Szinte hihetetlen!!! Kevés olyan sportág van, aminek MINDEN versenyét egyvalaki nyerte. A magyarul leginkább koricrossként fordítható icecross downhill ilyen. Idén – január 15-én – Prágában rendeztek Crashed Ice-t. A magyarokat a balsors sújtotta. Hogy miért?
A prágai Crashed Ice startja és pályája Fotó: Stefan Aufschneiter és Alex Schelbert |
Ice cross downhill sportág a jégkorongot, a boadercross-t és az inline downhillt egyesíti. 2001-ben rendezték az első versenyt Stockholmban, egy évvel később pedig Klagenfurtban hódított az esemény. 2003-ban szintén terveztek Ausztriába versenyt, de nem volt elég hideg, így az elmaradt. Megtartották viszont az amerikai viadalt, Duluthban, Minnesota államban. 2004-ben pedig már az amerikai ág mellett keleten, Moszkvában is összecsaptak a hokisnak álcázott downhillesek.
Mivel az orosz fővárosban 2004-ben egy magyar induló, Sándor Szilárd, a Fradi jégkorongozója remekül szerepelt – negyedik lett – így az idei kiadásnak nagy reményekkel vágott neki a mostanra három fősre nőtt magyar különítmény. Szilárdhoz csatlakozott a tavaly még csak a sportággal ismerkedő Nicsovics Pali görkorcsolya félcső magyar bajnok, és Szilárd testvére, Sándor Szabolcs, a Magyar Nemzeti Bandy Válogatott tagja is színesítette a magyar csapatot. Azaz ez volt a terv.
Az idei helyszín Prága belvárosa volt, ahol a nézők ezrei álltak sorfalat a pálya mellett, és videókivetítőkön követhették végig az eseményeket. Mivel a külön erre a célra felépített félcsőszerű pályán a teljes hoki védőszerelésbe öltözött versenyzők csúcssebessége elérheti a 70 km/h-t, átlagsebességük pedig a 40 km/h-t, így a szervezők a biztonságot tartották a legfontosabbnak.
Négy gladiátor a kapuknál Fotó: Alex Schelbert |
A Crashed Ice-ra összesen 93-an neveztek, a selejtezőbe pedig 64-en jutottak. Innentől futamonként négyen küzdöttek a két továbbjutó helyért. Sándor Szabolcs a 64 között búcsúzott, 38. helyen rangsorolták. Nicsovics Pali bejutott a 32 közé, és onnan csak nagy balszerencsével esett ki. A 17. helyen végzett, éppen csak lemaradt a legjobb 16-ról. Sajnos azonban ennél sokkal rosszabb hír, hogy Pali lesérült, a 32 közötti fordulóban beakadt a korcsolyája a palánkba, és két helyen eltört a sípcsontja. Jelenleg egy prágai kórházban ápolják.
És most nagyon szívesen folytatnánk azzal, hogy a magyarok legnagyobb reménysége Sándor Szilárd milyen eredménnyel végzett, de sajnos az ő neve mellett a DNS felirat olvasható. Ennek az ő esetében kevés köze van a kettős spirálhoz, ez a Nem Állt Rajthoz angol rövidítése. Tudniillik Szilárdnak itthon kellett maradnia, mert a Dunaferr jégkorong válogatottja kikapott a Zagreb ellen, így nem engedték el Prágába.
A három dobogós Fotó: Stefan Aufschnaiter |
Sándor Szilárd távollétével eggyel csökkent a sportág legnagyobb sztárjának kihívóinak száma. Jasper Felder eddig minden egyes Crashed Ice-t megnyert!!! Vagyis a sportágtörténetének minden versenyét ő nyerte. A svéd-amerikai állampolgár Felder Prágában is gond nélkül jutott a nagydöntőbe, ahol 42 km/h-s átlagot produkálva, süvített végig a pályán. A célba érve azonnal vetkőzni kezdett, hogy megmutathassa pólóját, ami a négy hónapos kisfiát ábrázolta. Felderrel leginkább a helyiek reménysége, Lukáš Fiala tudta tartani az iramot. A dobogó harmadik fokára egy osztrák, Michael Krainer állhatott fel. Krainer harmadik helye különösen azért nagy jelentőségű, mert a sportágat egy osztrák, Stefan Aufschneiter találta fel! q