Snowboard, sí vagy éppen kerékpár. Trambulinon! A gumiasztal olimpiai sportágnak szabadstílusú változata is létezik. A trükkökben – csaknem szó szerint – a csillagos ég szab határt.
A trambulin sportág kialakulásáról, a versenysport jellemzőiről korábbi cikkünkben már írtunk. A trambulin (angol szóhasználat szerint trampolin) azonban nemcsak olimpiai versenysport, létezik freestyle irányzata is.
Külföldön jam-ek keretében adják le a
A Flying Ace parádézik |
Az amerikai Flying Ace csoport például kimondottan bemutatókra szakosodott, rendszeres fellépői a különböző céges és egyéb rendezvényeknek, ahol komplett trambulin show-t mutatnak be.
Látványos bemutatóiknak a trambulin-board és a trambulin-freeski is része.
De láttam már videón trambulin-kosárlabda mérkőzést is. Valamint, kimondottan trambulin bike-ot is, ami egy kerekek nélküli járgány volt.
Trükkök több variációban
A trambulin-trükkök között vannak az alaptrükkök és vannak azok variánsai.
A szaltók gyakorlása előtt nem árt megismerkedni az alapokkal. Gyakorolni például azt, milyen az állásból hasra érkezés, a térdről hasra érkezés, vagy éppen a hátra érkezés.
Trambulinboarding – 360 Shove-It Mute |
A profiknak a 360 hátra szaltó, a még nem annyira profiknak a nyújtott testű hátra szaltó, a középhaladóknak pedig a 180 hátra szaltó dukál.
De, hogy egy példa kivitelezésénél maradjunk: a hátra 180 fokos szaltónál az ugró 90 fokban érkezik le, és az ugrás közben elforgatja a lábát.
Azonban a váll elforgatásával is megpróbálható ez a hátra szaltó.
Mint azt az egyik portál erről a trükkről írja: fokozatosan egyre kevésbé használd a lábad, és egyre inkább a vállad fordítsd el, lehetőleg minél hamarabb, már elrugaszkodáskor!
Ha pedig már igazán menő szaltózónak számítasz, és jócskán túl vagy az alaptrükkökön, akkor bevállalhatod a hátról előre szaltót is, hátra érkezve. Vagyis a Bounce-Roll-t. Ez riasztóbban hangzik, mint amilyen nehéz – legalábbis ezt írta egy kipróbálója.
A Bounce-Roll hátról előre szaltó, hátra érkezve.
Bemelegítés, levezetés
Trambulin bike |
Az ugrálás előtti bemelegítés és az ugrálás utáni levezetés nagyon fontos.
Hiszen, hiába gondoljuk azt, hogy gumiasztalon nem lehet sérülni, ez koránt sincs így.
Kellő bemelegítéssel megelőzhető a húzódások nagy százaléka.
Minimum bemelegítés trambulinon: 15 alapugrás először 20 cm magasságban, majd 50 cm magasságban, ezután 15 ugrás, úgy, hogy a sarkunkat a fenekünkhöz húzzuk.
Ezt követően karkörzéses mozdulatokkal is jó ugrálni, hogy a felsőtest is bemelegedjen.
A levezésnél a könnyed ugráló mozdulatok ajánlottak, valamint a nyújtó gyakorlatok. például fekve a trambulinon nyújtózni.
Érdemes nemcsak az ugrálásra, a levezetésre is időt szánni. Minimum 4-5 percet.