Bevehetik a Balatont a fogyatékkal élők is

Sportolási lehetőségek fogyatékossággal élőknek a Balatonnál, illetve: hogy vélekedik a repülésről hazánk egyetlen kerekesszékes hátimotoros siklóernyőse?

Tűző napsütésben extrém bringákat szerel két fiatalember a Marczibányi téri kerekesszékes műhely előtt.

“A szék elé csatold a kormányt… Vigyázni kell vele, mert, ha meghajtod és több mint 20 km/órás sebességgel mész bele a kanyarba, nagyot borulhatsz” – avatja be Navratyil Sándor a kerekesszékes bringa sport rejtelmeibe Deák Gábort.
“Meg kellene dönteni a szék kerekeit, egy jó karosszérialakatos biztos megcsinálja, úgy nagyobb sebesség érhető el” – agyal rajta Gábor, majd székéhez szereli a bringát, és kerekezik is.
Nem számít a meleg, nem számít, hogy csörög telefonja, már a





Deák Gábor próbát tesz
távolban tekeri járgányát.

23 váltós kormány a kerekesszék elé

Mint kiderül: a kerekesszékes bringa, mint sport, teljesen új hazánkban. Navratyil Sándor pedig azon van, hogy minél több sérült emberrel megismertesse, megszerettese.
Gábor a hazánkba érkezett első bringák egyikét próbálja.
Nagyon komoly járgány, a legprofibb anyagokból gyártott, huszonhárom váltós. Én biztos nehezen tudom majd megállni, hogy ne terepen nyomassam vele – mondja Gábor, akiről kiderül: igazi adranalinfüggő.

Extrém repülések korlátok nélkül

– Imádom az extrém sportokat, művelek is néhányat. Tereplovagolok, síelek bejáratlan utakon, és én vagyok hazánk egyetlen kerekesszékes hátimotoros siklóernyőse – meséli Gábor.
Elmondja, bőven akadtak extrém repülései.
Volt rá példa egy hosszú út után, hogy leszálláshoz készülve kifújó szél jött, így még fél óráig ügyeskednem kellett a levegőben, míg landolásra alkalmas idő lett. Közben komoly ernyőkezelésre volt szükség, nehogy összeomoljon felettem, és a mélybe zuhanjak. De fönt a magasban, még nem maradt senki – tartja egy siklóernyős mondás.

Gábor már sok szép túrán túl van.
Repültem például a Balaton déli partjáról át Tihanyba, 1500 méteren, de voltam fent 2200 méteren is. Végigrepültem a cseh dombságot, és túrát tettem Erdélyben is a Csiki havasok felett. A magasban valóban szabad az ember, mint




Sándor és Gábor reméli, sok akadályozott embert
csábít a Balcsi sportra
a madár, korlátok nélkül repülhet
– emelte ki Gábor.

Sportlehetőségek a Balatonnál

Azonban nemcsak Gábor, Sándor is sportosan élt világ életében.
Ő volt az első magyar, aki téli paralimpiára kijutott (monosí, Salt Lake City, 2002), valamint az első magyar kerekesszékes-teniszező – Fazekas Lászlóval -, aki paralimpiára kijutott (Atlanta, 1996).

Mostanság azonban a sportos életformára való csábítás a fő célja. Megalakította a Mozgássérültek Sportturisztikai Egyesületét, amely célja, hogy különböző sportolási lehetőségeket biztosítson fogyatékossággal élőknek a Balatonon.
Aktív pihenésre szeretném ösztönözni a fogyatékossággal élőket. Az egyesület keretében sportprogramokat szervezünk hazai és külföldi sérülteknek a Balaton környékén. A szállás lefoglalásán túl, mindent megszervezünk a jelentkező számára, akár minden napra más sportolási módot kínálva. Kipróbálható a kerekesszékes bicikli, vitorlázás, kajakozás, íjászat, lovaglás, kajakozás, tenisz, illetve több csapatsport is – mondta Sándor.

Imádom a Balatont, sokat sportolok a “magyar tenger” közelségében. A hétvégén például kajakkal vettük be a tavat. Én télen-nyáron vízre szállok, nem csak meleg időben, ha 1-2 fok van, akkor is. Jól beöltözöm, és irány a balatoni vízi túra! A programok, amelyeket az egyesületünk kínál, pont azért jók, mert nem szezonálisak. Reméljük minél több fogyatékossággal élő jön sportolni – tette hozzá Sándor.


Comments

comments