Csomók és legendás vitorlások

Vércsomó és majomököl, és híres magyar vitorlások. Két fontos kötet

Törökfej, vércsomó, majomököl, vagy az 1686-ban Jack Ketch hóhér használta hóhércsomó: vagyis kötéstechnikák, csomók és kötélfajták egy hasznos zsebkönyvben.



Dulin Jenő: Csomók



Nem árt, ha minden vitorlázó polcán ott van Dulin Jenő: Csomók című zsebkönyve, melyben több száz csomót ismertet a szerző. Ezek közül 50-nek a pontosan illusztrált kötésmódját, alkalmazását is, néhány esetben még a történetét is. Az ábrák segítségével pedig megmutatja a csomókészítés meneteit. De, olvasni lehet a kis kötetben a kötélfajtákról, a műanyag és drótkötél összefonási lehetőségeiről is.





Ruják István: Magyar Vizek Vitorlásai



A híres magyar vitorlások egyben a Balaton ékkövei is. Számos szép, régi és legendás hajó vitorlázik a Magyar-tengeren, és általuk velünk van a múlt. A Kishamis példul 1896-ban, 110 éve épült, a Széchenyi családnak, és még napjaink versenyein is gyakran az élen vitorlázik.


Nemere I.

A klasszikus hajótípusok közül, a teljesen felújított, tölgyfából készült Nemere I. pedig Magyarországon másodikként vízre bocsátott 40-es Schärenkreutzer, melyet 1926-ban építettek.



Ilyen, és ehhez hasonló hajó matuzsálemekről is olvasni lehetRuják István könyvében, amelyben az összes vitorlástípusról (Star, Soling, jolle-k, Scholz 22, Sudár regatta, sikló, Kadett, Optimis, stb.) megtudhatunk adatokat. Miközben a magyar vitorlás történet klasszikus darabjait, a több évtizedes vitorlásokat is megcsodálhatjuk.





Kötetinformációk:



Dr. Dulin Jenő: Csomók

Kiadó: GABO Könyvkiadó, 2003



Ruják István: Magyar Vizek Vitorlásai

Kiadó: Athenaeum Kiadó Kft. Bp., 1999

Comments

comments