérek.

A sebek mellett a másik komoly problémát a kiszáradás jelentette. Hiába kaptak napi tíz liter vizet a futók, hiába figyelmeztették őket állandóan, a futók hullottak, mint a legyek. A kiszáradás és a nagy meleg (30 fok körüli átlaghőmérséklet és a 80-90 százalékos páratartalom) tizedelte a mezőnyt.

Már az első napon is többen kiestek, és a tendencia később folytatódott. Mivel a szervezőknek nagy gondot okozott a dzsungelben rekedt, ájulás szélén álló futók összeszedése, ellátása, szállítgatása, ezért úgy döntöttek, csökkentik a megteendő napi távot. Ennek persze nem mindenki örült. Volt olyan futó, aki elégedetlenkedett, hogy ő nem ezért jött, aki nem bírja, szálljon ki, de ne azokat sújtsák, akik győzni jöttek, akik felkészültek. Ők nem nyaralni jöttek – szólt a kritika. Hogy mennyire kemény a verseny, azt jól bizonyítja, hogy kiesett az az 52 éves amerikai Dave Hannaford, aki pedig már a világ egyik legkeményebb sivatagi ultramarathon versenyét, a Badwater Ultramarathont is teljesítette.

Hatvanheten vágtak neki a dzsungel marathonnak

“Keresem az utam…”

Mivel a nevezésnél nem volt kritérium, hogy az induló hivatásos ultrafutó legyen, ezért várható volt, hogy nem mindenki fogja egyformán bírni a megpróbáltatásokat. Ahogy a szervezők írták: „Fitt test kell ahhoz, hogy elindulhass a versenyen, viszont erős agy ahhoz, hogy be is tudd fejezni”. Viszont még a legfelkészültebb ultrafutóval is előfordulhat, hogy eltéved, bármilyen pontosan jelölték is ki a távot (az éjszakai szakaszt még ki is világították.) Így járt az első nap után még vezető futó is, aki a verseny jelzéseit összekeverte egy másik ösvény jeleivel, és hat óra hátrányt szedett össze az útvonal keresgélése közben.

Külön kategória volt a veteránok (60 év felettiek) versenye

Akadt azonban olyan is, akit a szervezők szívattak meg. A verseny egyik legnagyobb ásza, a 49 éves Karim Mosta járt így, aki miután lefutotta az első nap 27 km-es távját, ereje végén járva egyszer csak azt látta, hogy „Check Point” a „Finish” felirat helyett. Érthető módon a derék francia kissé kiborult, hogy ő nem akar tovább futni, nem volt már ennyi elég, van még hátra a távból? A szervezők gyorsan elnézést kértek tőle a hibáért, lecserélték a táblát, és megnyugtatták Karimot, hogy második lett az aznapi etapon. Erre Karim földre rogyott és elremegett egy imát. Majd elment a sebeit ápolni.

A futóknak azonban nem csak hátráltató tényezőkkel kellett szembenézniük. Az első nap utolsó ellenőrzőpontjánál látott két jaguár inkább növelte a futók iramát, ahogy a harmadik nap startjánál tanyázó kígyók is. Az egyik résztvevő szerint „futás közben keveset lát az ember a tájból, és ha melletted a fák között valami nagy testű alak mozogni kezd, még inkább belehúzol, és nem állsz meg megnézni, hogy mi is volt az.”

A szervezők azért ügyeltek arra is, hogy a 21. század is jelen legyen a versenyen. Minden este gondoskodtak arról, hogy az indulók emailezhessenek. Egyrészt azért, hogy ezzel is reklámozzák a versenyt, a Dzsungel Marathonról tudósító honlapokat friss infókkal lássák el, másrészt, hogy a barátok, drukkerek emailjeivel lelket öntsenek az egyre inkább fáradó résztvevőkbe.

Chiquinho, a dzsungel ura

A verseny legnehezebb szakasza egyértelműen a 5., utolsó előtti etap volt. Erre szeptember 22-23-án került sor. Két nap, mivel a futóknak 33 órája volt arra, hogy teljesítsék a 80 –ról 70 km-re csökkentett távot. A szakaszgyőztesek 15 óra alatt érték el a 6. ellenőrzőpontot, de ekkor már éjjel 11:26 volt, ezért úgy döntöttek, a táv további részét gyalogolva teszik meg. Öt óra éjszakai dzsungelséta után reggel ötre értek be a célba. A legutolsó, még versenyben lévő futó délután negyed négykor ért az 5. szakasz finish-éhez.

A verseny három legjobbja közül kettő nagy név: a már említett francia Karim Mosta és a brazil Carlos Dias nem most kezdte a szakmát, Carlos például legutóbb egy 144 órás versenyen vett részt Arizonában. Azonban még ők sem tudták legyőzni a terepet legjobban ismerő brazil Francisco Alves do Nascimento-t, vagyis Chiquinho-t, a helyi földművelőt, aki mindenki másnál jobban ismerte a brazil dzsungel rejtelmeit.

(Fotók: Débora Amorim)