Nagy dobásra készülnek a papírrepülősök. Egy nemzetközi világverseny keretében 48 ország több pontján hajítják el saját hajtogatású papírrepülőjüket
A Red Bull a ” Red Bull Papírszárnyak” világméretű verseny keretei között hozza össze a papírrepülők derűs pilótáit és leleményes mérnökeit: kiderül, melyik repülő teszi meg a legnagyobb távolságot, melyik tud ellenállni a leghosszabb ideig a gravitációnak, és melyik lejti a legelegánsabb utat a levegőben.
Versenyszámok
Három kategóriában hirdetnek győztest. A résztvevők választhatnak, hogy egy vagy több versenyszámban indulnak.
LEGHOSSZABB TÁVOLSÁG
Ebben a kategóriában az a győztes – egy darab papírból készített – repülő, amelyik a leghosszabb távot teszi meg a felszállási és a földet érési pont között a hivatalos légtér területén belül. A távot m, cm, mm-ben vagy lábban mérjük.
Ebben a kategóriában hivatalosan Toni Fletch tartja a világcsúcsot (USA, 1985) 58,82 m-rel (193 lábbal).
LEGHOSSZABB LÉGI IDŐ
Ebben a kategóriában az a győztes – egy darab papírból készített – repülő, amelyiknek a leghosszabb ideig sikerül a levegőben maradnia. Az eredményt tizedmásodperc-pontossággal mérjük.
A kategória hivatalos világcsúcstartója Ken Blackburn (USA, 1998) 27,6 másodperccel.
AKROBATIKUS REPÜLÉS
A legkreatívabb repülőmutatványról zsűri dönt. Az egyes különleges manőverekre (pl. kör, bukfenc) nincsenek külön kategóriák, a zsűri az összhatást értékeli.
Jelenleg a legmesszebb Tony Fletch (USA) papírrepzije tudott repülni, 58,82 méterre. Ez majdnem akkora távolság, mint egy Jumbo Jet hossza, és sokkal hosszabb, mint amit a Wright fivérek első repülője képes volt megtenni. A leghosszabb időt pedig Ken Blackburn (USA) papírja töltötte a levegőben 1998. október 8-án, összesen 27,6 másodpercet.
De nemcsak néhányan élnek a repülők legtisztább, legegyszerűbb konstrukciójának. Több ezer különböző internetes oldal fogadja a papírrepülők rajongóit, és persze többen vannak közülük, akik a világrekordokat készülnek megdönteni. Ahogy a Red Bull Paperwings nemzetközi versenysorozatnak is titkon remélt célja, hogy valamelyik versenyző kezét világrekorder papírrepülő fogja elhagyni.
Persze mégsem ez a verseny lényege. A Red Bull az emberi szellem szárnyalását szándékozik – a saját stílusában versenyszellemben – megünnepelni. Hiszen könnyű hajtogatni, és némi fizikai teljesítőképesség is szükséges a hajításhoz, de ne feledjük el, hogy a papírrepülők a komoly légijármű-konstrukciók prototípusaként szolgáltak, és még manapság is fizikusok és szenvedélyes rajongók szentelik idejüket annak, hogy optimalizálják e hangtalan vitorlázók aerodinamikáját.
Az országos kvalifikációkon egyébként éppúgy részt vehetnek a technika megszállottjai, mint a repülés szerelmesei. A Red Bull Paperwings versenyre a regisztráció ingyenes, és csupán pár másodpercet vesz igénybe; az összes szükséges információ megtalálható a www.redbullpaperwings.com címen.
Minden országból az egyes versenyszámok legjobbjai jegyet nyernek egy valódi repülőgépre, amely Ausztriába, a világ legkiválóbb papírvitorlázóinak döntőjébe repíti őket. 2006. május 5-én és 6-án az egyes országok bajnokai a salzburgi Hangar-7-ben megrendezésre kerülő döntőn mérkőznek meg egymással – még egyszer a három kategóriában a világbajnoki címekért. Magyarországon Veszprém, Budapest, Miskolc, Szeged és Pécs városában került megrendezésre selejtező március folyamán, majd április 8-án Budapesten a nemzeti döntő következik, amelynek legjobbjai utazhatnak Ausztriába.
Magyar Döntő:
Budapest: március 30. 16:00
BEAC Csarnok
Világdöntő
Salzburg: május 6.
Hangar-7