Dopping az extrémsportokban
Szabadtüdős búvárkodás

A szabadtüdős búvárkodás az egyik legveszélyesebb extrém sport. Itt különösen nagy előnyt jelent, ha valakinek a teljesítményére még rásegítenek – gondolhatnánk. A helyzet azonban gyökeresen más. Mivel az orvosok is a sötétben tapogatóznak, így a freediverek tiszták.

Ahogy ígértük, utánanéztünk, mi a helyzet dopping ügyben az extrémsportok területén. Bár a témában készített legtöbb közvélemény kutatás is azt támasztja alá, hogy a doppingolás leginkább az atlétikában jelent problémát, szerettünk volna pontosabb képet kapni arról, hogy mi újság extrém fronton.



Dopping szempontból több csoportra oszthatjuk ezeket a sportokat. Egy részükben a versengés lényege a fizikai képességek mellett a kreativitásban rejlik. Ilyen például a legtöbb boardra végződő extrémsport és azok, amelyekben benne van, hogy Freestyle. Itt a minél eredetibb és minél nyaktörőbb trükkökért adják a legtöbb pontot. Itt a nagyobb izmokkal, jobb tüdővel olyan sokra nem mennek. Aztán vannak az ultrasportok, amik kapcsán sokan azt gondolják, hogy a jó eredmény a fizikai képességeken múlik. Azonban, például az ultrafutásnál nem igazán az a lényeg, hogy kinek a lába bírja tovább. És persze vannak olyan sportok is, ahol a fizikai teljesítőképesség, az adottságok és az erő nagyon sokat számít. A vadvízi sportok (pl. szlalomkajak) vagy a szabadtüdős búvárkodás (freediving), ahol az oxigénfelvevőképesség meghatározó tényező. Sorozatunk első részében éppen ezért választottuk ez utóbbi sportot.


Csak magára számíthat

A szabadtüdős búvárkodásról sokat olvashattatok már az extrem.hu oldalain. A legutóbbi három világcsúcsról helyszíni tudósításban számolhattunk be. Mivel a fiúk és lányok hihetetlennek tűnő világcsúcsokat döntenek meg jóformán hónapról – hónapra, olyan mélységekbe jutva, amik hallatán az orvosok csak széttárják a karjukat, hogy a tudomány állása szerint onnan élve nem juthatnak fel, és mégis!



Ezért ebben a sportban rendkívüli jelentősége van a dopping-teszteknek. A világcsúcsok hivatalossá csak akkor válnak, ha a doppingtesztek negatívak voltak, és ezt nagyon komolyan is veszik a legnagyobb nemzetközi szervezetnél, az AIDA-nál. Korábban, amikor még nem ügyeltek ennyire kínosan az ellenőrzésre, előfordultak vádaskodások. A sportág egyik leghírhedtebb alakja, Pipin Ferreras, aki ki is lépett az AIDA-ból és megalapította saját szervezetét, az IAFD-t, „élen járt” ebben. Megkérdőjelezte a nála jobb eredményeket elérő versenyzők eredményeit. Aki bele akar mélyedni a témába, annak ajánlhatjuk Pipin és az osztrákok világcsúcstartójának, Herbert Nitschnek levelezését. Volt egy-két pengeváltás köztük.

Az AIDA szabálykönyvének doppingra vonatkozó paragrafusa
“Az AIDA számára a NOB tiltott szerekre és tiltott módszerekre vonatkozó dopping ellenes szabályzata az irányadó. A kiszabható szakciók és büntetések is ezt követik. Szúrópróbaszerű ellenőrzések végezhetőek, amelyek megtagadása esetén, úgy tekinthető, mintha a sportoló pozitív mintát produkált volna. Világrekord kísérletek esetén a doppingteszt elvégzése kötelező.”

Mára, szerencsére, a rekordoktól és nem a vádaskodásoktól hangos a freediving világ. Sikerült utólérnünk az AIDA dopping kérdésekben illetékes orvosát, a görög Dr. Dimitris Vassilakist, aki készséggel válaszolt kérdéseinkre. Így első kézből való információkkal szolgálhatunk.



– Milyen doppingszereket keresnek?



– Jelenleg ugyanazok az anyagok vannak nálunk is tiltólistán, mint amik a Nemzetközi Olimpiai Bizottság listáján szerepelnek. Kollégámmal, Dr. Philippe Affriattal, a másik AIDA orvossal készülünk egy freediving-specifikus lista összeállítására, de ez még el fog tartani egy ideig. Addig még jó néhány világcsúcskísérletben részünk lesz.

– Hogyan történik az ellenőrzés?

– Ellenőrzünk az AIDA nemzetközi versenyein is, szúrópróbaszerűen, de persze a legnagyobb jelentősége a világrekord kísérletnél van a tesztnek. A világrekord napján, egy AIDA bíró jelenlétében ad vizeletmintát a freediver, egy erre a célra szolgáló tégelybe, amit a bíró leplombál. Ezt küldik el Franciaországba, a Pasteur laboratóriumba. Jelenleg csak ezt az egy laboratóriumot használjuk.



– Emlékszik-e olyan esetre, amikor a teszt pozitív eredményt hozott.



– Nem. Általánosságban állíthatjuk, hogy a doppingolás nincs jelen a világ legjobbjainak teljesítményében. Mindenki tisztán versenyez és még senkitől sem kellett elvennünk világrekordot emiatt.


Veszélyes vizeken

Hogy mennyire komolyan veszik az ellenőrzést, azt az extrem.hu tudósítója saját szemével látta. Ausztriában, Herbert Nitsch szeptember eleji világrekordjánál az AIDA bírója a WC-be is követte az osztrák ászt, és ott strázsált mellette, ameddig nem produkálta a mintát. Fő az óvatosság!



Hogy az emberfeletti teljesítményekhez miért nem fűződik egy doppingeset sem? Ennek oka valószínűleg pontosan abban keresendő, hogy ez a sport annyira veszélyes. Néhányan úgy vélik, hogy a szabadtüdős búvárkodás legjobbjai magamutogató, felelőtlen öngyilkos jelöltek, akiket egyáltalán nem érdekel, hogy túlélik-e. A doppingolás hiánya azonban azt bizonyítja, hogy tisztában vannak azzal, hogy olyan területeken járnak, amikkel kapcsolatban az orvostudomány is a sötétben botorkál. Épp elég veszélyt jelent a mélység önmagában, nem akarják veszélyes szerekkel megbolondítani a szervezetüket.

Comments

comments