A címvédő világbajnokot megverte legjobb barátja, Jay Kincaid. Óriási izgalmak, állandóan változó eredmény, és elsősorban rendkívül látványos küzdelem jellemezte a Grazban szombaton véget ért kajak rodeó vb-t. Hangulat és eredmény-jelentésünk a Mur partjáról.
Óriási meglepetés a kajak rodeó világbajnokságon – kezdheznénk helyszíni tudósításunk második részét, hisz a sajtó legtöbb beszámolója ezzel a mondattal indít. Mi viszont már az első részben megtettük tétjeinket, és az eredmény tudatában csak azt sajnálhatjuk, hogy az osztrák tippmixen rodeóra nem lehetett tippelni. Jók lettek volna az odds-jaink.
A feltett kéz ebben a sportban a tudás jele |
De ne szaladjunk ennyire előre. Rodeó nem csak a nevét örökölte a lovassportból, itt is igaz, hogy a lónak a verseny napján kell jól futnia. Csakhogy itt nem a gyorsaság számít, hanem az, hogy a vadvízen szinte egyhelyben, egy megadott ponton ki tud 45 másodperc alatt a legtöbbet és a legszebben pörögni. Pontozzák a változatosságot, a kreativitást, de ezekben csak akkor tud valaki domborítani, ha olyan erős, hogy ő uralja a kajakot, és nem a víz dobálja azt kénye-kedve szerint. Ez pedig csak a világ legjobbjainak megy.
Ráadásul nem is akárhol kell a bizonyítaniuk:
A félelmetes henger |
A vb helyszíne a Terminátor III-nak elnevezett vízhenger. A vadvízi rodeó versenyeken hullámon és hengeren bonyolítanak versenyeket. Az egyiken inkább a függőleges, a másikon a vízszintes forgások dominálnak. A vb-ket egyszer hullámon, aztán hengeren tartják, hogy egyenlő esélyt adjanak mindkét típus kedvelőinek. A legutóbbi, 2001-es vb-n, Spanyolországban henger volt, 2003-ra Graz egy hullámmal pályázott és kapta meg a rendezési jogot. Graz közepén, a Főhíd alatt álltak neki daruval megfelelő helyre helyezni a köveket, kivájni a sebes folyású Mur folyó alját a megfelelő alakúra. Aztán várták a hóolvadást, a nagyobb vízhozamot, hogy kiderüljön, hogy sikerült a nagy mű. Nem jól. Hullám helyett olyan nagy lett a „lyuk”, hogy henger lett belőle.
Végül nem vették el Graztól a rendezési jogot, viszont néhány versenyző bojkottal fenyegetőzött, hisz ők nem erre készültek. Végül a bojkott elmaradt, a világ legjobbjai alkalmazkodtak, és egy hónappal a start előtt beköltöztek a városba gyakorolni.
A parti tömegben ül a címvédő is |
A vb-t úgy tervezték meg, hogy a legutolsó napig maradjon izgulnivaló. Természetesen a legnagyobb érdeklődés a kajakos férfiak küzdelmét kísérte. A selejtezők után 35-en maradtak a nyolcaddöntőre. Ezt a címvédő világbajnok, Eric Jackson nyerte. Miután a selejtezőket is ő zárta a legjobb eredménnyel, sokan már odaadták volna neki a stílusosan kajak formájú aranyérmet. Az elődöntőbe a legjobb 15 jutott. Ezt is EJ vette a legjobban. A szabályok szerint a döntőbe a legjobb 5 versenyző kerül, ott viszont már egyenes kieséssel döntenek. Vagyis mind az öten bemutatják a gyakorlatukat, és a legrosszabb eredményt elérő kajakos kiesik. Maradtak négyen, aztán hárman, végül pedig csak ketten, és nyer a jobbik. A fő kérdés, ami legtöbbször felmerült a parton, amit mindenki tudni akart: 1993 és 2001 után újra a massziv testfelépítésű „zsoké” lesz a világ legjobbja? Senki nem tudja őt megállítani? Itt kapcsolódunk be a küzdelembe. Lássuk az öt főszereplőt:
Az öt döntős: Fisher, Holcombe, Kincaid (felső sor) Jackson és Harris (alsó sor) |
Eric Jackson, a 36 éves címvédő mellett két amerikai jutott a fináléba: Jay Kincaid, a magas, 24 éves hollywoodi filmekbe illő járású és arcú szépfiú, aki visszafogott eleganciájáról híres a parton és elegáns, de erőteljes mozgásáról a vízben. Andrew Holcombe, a gyerekképű, göndör szőkésvörös hajú fiatal titán, akit a selejtezők után már kérdeztünk az esélyeiről. Akkor kicsit meglepődött azon a kérdésen, hogy szerinte nyer-e. Nyerni, én? Lehet, hogy mégis? Steve Fisher az egyetlen nem angolszász döntős. A 26 éves dél-afrikai srác 9 éves kora óta kajakozik, és ahogy ő mondja, „ha jó akarsz lenni kajak rodeóban, akkor az egész életed ennek kell szentelned, és állandóan gyakorolnod kell”. A döntő 5. résztvevője a kanadai Billy Harris, aki még a vb előtt, gyakorlás közben kérdésünkre azt mondta, hogy annyi esélye van, mint mindenki másnak.
A bírók és előttük az asszistensek |
Neki jött ki legkevésbé a lépés. Ő esett ki először. Az első körben a végeredmény: 1. Fisher, 2. Jackson, 3. Holcombe, 4. Kincaid, 5. Harris. (Lásd lejjebb a táblázatunkban.) A második körben az dőlt el, hogy ki lesz az, aki éppen hogy lecsúszik a dobogóról. Óriási felhörgülést váltott ki, hogy utolsónak a világbajnokot hozták ki. A világ legjobbjai olyan villámgyorsan pörögnek, mutatják be a bukfenceket, cigánykerekeket, 360 fokos forgásokat, és ezek kombinációit, hogy a bíróknak nagyon nehéz dolga van. Három technikai bíró figyeli meredten a hengert, előttük egy-egy asszistens jegyzi, hogy a bírók milyen elemeket fedeztek fel a gyakorlatban. Óvni persze nagyon nem lehet, hisz „a bírónak nincs videója”, Eric Jackson sem sokat tehetett. Hiába volt remek formában, hiába nyert meg addig szinte minden kört, a legjobb négy versenyében neki sikerült legkevésbé a gyakorlata (142 pontot kapott), mennie kellett.
Az utolsó gyakorlata után Jay Kincaid már tudta, hogy övé az aranykajak |
A másik két amerikai pontra ugyanannyit teljesített (186 pontot), a 200 pont felett csak egy valaki ment: a dél-afrikai Steve Fisher. A döntőben eddig kettőből kettőt nyert. Jött a hármas-döntő. Steve Fisher 200 pontot kapott, Kincaid 271-et, a fiatal Holcombe pedig 283-at. Erik a meglepetés? A titán megveri a „nagy öregeket”? Egy biztos, ezzel Fisher vb-je is véget ért. Az már biztos volt, hogy amerikai győztest avatnak a Mur partján. Már csak az volt a kérdés, hogy hogy hívják. Jay Kincaidnek. Ugyanis az idegek harcát az idősebb „lovas” bírta jobban. Holcombe 195 pontot, Kincaid pedig 214-et kapott az utolsó gyakorlatára. Kincaid eredményeit elnézve kiderül, hogy körről körre javult. Először 4., majd 3., majd 2. lett és a kettes döntőben lett először első. Pont amikor leginkább szüksége volt rá.
A férfi kajakosok döntője – a legrosszabb mindig kiesik |
Steve Fisher, Jay Kincaid és Andrew Holcombe, a három dobogós, Eric Jackson a háttérben, a plakáton |
Annak, hogy végül Jay Kincaid léphet EJ örökébe, talán maga Eric örül a legjobban. Ők ugyanis a kajak-világ egyik legismertebb barát-párosa. Bár több mint tíz év köztük a korkülönbség, együtt edzenek, együtt elemzik a videókon az eredményeket, és mostanában egymást verik. Az amerikai válogatón Kincaid lett az első és EJ a második. EJ ekkor mondta azt, hogy 2003-ban a legfontosabb kérdés az lesz, hogy Kincaid vagy Jackson. Kincaid, legalábbis ami Grazot illeti. Az újdonsült világbajnoknak amúgy ez az első komoly aranyérme, eddig hadilábon állt a szerencsével, többször a válogatón esett ki, ha pedig bekerült a csapatba, akkor sem sikerült nyernie. Most azonban elmondhatja magáról, hogy ő lett a Terminátor III. igazi legyőzője.
A többi kategória:
Bármennyire is a férfi kajakosok voltak a főszereplők, a többi kategóriáról sem felejtkezhetünk meg, főleg mivel magyar érdekeltség is volt. A világbajnokságon arattak az amerikaiak. A kenusok között az Egyesült Államok egyik versenyzője, Bill McKnight lett a világ legjobbja. A felnőtt női kajakosok versenyét szintén egy amerikai, Brooke Winger nyerte, a junior lányokét viszont a cseh Katerina Migdauová nyerte. A junior fiúkét a szintén amerikai Rush Sturges teljesítette a legjobban. Ebben a kategóriában a szlovákia Csonka Péter éppen, hogy lemaradt a dobogóról. Péter nem csak nevében magyar, de remekül beszéli a nyelvet is. Sajnos, a négy között nagyon rosszul sikerült kűrt mutatott be, csak 24 pontot kapott, ezért érem nélkül tér haza, de persze a 4. hely is óriási eredmény. (A felnőtt férfiaknál a legjobb magyar, Nagy Laca a 79. lett.)
A kajakosok miatt már nem lesz dugó a hídon |
És hogy miért írtuk a cikk címében, hogy bojkottveszély után, sztrájk előtt? Ausztriában ugyanis két nap múlva megáll az élet. A kajakosok vb-je szombaton befejeződött, éjjel jól kiünnepelték magukat a győztesek, vasárnap összeszedték a cókmókjukat, megszárogatták a neoprén ruhákat, aztán igyekeztek gyorsan elhagyni a várost, ami lassan egy hónapja az otthonuk. Aki nem elég gyors, az kedden megtapasztalhatja milyen az, amikor se a buszok, se a vonatok nem járnak, és a közlekedésiek a mountain bike-okat és gördeszkákat ajánlják a kocsik helyett, hisz tömegközlekedés nélkül óriási dugók várhatóak az utcákon. Vagyis az amúgy rendkívül törvény- és rendtisztelő osztrákok ellenállnak, egy napra mindenképp. Erről azonban a kajakosok remélhetőleg már lemaradnak. Mi a biztonság kedvéért idejében elhagytuk az országot.