BG kör: 120 km-es hegyi terepfutás 24 óra alatt

Futás éjjel és nappal 120 km-en keresztül, érintve 42 hegycsúcsot, maximum 24 óra leforgása alatt. Ez, az angliai Bob Graham kör, a terepfutók egyik nagy kihívása.

Az extrém terepfutási erőpróbákból számos létezik a nagyvilágban. Van futó, akit a meseszép tájak csábítanak egyes vidékekre, és vannak futók, akik a kihívásokat keresik a futásban, hogy célt adjanak futási útjuknak. Most egy angliai terepfutási útvonalat, vagyis erőpróbát mutatunk be írásunkban.





Az angliai Tóvidék, ahol 42 helycsúcs a cél

Gyönyörű Tóvidék a BG futás helyszíne

Kezdjük ott, Nagy-Britannia eleve tökéletes helyszín gyaloglás, kirándulás, terepfutás szempontjából. Hiszen, az országot behálózzák a gyalogutak, turista ösvények, melyek nagyon változatos terep lehetőségeket nyújtanak. Festői szépségű tájak, folyókkal, patakokkal, völgyekkel és kisebb-nagyobb hegyekkel.

Ilyen vidéknek számít az észak-angliai Tóvidék, vagyis Lake District környéke is. Anglia egyik legmegindítóbb kiránduló helye, magasba szökő hegycsúcsokkal, mély völgyekkel, gyönyörű tavakkal. Ezen a vidéken élt Bob Graham (1889-1966) is, akinek a nevéhez kötődik a BG kör futás. Ő volt az, aki kieszelte, hogy 24 óra leforgása alatt kell bejárni/lefutni a környék összes hegyét, vagyis 42 csúcsot, ami 120 kilométert tesz ki.

8687 méteres szintkülönbség

A táv során összesen 8687 méter szintkülönbséggel kell megküzdeniük a futóknak, vagyis mintha egy nap alatt felmennének a Mount Everestre.
Bob Graham 1932-ben teljesítette sikeresen a távot, 42 évesen. Egyik reggel bepakolt néhány vajas kenyeret, kemény tojásokat, csokikat a hátizsákjába, majd, felhúzta




Bob Graham nem öltözött túl a futáshoz. Rövidgatya és irány a hegyvidék
tornacipőjét, felvett egy rövidnadrágot pizsamafelsőjéhez és nekiindult.
Az ő idejében ennyiből állt a felszerelés, akkor még nem voltak szuperteljesítményű fejlámpák, GPS-ek, csúszásgátló talpak a cipőkre, elég volt egy kis elemózsia az útra, és futás.

A BG kört napjainkban a kitartás, akaraterő próbájának tartják. A futásra való felkészülés nem egyszerű, hiszen nagyon változatos terepre kell számítania a sportolónak, és az angol időjárás bizony nem garantálja napokig az esőmentes időszakot.
Így, lehet, hogy az út teljesítése során a futónak egyszerre kell megküzdeni a sárral, viharral, fülledtséggel, éjszakai köddel, mire futása végére ér, és végre megérintheti a Moot Hall ajtaját, ami a BG kör végének számít.
A BG kör lefutására vállalkozók Keswickből, a Moot Hallból indulnak és ide is érkeznek vissza.

Rekordok: Már 13 éves is teljesítette a BG kört

Ezt az extrém erőpróbát sokán megpróbálták már. Többen, a sikertelen kísérlet után ismét nekivágnak, mint például maga Bob Graham is, akinek csak másodízben sikerült




Változatos terepen halad a BG kör
teljesítenie.

A BG kört napjainkig lefutotta már 13 éves és 66 éves sportoló is, és olyan is akadt, aki télen vágott neki a futásnak.
A távot leggyorsabban teljesítő egyelőre Billy Bland, akinek ideje:13 óra 53 perc.



A Bob Graham kör lefutásának főbb rekordjai:

(Év/futó/időeredmény)


  • 1960: Alan Heaton – 22 óra 18 perc
  • 1971: Peter Walkington – 20 óra43 perc
  • 1973: Bill Smith & Boyd Millen – 20 óra 38 perc
  • 1976: John North – 19 óra 48 perc
  • 1976: Billy Bland -18h óra 50 perc
  • 1977: Mike Nicholson – 17 óra 45 perc
  • 1982: Billy Bland – 13 óra 53 perc
BG kör téli lefutásának legjobb időeredményei:

1989: Martin Scrowson – 22 óra 8 perc
1989: Barry Laycock – 22 óra 8 perc





Comments

comments