Buttboarding

Az extrém kategóriába sorolt sportágakat bemutató sorozatunk első részében a buttboarddal foglalkozunk. Kiderül, hogy gyáva-e, aki fenéken csúszik le és hogy akad-e valaki, aki több mint 100 km/h-val száguld lefele egy szál deszkával.


Lefele Arizonában

Buttboarding:



A sportág angol elnevezése (szó szerinti fordításban fenékdeszkázás) kissé idétlenül hangzik, viszont jól fedi a sportág eredetét. A fáma szerint a skateboarderek azokon a lejtőkön, amelyek túl meredekek voltak ahhoz, hogy “lábon” ledeszkázzanak rajtuk, fenékükre huppanva zúgtak le. Persze minél kevésbé volt bátor a deszkás és minél kevésbé állt biztosan a lábán, annál több időt töltött fenéken lefele menet.


Buttboard deszkák

Persze a buttboarderekre sok minden jellemző, de a gyávaság nincs ezek között. A downhill skateboarding (lejtőn lefele deszkázás) minden fajtájához tudás és bátorság szükségeltetik. Ráadásul ülő/fekvő pozíciónál a sebesség is nagyobb, mint az állónál – a fizika alaptörvényei szerint kevesebb az ellenállás.



A leggyorsabb buttboarder Guiness rekordját Darren Lott tartja, aki 105 km/h-val száguldott le 1998 szeptember 26-án Arizona állam egyik lejtőjén. (Persze nem hivatalosan születtek már 120 km/h fölötti eredmények is.)



A sportág első világbajnokságát idén júniusban rendezték az osztrák Kaunertalban, ahol a dél-afrikai Leander Lacey bizonyult a leggyorsabbnak.


Egy magyar buttboard

A sportág “konszolidáltabb” téli verziója, a szánkó 1964 óta olimpiai sportág, a hasaló szánkó (szkeleton) szintén olimpiai résztvevő. (A szkeletonpályákon a 145 km/h-ás sebesség sem szokatlan.) A nyári downhill verziók még az extrém kategóriába számítanak, főleg amiatt, hogy legtöbbször nem kijelölt pályán, hanem hegyi közutakon űzik őket.



Már létezik nemzetközi szabályozás a deszkára, amelyet a sportágért felelős nemzetközi szervezet, az International Gravity Sports Association állított össze. (AZ IGSA-hez négy sportág tartozik, a street luge, a buttboard, a downhill skateboard és a downhill inline.)



A szabályok szerint a kötelezően fából készített deszka tömege nem haladhatja meg az 5 kg-ot, hossza nem lehet több, mint 125 cm, szélessége max 305 mm. A deszkát görgető kerekek (max 4 db) szélessége legfeljebb 70 mm lehet, és a deszkának minimum 8 cm magasan kell lennie a földtől.



Ennél a sebességnél már nem mellékes a biztonság, a védőfelszerelés (bukósisak, kesztyű) alapvető. A fékezéshez nincs külön eszköz, a boarderek cipőjüket koptatva próbálják súrlódással csökkenteni a tempót.



Arról, hogy itthon kik és hol űzik ezt a sportot és, hogy mennyire legálisan, a velük készített interjúnkban olvashattok hamarosan.

Comments

comments