Klein Dávid és Várkonyi László lassan úgy járnak az Everestre, mint más a piacra… A páros évek óta sikertelenül ostromolja a hegyet. Néhány nap múlva ismét útnak indulnak – erről tartottak a minap sajtótájékozatót. Az esemény egyetlen érdekes momentuma az volt, hogy kiszivárgott: egy másik magyar expedíció is támadni készül.
“A hegymászás összerakós játék” -mondta Klein Dávid az idei Mount Everest expedíciót
Az Everest |
Mostanra minden összeállt.
Ismerjük az útvonalat, saját teljesítőképességünket és egymást. Minden feltétel adott ahhoz, hogy sikeresek legyünk. Hiszek benne, hogy idén elérjük a csúcsot “- mondta az újságíróknak Magyarország legjobban ismert hegymászója.
Klein idén ötödik alkalommal próbálkozik az Everesttel, társa, Várkonyi László, pedig hetedszer indul a nagy hegyre. Tavaly 8600 méterről fordultak vissza. “Valószínűleg felértünk volna a csúcsra, és nagy valószínűséggel le is tudtunk volna jönni épségben, de ebben a műfajban ez nem elég – magyarázta a visszafordulás okait a sajtótájékoztatón Klein Dávid.
Idén a cél ugyanaz: tiszta eszközökkel, vagyis
Klein Dávid |
A Vista rendezvényközpontban tartott sajtótájékoztató sorsszerűen belecsúszott a szponzorokkal való smúzolásba.
Az egyetlen izgalmas momentumot az jelentette, amikor kiszivárgott: Mécs László és Erőss Zsolt szintén a Csomolungmára készül.
“Idén két magyar expedíció is elindult, hogy elsőként hódítsa meg a Föld legmagasabb hegyét, a Mount Everestet. A Millenniumi Mount Everest Expedíció, és a Magyar Everest-Lhotse Expedíció egy időben, sokak szerint
Erőss az Everest csúcsán |
Mindezt csupán azért idézzük, mert az a fonák helyzet állt elő, hogy idén is két magyar expedíció indul a világ legmagasabb hegyére.
Klein Dávid és Várkonyi László a tibeti normál úton próbálkozik, Mécs László és Erőss Zsolt pedig a Csumolungma északi falán, a Norton kuloárt tervezik megmászni.
Hét év alatt úgy tűnik, szerepet cserélt a két társaság.
2001-ben a Klein Dávid vezette Explorers team az Everest-Lhotse expedíció hangzatos nevet viselte. A csapat a hegy északi oldalán, a Kansun falon keresztül kívánta elérni a világ legmagasabb hegycsúcsát, majd ezt követően megmászni a szomszédos Lothse-t.
Az 8516 méteres hegy Földünk negyedik legmagasabb csúcsa. Klein Dávid az expedíció indulása előtti sajtótájékoztatón a meredek hegyoldal előnyeiről beszélt. A hegymászó szakma már akkor is irreálisnak tartotta ezt a feladatot – ilyen expedícióra még olyan sikeres hegymászók sem vállalkoznak, mint az orosz Valery Babanov, vagy az olasz Simone Moro.
2001-ben Magyar Millenniumi Mount Everest expedíció reális célt fogalmazott meg.Ők a tibeti normál utat választották. A csapatban Mécs László és Erőss Zsolt voltak a csúcsesélyes mászók, de végül senki nem jutott fel a csúcsra, mert abban az évben meglehetősen cudar volt az időjárás.
Egy évvel később a két csapat egyesítette erejét. Ennek meglett az eredménye is, hiszen ebben az évben Erőss Zsolt első magyar hegymászóként feljutott a Világ Tetejére. Idén a Klein-Várkonyi páros vállalt reális feladatot, Mécs László és Erőss Zsolt pedig kemény fába vágták a fejszéjüket.
– A ritkán mászott útvonalnak vannak előnyei – mondta el az extrem.hu-nak Mécs László. 2002-ben például az utolsó táborból ellopták a sátrunkat. Most ilyen nehézségekkel nem kell majd szembenéznünk – mesélt Mécs.
Ha a két expedíció esélyeit statisztikai alapon nézzük, akkor a Klein-Várkonyi páros lehet
Oxigén, amit nem használnak |
Az exploresweb statisztikája szerint ugyanis az oxigén nélküli kísérletek 18.97%-a sikeres.
Ez azt jelenti, hogy “csak” minden ötödik aspiráns jut fel a hegyre.
Klein most megy ötödször, játékelméleti alapon tehát érdemes lenne fogadni rá. Erőss Zsolt már járt a csúcson, ismeri az utat és az érzést, szóval egy komolyabb tétet ő is megér.
Egyébként, ha az adatoknál tartunk, eddig oxigén nélkül 144-en mászták meg az Everestet, palackkal pedig 2972-en.